Şimdi Ara

Uludağ Üniversitesinde neden okunmaz, sohbet tadında okuyun.

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
1
Favori
3.924
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar merhaba. Ben Uludağ Üniversitesi mezunuyum.

Neden okunmaz muhabbetine gelirsek:

1. Diplomasını kimse takmıyor. Mühendislikler ve tıp evet iş yapar ama bazı TM bölümleridir fen edebiyat fakültesi bölümleridir falan sakın... Direk işsiz kalırsınız net söylüyorum.
    2. Hocaların bir kısmı çok kasıntı. Burnundan kıl aldırmaz, iletişimleri çok kötü, odasına gidersin gitmek zorunda olduğun halde seni küçümser tavırla konuşurlar kovarlar falan...
    3. Kimi hoca da yaz okuluna bırakıp para kazanmak niyetindedir. Hatta bazıları açık açık yaz okuluna kalın da bana para kazandırın diyormuş. Beni yaz okuluna haksız yere bırakan hoca böyle dememişti en azından  . Sırf bu yüzden 1-2 puanla kalın bırakırlar. Gözümün önünde 1-2 puan yüzünden bıraktılar çocuğu.
    4. Mühendisliklerine gelirsek, Uludağ Bursanın göz bebeğidir işsiz kalmazsın falan diyene direk yalancı diyebilirsiniz. Uludağ Makine Mühendisliğini öve öve bitiremeyen arkadaşım Hasan Ağada adı sanı bilinmedik bir işletmeye iş başvurusuna gidiyordu işsiz kaldığı 2.senesinde. Ama Tmdeki İşletme gibi bölümlere nazaran da kendinizi geliştirirseniz iş bulursunuz Uludağın BAZI Mühendisliklerinde. Mesela Uludağ Gıda Mühendisliği mezunu işsiz arkadaşım da var.
    5. Öğrenci İşleri de bazı fakültelerde iyi değil. Bazılarını hiç odasında göremiyorduk ne zaman öğrenci işlerine işimiz düşse :)
    6. Öğrenci Profili biraz kötü. Bunu dediğim için özür dilerim ama durum kaşınıyor. Bir sürü bölüm var, okul 60 bin kişi. 5-10 bine giren adam da var 1 milyona giren adam da var. Haliyle kalbur üstü bir yer olmadığı için de gelenlerin bir kısmı doğu tarafından gelme. Öğrenci profili düşük o yüzden. Yanlış anlamayın doğulularla derdim yok, sorun doğunun kekolarının okula doluşması.
    7. Kızları güzeldir, buna laf edemem şimdi. İlla güzel kız görürsünüz Görükle Kampüsünde.

Öneri nedir, alın size bu kardeşinizden gelsin öneri; ÖZELLİKLE BURSA DIŞINDAN GELEN KARDEŞLERİME GELSİN BU:

- Arkadaşlar siz şimdi şehir dışından geliyorsunuz, o kadar para harcıyorsunuz ki Bursa da ucuz bir şehir değil artık. Soruyorum size, siz enayi misiniz ?

Uludağ gibi kasıntı, eğitimi harika olmayan, hatta işsiz kalacağınızı bilerek girdiğiniz bölümde okumak için ailenize senelerce para harcatıyorsunuz...

Öneri şudur : Yazın abi Eskişehir'i Sakarya'yı hayatınızı yaşayın. Uludağda ders veremeyen adamlar Eskişehirden Sakaryadan alıyorlar yaz okulunda. Mis gibi küçük ucuz, kaliteli eğitimin olduğu hocaların öğrencilerle iyi geçindiği okullar Eskişehir ve Sakarya Üniversiteleri.

Ne işiniz var Uludağda işsiz kalacağınız bir bölümde veya Uludağ Gıda Mühendisliği veya Uludağ Üniversitesi Biyomühendislik gibi işsizlik görebileceğiniz mühendisliklerde okumaya. İtü Ytü kadar zor ama piyasada sadece Bursada para eden bir diploma.

Bursa Teknikten de uzak durun. Hocaların bir kısmı Odtülü, biçiyorlar öğrencileri sınavda. Uludağ kadar da değeri yok Bursada. 10 senelik hala tam oturmamış, eğitimi kaliteli ama piyasa gücü zayıf bir Bursa Teknik...

Yazın Eskişehir Sakaryayı yaşayın hayatınızı...

• Eğitimi nasıl bu okulun?

Mühendisliklerde, Bilgisayar için özellikle mezun olduğunda donanımlı oluyor mu öğrenci? Okul pratik programlama becerisi kazandırabiliyor mu?

Sayısal dersler nasıl işleniyor? Fizik, Calculus, Lineer Cebir, vs öğretebiliyor mu hocalar?

Kısaca verilen eğitimin kalitesi hem teorik hem pratik anlamda ne düzeyde merak ettim.

• :/
    Ah Türkiye ah

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hocam uludağ istiyordum yok ettiniz beni

• full italik yazmışsın okuyamadım

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • karamba iyi bir tercih yapmış demek ki

• ikigai kullanıcısına yanıt

Dostum şöyle diyeyim sana.

Her bölümde var mıdır bilmem ama bazı bölümlerde Türkiye'de çoğu yerde görülen torpil ile alım var.

