Şimdi Ara

TTNET VDSL (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
186
Cevap
1
Favori
13.477
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: nemecek

quote:

Orjinalden alıntı: Hunter_one

quote:

Orjinalden alıntı: caglar_sss

nemecek helal olsun vallaha, yıllardır tarifeleri sayende cok onceden ogreniyoruz.

Ben konu açmasına şaşırdım aslıdna uzun zaman oldu görmiyeli :) Keşke indirim veya hız arttırımı iiçin de bir başlık açsa :)

Varmı yakınlarda bişeyler nemecek? Uzun zamandır TT den ses çıkmıyor tarifeler hakkında?

Forumda bir şey söylediğimiz zaman büyük tepkiler oluyor. Bunların bazıları haklı olabilir ancak bir çok da haksız, mesnetsiz tepkiler olabiliyor. O yüzden tartışmalara girmeden uzaktan takip ediyorum.
    İçinde çalışan birisi olarak TT ve TTNET adına şunları söyleyebilirim:
    - Bu şirketler ticari karı hedefleyen özel şirketlerdir. ( Bu unutulmamalı. Rakibin olmadığı bir yerde her şirketin davranacağı gibi davranıyorlar. Örneğin Turkcell'in ilk yılları)
    - Bu şirketler kesinlikle müşterilerinin arkasından iş çevirmez ve onları aldatarak paralarını alma yoluna gitmezler. Tetkili kuruluşlar tarafından denetlenirler ve hukuka saygı duyarlar.
    - Değişen rekabet olgusu içerisinde "kalite" hedefini benimseyerek değişmeye çalışmaktadırlar. Malumunuz özellikle TT, çok büyük bir kurum ve değişim yavaş ve sancılı olmaktadır.

Bu saydıklarım insanların neden adsl e fazla para ödediğini açıklar sanıyorum. Kimse altın yumurtlayan tavuğu kesmek istemez. Ayrıca dünya ile Türkiye'yi karşılaştırmak çok doğru değildir. Çünkü teknoloji üreten değil ithal eden bir ülkeyiz. Tüm bunları defalarca anlattım ve anlaşılamadığımı düşünüyorum. Bu yüzden tekrar etmek istemiyorum artık.

İndirime gelince TTNET de indirim olacağını zannetmiyorum. Hız arttırımı söz konusu olabilir ancak kesin bir şey yok.

Selamlar.

Allah aşkına lütfen yazmayın böyle cümleler. Avrupadaki bir çok ülke iletişim cihazları üretmez ve daha ucuza iletişim kurabilirler.
    Senin dedikleriniz doğru diyelim, aslında senin değilde TT nin dedikleri doğru diyelim. O zaman aşağıda yazan karları nasıl anlatacaksınız. Bu karlar toplam gelir -(masraflar + yatırım) olarak hesaplanıyor. Birde şunu soracağım size şirket özelleştirildikten sonra kaç üst düzey yönetici değişti şirkette?

Türk Telekom'un 2007 yılı net kârı 3.1 milyar YTL oldu
    http://arsiv.sabah.com.tr/2008/04/18/haber,2F3BD0D56CA448EDBFB1371458561DBE.html

TÜRK TELEKOM`UN İLK YARIYIL NET KARI 1 MİLYAR 26 MİLYON YTL
    http://www.tumgazeteler.com/?a=4027963

Özel şirket olduğunu biliyorum ve kar etmek istemektedir buna saygı duyarım ama yukarıda yazdığın diğer maddelere pek inanasım gelmiyor kusura bakma.

iyi forumlar

• TTNET tipik bir tekel somurusu icerisinde, derin aciklamaya gerek yok. Eskiden hic olmazsa gelir devlette kaliyodu. Simdi hem tekel, hem ozel, korkunc.
  • quote:

Orjinalden alıntı: everybady

quote:

Orjinalden alıntı: nemecek

quote:

Orjinalden alıntı: Hunter_one

quote:

Orjinalden alıntı: caglar_sss

nemecek helal olsun vallaha, yıllardır tarifeleri sayende cok onceden ogreniyoruz.

Ben konu açmasına şaşırdım aslıdna uzun zaman oldu görmiyeli :) Keşke indirim veya hız arttırımı iiçin de bir başlık açsa :)

Varmı yakınlarda bişeyler nemecek? Uzun zamandır TT den ses çıkmıyor tarifeler hakkında?

