Şimdi Ara

0-50 VDC VE YÜKSEK AKIMLI GÜÇ KAYNAĞI LAZIM

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
37
Cevap
3
Favori
6.991
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kendim yaptığım güç kaynağıma 0-50 v arası yüksek amper taşıyacak devre arıyorum çok kararsız kaldım.
    trafom büyük eski sony amfiden söktüm 50 voltta 20 a akım veriyor.

ayarlı bi devre lazım yardımcı olabilir misiniz?

• quote:

Orijinalden alıntı: Mr_YAMYAM

LM317 HVK ve 5 adet MJ15004 transistörü kullanarak yapabilirsin.

elimde 3055 çok ondan yapsam olmazmı
    lm317 50 volta dayanmaz ki ayrıca

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi actros_5457 -- 24 Ağustos 2013; 0:30:14 >
  • 0-50volt 0-5amper laboratuar tip güç kaynağı ua723
    Ayarlanabilir güç kaynağı devresi uA723 voltaj regülatör entegresi üzerine kurulu yerine LM723 kullanılabilir 0.50 volt 0.5 amper arası akım ve voltaj ayarı yapılabiliyor aşırı akım ve kısa devre koruması var uzun süredir ardığım bir devre umarımyapma fırsatı bulabilirim . Kullanacağınız transformatör en az 5 amper gücünde olmalı çıkış voltajı ise 36 volt AC

Not: Filtre kondansatörü 4700 uf kullanılmış önerim 6800 ya da 10000uf
    LIN İÇİN TIKLA
    (Alıntı)

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: actros_5457

quote:

Bahsetmiş olduğum entegre LM317HVK dır. Yüksek voltaj versiyonu. 60V a kadar gerilim stabilitesi sağlar. 1.5A akım kapasitesi vardır. TO2 kılıfında bulunur. Yani 2N3055 in kılıfı.
    MJ15004 transistörleri ise yüksek akım kazançlı transistörlerdir. 5A için gerekli 0.6V luk bir gerilim düşümü ile ful iletime geçebilen bir transistördür.
    2N3055 burada tek başına kullanılamaz çünkü akım kazancı çok düşüktür. (yaklaşık10-20 civarı) Haricen BD 177 türü bir transistörle sürmelisin. Bu da tek başına güç katsayısının yetmemesinden dolayı, düşük gerilimlerde 2N 3055'i 1A de bile bozabilecek derecede ısınmasına sebep olacaktır. Sağlıklı şekilde kullanabilmen için en az 15-20 adet 2n3055 kullanman gerekecektir ki pek önerilmez.

http://i.imgur.com/BiX9iZQ.png

emeğin için çok teşekkür ederim devre gayet güzel.
    devre denenmiş devre mi peki kardeş?

• quote:

quote:

quote:

quote:

Bahsetmiş olduğum entegre LM317HVK dır. Yüksek voltaj versiyonu. 60V a kadar gerilim stabilitesi sağlar. 1.5A akım kapasitesi vardır. TO2 kılıfında bulunur. Yani 2N3055 in kılıfı.
    MJ15004 transistörleri ise yüksek akım kazançlı transistörlerdir. 5A için gerekli 0.6V luk bir gerilim düşümü ile ful iletime geçebilen bir transistördür.
    2N3055 burada tek başına kullanılamaz çünkü akım kazancı çok düşüktür. (yaklaşık10-20 civarı) Haricen BD 177 türü bir transistörle sürmelisin. Bu da tek başına güç katsayısının yetmemesinden dolayı, düşük gerilimlerde 2N 3055'i 1A de bile bozabilecek derecede ısınmasına sebep olacaktır. Sağlıklı şekilde kullanabilmen için en az 15-20 adet 2n3055 kullanman gerekecektir ki pek önerilmez.

http://i.imgur.com/BiX9iZQ.png

emeğin için çok teşekkür ederim devre gayet güzel.
    devre denenmiş devre mi peki kardeş?

Yüksek DC voltaj için step up konverter devreleri veya seri güç kaynağı kullanmak daha doğrudur. Lm317'nin yüksek voltajlı olanı 60V girişli ancak bu giriş düzgün bir Dc gerilim yani 60 Volt trafonun çıkışını doğrultup entegreye girdiğinizde bekleme voltajı yüksek olacağından entegre yanacaktır.

Transistörlerin fazla ısınmaması için kademeli trafo kullanın örneğin 15 volta ihtiyacınız varsa kademeyi 18 volta getirin sonra entegreye ve transistörlere girin.

Saygılar...