Benim Boğaziçiyi 1.lik ile bitirip İsveçte akademisyenlik yapan tanıdığım Uludağa ve Bursa Tekniğe başvurdu. İki okul da almadı. 1-2 hafta sonra Harvarddan teklif geldi, şuan kendisi Harvardda akademisyen.

Eğitim kalitesi kesinlikle bölümden bölüme aşırı farklılık gösteriyor.

Mesela Uludağ Tıpa hiç lafım yok.

Fakat sen 1 milyonluk bölüme girersen kaliteli eğitim bekleme.

Mühendislikte de evet bir kısmı hocaların çok kaliteli eğitim verir fakat baya bir hocanın da çok zayıf kaldığı veya torpille geldiği bariz belli oluyor.

Eğitim kalitesi bölüme göre değişir bu yüzden.

Mezun olan öğrencin İstanbul Teknik Yıldız Teknik kadar donanımlı olması imkansız fakat Uludağ o zorlukta; direk 4 yıl katili yani, okurken perişan eder ama mezun olduğunda anca Bursa sınırlarına yetecek bir diploma gücü verir. Mesela sen Uludağ mezunu olup İstanbul'a Ankaraya gitsen ne yapabilirsin ki ?

Başka bir örnek olarak da Yıldız Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliğinde bazı dersleri vermek Uludağ Makine Mühendisliğine göre çok daha kolay. Bu bölümlerden adamlar gözümün önünde bunu tespit ettiler.

Fizik Lineer Cebir vs. kısmına gelirsek hiç anlatamayını da var on numara anlatanı da. Şans...

Pratik eğitim ise hiç yok gibi. Okulda ne 2 yıllıklar nede 4 yıllıklar TIP dışında pek de labaratuvar görmüyorlar denebilir. Bende neredeyse hiç labaratuvar görmedim.

Bilgisayar konusunda fazla bilgim yok maalesef bu arada.

• Uludağ universitesi mi varmış ?

• 3-6 hariç itü de böyle

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Christianatsu1905 -- 22 Ocak 2023; 1:22:33 >
  • VENOMTR V kullanıcısına yanıt

Teşekkürler detaylı yanıt için. YTU ve ITU'yü de çok büyütmeyin bence gözünüzde, Uludağ sonrası oralarda master falan yapılabilir veya Ankara, İstanbul'da iş bulunabilir. Eğitimi çok kötü değilse, sırf marka değerine takılmamak lazım. Konum olarak en azından İstanbul'a gelmeniz uzun sürmez. Dediğiniz bölümlerde (fen-sosyal) hangi okulu bitirseniz iş bulmak zor olacak, artık bunlara girenler bunu biliyordur herhalde.

• Up faydalı

Önerin için sağol da ben zaten Yıldız Teknik Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği öğrencisiyim şuan, DGS ile geçtim :D .

Benim Uludağla ilgili anlatmak istediğim şey mühendisliği eh işte ama çok donanımlı değil ve gereksiz aşırı zor. Hocaların bir kısmı kaprisli vs. Yaz okulundan para kazanmak isteyenleri saymıyorum bile... Bazı hocaları biliyorum, çevremde kim Uludağda Mühendislik okuyorsa okusun hiçbiri memnun değil. Bi olaylar anlatıyorlar kanım donuyor bak o kadar söylüyorum. Daha bırak mühendisliğini, tıp hukuk dışında Uludağı okuyup da mutlu olan bölümünü öven bir kişiyi görmedim...

Çoğu Uludağlının ağzından eksik etmediği cümle; 5-10 sayfa sınavda cevap yazıyoruz ama buna rağmen kalıyoruz, hocaların bir kısmı kaprisli, hocaların bazıları sevdiği adamları geçiriyor(bide sınıfın belli bir oranının geçmesi zorunluluğu var eğitim sisteminde) geri kalanı yaz okuluna bırakıyor para kazanmak için...

Vs...

Eğer şehir dışından da geliniyorsa Uludağda okumanın gram mantığı yok.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, Gebze Teknik Üniversitesi, Ege Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi falan çok daha mantıklı bence... daha adları bilindik...

Hele İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünün net hakkı yeniyor. Millet yeni yeni adını duymaya başladı.

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünde bir hoca kadrosu var, inanamazsın. Hocaların çoğu İTÜ ODTÜ mezunu, ODTÜ sistemini uyguluyorlar. Mezunlarını paylaşmışlar, Almanyada yüksek lisansa giden ki bu çok kolay değil artık, Bosch da Aselsanda çalışan mezunları var ve geneli iş bulmuş...

Ayrıca bazı verdikleri dersler o kadar spesifik ki belki de kalbur üstü dediğimiz okullarda dahi bu alanların dersleri verilmiyor...

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsünü düşünün, gelecek için mühendis yetiştiriyor onlar gibi geliyor bana...

• Kanka o çileyi çekiyorsun ama İTÜ mezunu oluyorsun.

Aynı çilenin biraz altını belki çeksen de Uludağ Mezunu oluyorsun.

İTÜ için o çile çekilir de diploma gücü Bursada etkin olan bir okul için o çile inan bana çekilmez.

• VENOMTR V kullanıcısına yanıt

Kim demiş itü diploması iyi diye iş bulamaycağım gibi gpaya bakıyolar

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.