Forumda bir şey söylediğimiz zaman büyük tepkiler oluyor. Bunların bazıları haklı olabilir ancak bir çok da haksız, mesnetsiz tepkiler olabiliyor. O yüzden tartışmalara girmeden uzaktan takip ediyorum.
    İçinde çalışan birisi olarak TT ve TTNET adına şunları söyleyebilirim:
    - Bu şirketler ticari karı hedefleyen özel şirketlerdir. ( Bu unutulmamalı. Rakibin olmadığı bir yerde her şirketin davranacağı gibi davranıyorlar. Örneğin Turkcell'in ilk yılları)
    - Bu şirketler kesinlikle müşterilerinin arkasından iş çevirmez ve onları aldatarak paralarını alma yoluna gitmezler. Tetkili kuruluşlar tarafından denetlenirler ve hukuka saygı duyarlar.
    - Değişen rekabet olgusu içerisinde "kalite" hedefini benimseyerek değişmeye çalışmaktadırlar. Malumunuz özellikle TT, çok büyük bir kurum ve değişim yavaş ve sancılı olmaktadır.

Bu saydıklarım insanların neden adsl e fazla para ödediğini açıklar sanıyorum. Kimse altın yumurtlayan tavuğu kesmek istemez. Ayrıca dünya ile Türkiye'yi karşılaştırmak çok doğru değildir. Çünkü teknoloji üreten değil ithal eden bir ülkeyiz. Tüm bunları defalarca anlattım ve anlaşılamadığımı düşünüyorum. Bu yüzden tekrar etmek istemiyorum artık.

İndirime gelince TTNET de indirim olacağını zannetmiyorum. Hız arttırımı söz konusu olabilir ancak kesin bir şey yok.

Selamlar.

Allah aşkına lütfen yazmayın böyle cümleler. Avrupadaki bir çok ülke iletişim cihazları üretmez ve daha ucuza iletişim kurabilirler.
    Senin dedikleriniz doğru diyelim, aslında senin değilde TT nin dedikleri doğru diyelim. O zaman aşağıda yazan karları nasıl anlatacaksınız. Bu karlar toplam gelir -(masraflar + yatırım) olarak hesaplanıyor. Birde şunu soracağım size şirket özelleştirildikten sonra kaç üst düzey yönetici değişti şirkette?

Türk Telekom'un 2007 yılı net kârı 3.1 milyar YTL oldu
    http://arsiv.sabah.com.tr/2008/04/18/haber,2F3BD0D56CA448EDBFB1371458561DBE.html

TÜRK TELEKOM`UN İLK YARIYIL NET KARI 1 MİLYAR 26 MİLYON YTL
    http://www.tumgazeteler.com/?a=4027963

Özel şirket olduğunu biliyorum ve kar etmek istemektedir buna saygı duyarım ama yukarıda yazdığın diğer maddelere pek inanasım gelmiyor kusura bakma.

iyi forumlar

avrupa'da ucuz olma nedeni IXP yoğunluğu ve carrier ların AB ülkeleri içinde verdiği hızlı ve ucuz hizmet... Daha önce de yazmıştım. Azıcık doğumuzdaki "gelişmiş"(gelişmeye çalışan, refah seviyesi bizimle eşit, azıcık az ve ya fazla olan) ülkelere bakın, yani İsrail gibi askeri anlamda gelişen, ya da Ermenistan gibi hristiyan bir ülkenin fiyatlarına bakın, işte o zaman AB ülkelerinin neden ucuz olcağını anlarsınız.

• Kullanmaya başlayan yok mu, yorum yapabilecek?
  • aslında bulgaristan ve yunanistan üzerinden carrier lar ile bağlantı kurulur rahatlıkla ama yatırım meselesi tabii bulgaristan örneği veriliyor hep bulgaristan fiber altyapısını şehirlerde semt bazına kadar inmesi 2003 senesinden sonra atılım yaptılar yoksa öncesindede bizim telekoma benzer BTC firması DSL veriyordu ayrıca bulgaristanda PEERING olayı çok güçlü yani ISS ler mesela Smile ve Biri kendi aralarında çok geniş kapasiteli bağlantıları var gidipte birbirlerine telekom üzerinde değil direkt bağlanıyorlar bu mantığı ülkeler arasında kurduğunuz zaman IPX oluyor yani örneğin Türk telekom ile Bulgar telekomu bir noktada başka ülkelerin servis sağlayıcıları ile bir araya gelip birbirlerine bağlanıyorlar ve yüksek hızlara bu şekilde erişiyorlar
  • Hala bağlattıran yok sanırım?
  • quote:

