Şimdi Ara

SORU-YORUM-1(AKP için asgari ücret neden önemli)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
576
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Milyonlarca emekçi için, asgari ücrette yapılacak küçük bir iyileştirme nefes alama fırsatı, aile içi huzur ve rahatlama demek iken; toplumda-sosyal hayatta daha fazla gülen-mutlu insan da demek aynı zamanda. Asgari ücrete yapılacak 200 TL lik bir iyileşme, sosyal huzura-toplumsal barışa bu kadar katkı yapabilecekken, neden böyle bir artıştan yılandan-çıyandan kaçar gibi kaçıyorlar, bu kadar güçlü olan ülkemiz, böyle bir iyileşme ile batmayacaktır, kimse merak etmesin.

Hem, asgari ücret çoğu devlet memuru ya da işçisini ilgilendirmiyor, yani böyle bir artış devletin kendi çalıştırdığı elemanlar açısından bir maliyete sebep olmayacak. Burada etkileneceği iddia edilen kesim iş verenler, yani para babaları. AKP neden, kraldan çok kralcılık yapıp, gariban çalışanı yerine, patron kesimini destekliyor, onları düşünüyor. Halbuki ağlaşan bu patron kesiminin bindiği arabalardan, kazanmıyor gibi gözüküp yaptığı harcamalardan durumlarının çok da fena olmadığını biliyoruz. Hatta o hale geldi ki, yıllarca gariban vatandaşa şikayet ettikleri, hatta son dönemlerde boğaz boğaza geldikleri TÜSİAD dan, "itiraz etsenize 1500 tl asgari ücrete, asgari ücret artarsa işsizlik artar, açıklama neden yapmıyorsunuz" türü destek mesajı istediler.

Peki TÜSİAD ın ağır topları, Koç ve Sabancı, nın ya da diğer büyük firmalarının hangi fabrikalarında asgari ücret var. Cam sektörü mü, beyaz eşya mı, son dönemde grevde olan otomotiv işçileri mi asgari ücret alıyor. Hiç biri, aslında bu asgari ücret artışından (200TL gibi çok daha makul bir artıştan bahsediyorum), TUSIAD'ın işçilerinin de çoğu etkilenmeyecektir.

Peki neden hassasiyet, toplumda bu kadar oy karşılığı olan, bu kadar faydalı olan(verilen her tl gülen çalışan ve onların aileleri demek, ve bu paranın hemen hepsi yine harcanacak...belki de 100 binlerce ailenin kredi kartı batağına saplanması önlenecek). böyle güzel bir icraat neden tu kaka ediliyor, millet işsiz kalmakla tehdit ediliyor, hatta bu işçiye zulümdür diyebiliyor bir bakan...Arkasında başka bir şeyler olmalı.

Benim aklıma gelen...Taşeron işçiliği, daha doğrusu taşeron firmalar. Son dönemlerde siyasi yakınlık ve nüfuzları ile büyük işler alanlar, bu işleri alt yüklenici firmalara yaptırıyor, onlar da tabi ki asgari ücretli köle gibi çalışacak çalışan arıyor. Bunu sadace yandaş firma değil, bizzat belediye işleri ihale ederken de kullanıyor. Yani bir hastanenin temzilik işi ihale ediliyor, adam bunu aylık 100 bine alıyor...50 bine işi malediyor....50 bin cepte kalıyor...eğer bu asgari ücret %20 artarsa işte 50 bin olan maliyet 60 bine çıkacak, 50 değil 40 kazanacak yandaş iş adamı.

Evet dostlar, bence bütün mesele bu aracı yandaş tayfasının cebinden çıkacak %20 ek maliyet...AKP yi esas kızdıran yandaşın, dolayısıyla bir şekilde kendi havuzlarına akacak bu %20 nin, fakir fukara çalışanın cebine akacak olması...bütün dert bu.

Şunu iddia ediyorum...Bu seçimde asgari ücretli iyi bir ders verirse...akp tek başına iktidar olsa da(ben hdp nin barajı geçemeyeceğini, akp nin %42 ile birinci parti ve yeniden iktidar olacağını düşünüyorum), seçim sonrası en az 100, belki 200 tl iyileşme gelecektir...Çünkü bu dalga, bir daha ki seçimde, mesela başkanlık referandumunda etkili olur...Bunu göze alamaz AKP...Bu nedenle asgari ücret çıkışı ve toplumda bulduğu karşılık ortadan kaldırılmaya çalışılacaktır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dalio -- 23 Mayıs 2015; 21:26:02 >

• Herhalde taşeron firmalar asgari ücretle işçi çalıştıran en büyük kesim bu ülke de. Eğer ki bu TUSİAD içerisinde bu büyük taşeron holding sahiplerinden varya veya iktidar partisinin yakınlarının taşeron firmalarla bir bağı varsa veya bakanların varsa işlerine gelmiyordur.

Taşeron da kıdem yoktur biliyorsunuz. Herkes aynı ücreti alır bu ücret genelde ya asgari ücrettir yada çok az daha üstü ( 40 50 tl gibi )
  • quote:

Orijinalden alıntı: Treth

Herhalde taşeron firmalar asgari ücretle işçi çalıştıran en büyük kesim bu ülke de. Eğer ki bu TUSİAD içerisinde bu büyük taşeron holding sahiplerinden varya veya iktidar partisinin yakınlarının taşeron firmalarla bir bağı varsa veya bakanların varsa işlerine gelmiyordur.

Taşeron da kıdem yoktur biliyorsunuz. Herkes aynı ücreti alır bu ücret genelde ya asgari ücrettir yada çok az daha üstü ( 40 50 tl gibi )

Walla bilmiyorum. TUSIAD gibi eski zenginler biraz daha katma değerli işler yapıyorlar...Mesela iş bankası iştirakleri, eski-oturmuş sanayi şirketleri, buralarda asgari ücretli yoktur....Tüpraş'ta, Ereğli'de asgari ücretli ne arasın...Benim söylediğim TUSIAD işçilerinin %20 si asgari ücretli ise (doğrudan ya da dolaylı sahip oldukları firmalar), yandaş kesimin (ethem sancak, inşaatçi ların alayı, altyapı-yol-havalimanı işi yapanlar), çalıştırdığı işçilerin %80 i asgari ücretlidir....hatta belediyelerin temzilik, çiçek-peyzaj işlerini yapana aracı fimalar, bir kasa-bir masa son dönemin firmaları,,,,bunların çalıştırdıklarının %95 i asgari ücretlidir....bu işler aksar, bu kesimin cebine giren kar azalır diye korkuyorlar bence.

yoksa, bu kadar faydalı bir işe bu kadar olumsuz yaklaşmaları mantıksız...mesela emekli işinde hemen geri adım atrtılar, 50-100 sus payı verdiler emekliye....neden aynı şeyi asgari ücretli de yapmadılar...çünkü emekli zammı doğrudan devletin hazinesinden çıkıyor, oarada sorun görmediler...aama asgari ücretlinin parası yandaş patronun cebinden çıkıyor, o sorun oldu işte!!!

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.