Şimdi Ara

Xantia hakkında bilgi lütfen...

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
4.162
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Xantiaların süspansiyon sistemi(ömrü, darbe emişi, gürültülümü çalışıyor?) , yol tutuşu, motor sesi, yakıt sarfiyatı(varsa LPG ile ne kadar yakıyor), performans (hangi viteste kaça çıkıyor, maksimum hızı) .... gibi bilgileri paylaşabilirseniz çok memmnun olacağım.Teşekkürler..

• öncelikle xantianın modelini soylemelisinizki bende bir yorum yapabileyim. İlk seriyi kasstediyorsanız (1993-1997) Hydractive 1 sistemini kullanıyor. Aracın süspansiyon sistemi eger iyi bakılmışsa ve en düşük sevyede ve en yüksek sevyede 10-20 km aşmadan kullanılmışsa size sadece 40.000 km de lhm yagını değiştirmek kalır. lhm yagınızı değştirirkende şiferlerin hepsinin basıncları kontrolden gecmelidir. Bizdeki xantianın 1. serisinden. o yuzden 2. seri hakkında detaylı bir yorum yapamıyacagım. 1. sistem oldukca sessiz çalışıyor gece yolda giderken konsantre olursanız sadece bozuk yollarda süspansiyonlardan gelen lıkır lıkır sesleri duyarsınız. Yoltutuşnun çok iyi olduğunuda belirtmek gerekir. Yoltutuşunun iyi olması diğer araçlarda konfora eksi olarak yansırken bu araçta diğer araçlarla kıyaslandığında üst düzey konfor saglıyor. 2. sistem hakkında yorum yapmayacağım ancak bildiğim farkları yazayım.

2. seri xantialar 1998-2002 arasında üretilmiştir. Halen iranda üretimi devam etmektedir. bu seride hydractive 2 sistemi standart olarak sunulmuştur.(Aslında ilk seride opsiyon olarak bulunuyordu.VSX donanıma sahip araçlarda standarttı.). Bu sistemde hydractive 1 e ek olarak direksiyona sensor eklendi. gaz pedalına fren pedalına su anda hatırlayamadığım bikaçyerine daha sensor eklendi. 4 kademe yukseklik ayarı var ker iki seridede ancak 2. seride spor mod seceneğide var. Activa diye bir süspansiyon seceneğide vardı türkiyede sadece 3.0 v6 motorlarla sunuldu. hydractive 1 3 derece saga sola yatarken hydractive 2 2 derece activa 1 derece ve dahada zorladıgınızda 0 dereceye kadar düşürüyor bu yana yatma olayını. bu tabiki daha dengeli daha güvenli bir sürüş saglıyor.

Bizdeki motor 123 bg lik 8v motoru sadece bu mutur hakkında konuşacagım. oldukça gürültülü çalışıyor. dizel araba hissi uyandırıyor ancak aracın içine girim pencereleri kapıları kapattıgınızda sanki dünyanın en sesiz motoru varmış gibi geliyor ses yalıtımı oldukça başarılı. aşırı bir ataklık veya yuksek performans vaad etmiyor bu motor. aracı aldığımız tekirdağdan muglaya uzun yolda test ettme imkanı bulduk 65 lt depo ile menzili 900 km ye yaklaşıyor. ama şehir içinde can yakabilecegi için 2 hafta önce lpg taktırdık henüz 1 depo lpg bitmediği için yakıt sarfiyatı konuzunda bişey soyleyemeyeceğim 2 depo tam dolum boşalımdan sonra birdaha ayar yapılması ve kontrole girmesi gerekiyor. o yuzden bilgiler yanıltıcı olabilir. Tartarini sıralı lpg sistemi takıldı. performans kaybı yok. (gayet dik bir rampada denenmiştir.) Şuan aklıma gelenler bunlar öğrenmek istediğiniz merak ettiğiniz bişey olursa cevaplamaya hazırım.

Xantia 2.el link

Bu xantia fotograflarından bakınca gayet güzel görünüyor fiyatı 10 - 10.500 civarına indirtebilirseniz kaçırılmayacak bir arac bence tabi yakından gormekte lazım. ama resimden gorundugu kadar temiz.

Buda bizim xantiamız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi AlperAkbilgi -- 26 Ekim 2007; 14:26:13 >

• Bilgiler için çok teşekkürler..
  • quote:

Orjinalden alıntı: stress1

Bilgiler için çok teşekkürler..