Orjinalden alıntı: maxi909

aslında bulgaristan ve yunanistan üzerinden carrier lar ile bağlantı kurulur rahatlıkla ama yatırım meselesi tabii bulgaristan örneği veriliyor hep bulgaristan fiber altyapısını şehirlerde semt bazına kadar inmesi 2003 senesinden sonra atılım yaptılar yoksa öncesindede bizim telekoma benzer BTC firması DSL veriyordu ayrıca bulgaristanda PEERING olayı çok güçlü yani ISS ler mesela Smile ve Biri kendi aralarında çok geniş kapasiteli bağlantıları var gidipte birbirlerine telekom üzerinde değil direkt bağlanıyorlar bu mantığı ülkeler arasında kurduğunuz zaman IPX oluyor yani örneğin Türk telekom ile Bulgar telekomu bir noktada başka ülkelerin servis sağlayıcıları ile bir araya gelip birbirlerine bağlanıyorlar ve yüksek hızlara bu şekilde erişiyorlar

IPX değil IXP, Türk telekomun zaten AMS-IX ve DE-CIX üzerinde 20GbE lik çıkışları var. Yurtdışına fiber çekmek biraz zorlarına gittiğinden yapması kolay olmuyor.

• quote:

Orjinalden alıntı: aktifnet

Hala bağlattıran yok sanırım?

Bu salı finallerim bittiğinden VDSL2 olayını araştıracağım. Burdan gün gün gelişmeler hakkında sizleri bilgilendiririm.
  • Cuma günü bağlı olduğum santraldaki kutu kurulumlarıyla uğraşan teknik ekipten biriyle görüştüm. Bazı bölgelerdeki kutulara Alcatel marka bir parça takılacağından bahsetti. Şubatın ikinci haftası gelip başvurabilirsiniz dediler.
  • http://vdsl.kbh.com.tr/VDSL-Sorgulama.aspx

Adresinden santralinizde VDSL2 hizmetinin verilip verilemediği sorgulanabiliyor. Turk.Net'in sorgulamasından (http://adsl.turk.net/vdsl2.asp) farklı olarak bağlı olunan Telekom Müdürlüğü ve santral adı gözüküyor (santral ile aranızdaki mesafe hakkında bilgi yok!). Bu yüzden bu sonuç bana daha inandırıcı gibi geldi :)
  • Santrale uzaksanız fazla heveslenmeyin VDSL2 için. İzmir (ve diğer büyük şehirler?) Büyükşehir belediyesi sınırlarında hemen her santralde vdsl2 desteği var zaten ancak %5 lik bir kesim faydalanabiliyor VDSL2 den.
  • quote:

Orjinalden alıntı: isikayhan

http://vdsl.kbh.com.tr/VDSL-Sorgulama.aspx

Adresinden santralinizde VDSL2 hizmetinin verilip verilemediği sorgulanabiliyor. Turk.Net'in sorgulamasından (http://adsl.turk.net/vdsl2.asp) farklı olarak bağlı olunan Telekom Müdürlüğü ve santral adı gözüküyor (santral ile aranızdaki mesafe hakkında bilgi yok!). Bu yüzden bu sonuç bana daha inandırıcı gibi geldi :)

Tebrikler!

Telefonunuzun bağlı olduğu ........... telekom müdürlüğü DMS100-200 santralinde VDSL2 hizmeti verilebilmektedir.

Hizmete online başvuru yapmak için VDSL2 başvuru sayfamızdaki formu kullanabilirsiniz.

Başvurunuzdan sonra aktivasyon işleminiz en kısa sürede yapılacak ve ortalama 2-3 iş günü içerisinde VDSL kullanmaya başlayabileceksiniz.