• dediğin gibi bi trafom var zaten ben hassas ayarlı bi kaynak yapmak istiyorum.

peki trafodan önce bi dimmer devresi koysak 220 voltu düşürsek bu şekilde çıkışta azalır böyle bi devre nasıl çalışır?
  • quote:

dediğin gibi bi trafom var zaten ben hassas ayarlı bi kaynak yapmak istiyorum.

peki trafodan önce bi dimmer devresi koysak 220 voltu düşürsek bu şekilde çıkışta azalır böyle bi devre nasıl çalışır?

Dimmeri çok kıstığınızda sinyalde bozulmada fazla olur, kondansatörleri büyük tutarsanız olabilir belki ancak kesin çözüm değil.

30 Volta kadar regülatör entegreleri ile yapılan devrelerde sorun pek olmuyor ancak üst gerilimlerde seri güç kaynağı veya step up devreler yüksek güç aranıyorsa Varyak kullanmak en iyi çözüm olacaktır.

Saygılar...
  • Mr_YAMYAM kullanıcısına yanıt
    o zaman aradığım bu :D
  • Trafonuz 1000VA ise en az 10 adet 2N3055 kullanmak gerekir, bir tanesi yanlış hatırlamıyorsam 100 Watt ggüç harcayabilirsiniz ancak kılıfı soğuk tutmanız gerekiyor yani çok iyi soğutmanız su sebeple çok sayıda transistör kullanmak doğrudur.

Biraz maliyetli bir iş geçen sene 1.5 kVA güç kaynağı yapacaktım ekonomik engellerden dolayı yapamadım.

Birde dediğim gibi 50 Volt çıkışlı trafodan 12 Volt regüle gerilim alıp 10 Amper akım çekerseniz yaklaşık 3 dilim kalorifer peteği kadar ısı yayarsınız. Mutlaka düşük gerilimde besleme yapılacak şekilde kademeli sarılmalı.

Edit:Düzeltme yapıldı.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kerosen -- 25 Ağustos 2013; 11:48:41 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kerosen

Trafonuz 1000VA ise en az 10 adet 2N3055 kullanmak gerekir, bir tanesi yanlış hatırlamıyorsam 100 Watt ggüç harcayabilirsiniz ancak kılıfı soğuk tutmanız gerekiyor yani çok iyi soğutmanız su sebeple çok sayıda transistör kullanmak doğrudur.

Biraz maliyetli bir iş geçen sene 1.5 kVA güç kaynağı yapacaktım ekonomik engellerden dolayı yapamadım.

Birde dediğim gibi 50 Volt çıkışlı trafodan 12 Volt regüle gerilim alıp 10 Amper akım çekerseniz yaklaşık 3 dilim kalorifer peteği kadar ısı yayarsınız. Mutlaka düşük gerilimde besleme yapılacak şekilde kademeli sarılmalı.

Edit:Düzeltme yapıldı.
    elimdeki trafo ortak uçlu simetrik sarımlı
    (25-15-10-0-10-15-25) şeklinde yani kademe de yapılabilir.
    lm devrem hazırda çalışıyor zaten. MJ transistörleri sürüp akım arttırılacak.2n3055 kazancı az olduğundan işe yaramaz dediniz. önce tedarik etmeli bulundum bölgede yok bu malzemeler.elimde okuldan kalma 2n 3055 çok miktarda var.2 adet 2n3715 var 2 adet bu 208 var bunlarla sürsem olmazmı yada mj pahalımı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi actros_5457 -- 25 Ağustos 2013; 14:58:23 >

• quote:

quote:

lm devrem hazırda çalışıyor zaten. MJ transistörleri sürüp akım arttırılacak.2n3055 kazancı az olduğundan işe yaramaz dediniz. önce tedarik etmeli bulundum bölgede yok bu malzemeler.elimde okuldan kalma 2n 3055 çok miktarda var.2 adet 2n3715 var 2 adet bu 208 var bunlarla sürsem olmazmı yada mj pahalımı