Rica ederim...
  • Ayrıca xantia Dayanıklılığıyla meşhurdur. Bu araçlar kolay kolay yıpranmaz. Tıpkı İsvec'in Saab'ı gibi. Kullanımı çok rahat ve konforludur. Xantia 1 kullanmıştım otomatik şanzımanlı çok rahat. konfora önem verenlerin düşünmesi gereken bir Citroen modeli. Yol tutuşa hiç girmiyorum herkesçe malum
  • Buarada "ALPERAKBİLGİ" aracınızı güle güle kullanın Allah kaza bela vermesin Cillop gibi Maşallah
  • quote:

Orjinalden alıntı: tracksin

Buarada "ALPERAKBİLGİ" aracınızı güle güle kullanın Allah kaza bela vermesin Cillop gibi Maşallah

Çok teşşekür ederim. Aslında büyük riske girerek aldık aracı çünkü muğla merkezde ne yetkili nede özel citroen servisi var. Önceki aracımız xsara 306 ile aynı platformu kullandıgı için sıkıntı olmuyordu. Ayrıca xsaranın parcaları heryerde rahatça bulunuyor. bu aracın süspansiyon sisteminde olacak herhangi bir arızada ya İzmire yada Bodruma aracı goturmemiz gerekiyor. bodrum 1.5 saat izmir 2.5 saat. Süspansiyon arızası demek çekici demek ve o kadar uzak yol gercekten pahalı olur. İnternetten xantianın tamir manuelini indirdim. ve aractaki içimize sinmeyen bikac yeri bu şekilde tamir ettik. Ama gercekten riske girdiğimize değdi. Araç çok konforlu ve ses yalıtımı gercekten cok iyi. 9 - 14 milyar arasında alınabilecek en güzel araçlardan biri. Bi büyük model Xm de o fiyat aralıgında. 2. el araç alacaklar; bu araclara bakmanızı tavsiye ederim.

• İran' dan sıfır getirme gibi bir imkan yok mudur? Uygun bir fiyata gelirse çok iyi olur.
  • Bilirmisiniz bilmem Citroen'in bir GS sı var. 70 li yıllar'ın C4 ü Çok sevmşimdir bu modeli çok

• Youtube' da videolarını araştırdım. Çoğunda arka tekeri söküp manevra yapıyorlardı. Küçük ve şirin bir otomobil. Parça sorunu olmasa alınabilecek bir model. Biraz uç modellere de bakmak lazım. Türkiye' de bir tane Citroen SM olduğunu biliyorum. Başka gören yok mudur?
  • CİTROEN GS

• quote:

Orjinalden alıntı: BX4TC

Youtube' da videolarını araştırdım. Çoğunda arka tekeri söküp manevra yapıyorlardı. Küçük ve şirin bir otomobil. Parça sorunu olmasa alınabilecek bir model. Biraz uç modellere de bakmak lazım. Türkiye' de bir tane Citroen SM olduğunu biliyorum. Başka gören yok mudur?

Evet biRde efsane SM modeli var. SM lerin motoru mazerati ile birlikte geliştirilmişti. çok çok kaliteli bi Citroendi SM YALNIZCA 1 tane görmüştüm Türkiye'de satılık.

CİTROEN SM & DS

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kickboxmuaythai -- 29 Ekim 2007; 23:25:26 >

• merhaba,
    2000 model 140.000 km de otomatik vites xantia 2.0 araç almayı düşünüyorum..
    ne gibi şeylere dikkat etmem gerekiyor aracı almadan önce?
  • bende bu aracın 95 modelini 1,8motorlu olanını alacağım galiba. bi yakın abimizde var. al diyor. yanlız biryere çarpmayacaksın. yoksa mercedes gibidir diyor.
  • merhabalar bende xantia kullanıcısıyım aranıza yeni katıldım...herkese selamlar...Ankara danım..
  • ben 1998-2005 arası kullandım bu aracı. zamanına göre donanımı performansı çok iyiydi ama bakımı parçası fln çok pahalıdır. süspansiyonu bozulmaya pek bi müsaittir. yinede şunu belirtmeliyim hala bi çok araç yol tutuşu konusunda xantia ya yaklaşamamıştır...
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.