• bende alabiliyormuşum zaten santral 2 bina yanımdaydı olması da doğal haliyle ama fiyat yüksek en az 2 kişi ortak kullanması lazım benim merak ettiğim 32 mb alabilir miyiz acaba? uzaklığım 100-150 mt .
  • merhaba bugün turk telekom beyoğlu santraline gittim henüz vdsl2 hizmeti olmadığı bununla ilgili başvuru formu olmadığı benden boş bir a4 kağıda dilekçe yazmamı vdsl2 geldiğinde bilgi vereceklerini söylediler.
    ah yazık türkiyeme yazık
  • Vay anam babam vayy
  • ben Küçükçekmece'de oturuyorum fakat Avcılar santraline bağlıyım, Avcılarda vdsl2 veriliyormuş tebrikler başvurabiliyorsunuz diyo ama benim santrale uzaklığım en az 5-10km falan, eğer santral gerçekten Avcılarda ise, gerçi bizim burda mahallede bir santral daha var ama o Avcılar Telekom'a bağlı mı bilmiyorum
  • Tebrikler!

Telefonunuzun bağlı olduğu ISTANBUL_AVR/GAZIOSMANPASA telekom müdürlüğü GAZİOSMANPAŞA santralinde VDSL2 hizmeti verilebilmektedir.

Hizmete online başvuru yapmak için VDSL2 başvuru sayfamızdaki formu kullanabilirsiniz.

Başvurunuzdan sonra aktivasyon işleminiz en kısa sürede yapılacak ve ortalama 2-3 iş günü içerisinde VDSL kullanmaya başlayabileceksiniz.

Alıyormuşum.

Birde ucuzlasa
  • quote:

Orjinalden alıntı: golge_s

quote:

Orjinalden alıntı: aktifnet

Hala bağlattıran yok sanırım?

Bu salı finallerim bittiğinden VDSL2 olayını araştıracağım. Burdan gün gün gelişmeler hakkında sizleri bilgilendiririm.

Bugün bağlı bulunduğumuz Telekom müdürlüğüne gittim. Bizim sokağa VDSL2 bağlayabiliyorlarmış.(İzmir'de). Ancak interneti apartmana yaymak yasal değilmiş. Cezası ise aboneliğin kapatılması ve 2500TL para cezasıymış.

Apartman sakinleri TTNET'e yılda en az 22abone*29TL*12ay=7656TL ödüyor. 2 tane 32Mbit lik VDSL2 hattı bağlatınca internete yılda 149 TL * 2 hat * 12ay=3576 TL ödeyecek.

Aradaki fark 4080 TL. Yani bu işten karımız.

Sizce 2500 TL'lik cezayı göze almalı mıyız? Ki her sene bu cezayı ödesek de yine de karlı oluyor.

Telekom müdürlüğündeki TTNET çalışanı biz bağlarız. Ama ilerde denetim falan olursa siz sorun yaşarsınız diyor. Yani ben bağlarım, ama sorun olursa karışmam diyor. Göz yumarım diyor. Yani bu konuda denetim olmadığından yasanın uygulanma zaafından faydalanıyor. Telekomünikasyon Kurumu denetliyor sanırım. 10 yıldır internet abonesiyim. Daha bir kere apartmandan içeri girdiklerini görmedim. Yani denetlediklerini de göremedim.

Bağlantı wireless olacağı için ortada delil falan da olmayacak. Hatta bu wireless routerlar falan ara katlarda lamba kutuları içersine falan konularak saklanabilir. Çalınması da zorlaşır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi golge_s -- 3 Şubat 2009; 15:13:37 >

• güzel taktik riske değer...
  • merhaba ankara da bulunan firmayı aradım lokman bey le görüştüm kendilerine siteniz üzerinde sorgulama yaptığımda vdsl 2 hizmeti alabildiğimi belirttim.
    Lokman bey site üzerinde verilen bilginin bulunduğum bölge santralinde vdsl 2 portu olduğunu belirtti ancak mesafe açısından bakılması gerektiğini söyledi.
    Lokman bey e bulunduğum bölge itibariyle 4 mb internet hızını alamadığımı söyledim oda vdsl 2 hizmeti almanızın imkansız olduğunu söyledi yani site üzerinde sorgulamada yalnızca santralde vdsl 2 portu olduğu belirtiliyor santrale uzaksanız vdsl sizin için hayal oluyor.
    Ayrıca firma izmir de bulunan niobeweb firmasıyla çalıştığını söyledi.
    Lokman bey e ilgisinden dolayı çok teşekkür ederim.
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.