Öncelikle şemayı takip edersen regüle için PNP tipi transistör kullanmalısın. 2N30055 NPN tipi bir transistör olduğu için bu tür devrelerde kullanılamaz. Komplementer karşılığı olan MJ2955 transistörünü kullansan bile teknik verileri incelendiğinde görülecektir ki bu tür devrelerde oldukça yetersizdir.
    http://i.imgur.com/mNodE7B.png
    http://i.imgur.com/xBPygJH.png
    http://i.imgur.com/BoHcYpY.png
    http://i.imgur.com/jnKQRaj.png
    Yukardaki linklerde vermiş olduğum teknik spectler incelenirse görülecektir ki MJ2955 türü bir transistör en fazla 60V luk VCE voltajı ile sınırlı oranda akım kazancı sağlamaktadır. Üstelik sen 60V a yakın bir değeri regüle edeceğinden voltajın bu değeri aşması halinde transistörün direk yanacaktır. transistörün yanmadığını farzetsek bile voltajı aşağılara düşürdüğünde kalan gerilim MJ2955 te Collektör ile Emiter arasında düşeceği için aşırı bir güç harcaması kaçınılmaz olacaktır. Bu harcanan güç ise 2N30055 türü transistörler için oldukça fazladır.
    MJ2955 en fazla 115W lık bir power dissipation değerine sahipken MJ15004 250W lık bir power dissipation değerine sahip bir transistördür. Üstelik bu değerlerin laboratuar ortamında ve 25'C lik soğutma koşullarında elde edildiğini düşünürsek MJ2955 bu tür devrelerde ısının 50-60 dereceye gelmesi ile içten eriyecektir.
    Halbuki MJ15004 Transistörü güncel ortamlarda 100'C ye ulaşsa bile 150W lık power dissipation oranını korumaktadır. Bu da 5 adet MJ transistörü kullanılan sistemde ısı 100'C ye ulaşsa bile toplamda 750W lık bir güç faktörünü ortaya koymaktadır.
    Kaba bir hesapla 750W lık power dissipation sunan bir devreden 15V için 750/15=50Amper lik bir akım geçirebilmemiz mümkündür. (Transistörlerin ICE akımının yetmesi halinde)

Anlıyorum bu iş için dediğiniz transistör şart:)
    peki arkadaşın dediği gibi voltaj düşük olarak kullanıldığında geriye kalan voltaj giriş voltajı yani zara verir mi deveye illa kademeli trafomu gerekli

• quote:

quote:

quote:

Öncelikle şemayı takip edersen regüle için PNP tipi transistör kullanmalısın. 2N30055 NPN tipi bir transistör olduğu için bu tür devrelerde kullanılamaz. Komplementer karşılığı olan MJ2955 transistörünü kullansan bile teknik verileri incelendiğinde görülecektir ki bu tür devrelerde oldukça yetersizdir.
    http://i.imgur.com/mNodE7B.png
    http://i.imgur.com/xBPygJH.png
    http://i.imgur.com/BoHcYpY.png
    http://i.imgur.com/jnKQRaj.png
    Yukardaki linklerde vermiş olduğum teknik spectler incelenirse görülecektir ki MJ2955 türü bir transistör en fazla 60V luk VCE voltajı ile sınırlı oranda akım kazancı sağlamaktadır. Üstelik sen 60V a yakın bir değeri regüle edeceğinden voltajın bu değeri aşması halinde transistörün direk yanacaktır. transistörün yanmadığını farzetsek bile voltajı aşağılara düşürdüğünde kalan gerilim MJ2955 te Collektör ile Emiter arasında düşeceği için aşırı bir güç harcaması kaçınılmaz olacaktır. Bu harcanan güç ise 2N30055 türü transistörler için oldukça fazladır.
    MJ2955 en fazla 115W lık bir power dissipation değerine sahipken MJ15004 250W lık bir power dissipation değerine sahip bir transistördür. Üstelik bu değerlerin laboratuar ortamında ve 25'C lik soğutma koşullarında elde edildiğini düşünürsek MJ2955 bu tür devrelerde ısının 50-60 dereceye gelmesi ile içten eriyecektir.
    Halbuki MJ15004 Transistörü güncel ortamlarda 100'C ye ulaşsa bile 150W lık power dissipation oranını korumaktadır. Bu da 5 adet MJ transistörü kullanılan sistemde ısı 100'C ye ulaşsa bile toplamda 750W lık bir güç faktörünü ortaya koymaktadır.
    Kaba bir hesapla 750W lık power dissipation sunan bir devreden 15V için 750/15=50Amper lik bir akım geçirebilmemiz mümkündür. (Transistörlerin ICE akımının yetmesi halinde)

Anlıyorum bu iş için dediğiniz transistör şart:)
    peki arkadaşın dediği gibi voltaj düşük olarak kullanıldığında geriye kalan voltaj giriş voltajı yani zara verir mi deveye illa kademeli trafomu gerekli

Eğer devreyi yüksek voltajla besleyip çok düşük gerilim alırsanız güç kaynağı yerine soba yapmış olursunuz.

Kısa devre olursa ve kusa devre koruması yoksa böyle bir durumda transistörler anında zarar görür.

Saygılar...

• quote:

Giriş voltajı yüksek olup ta çıkıştan düşük voltaj alınması durumunda kalan voltaj transistörler üzerinde güç kaybı oluşturacaktır. Haliyle transistörler biraz ısınacaktır. Bu normal bir durumdur. Soğutucu hesabı üst power dissapoint seviyesine göre yapıldığında sorun çıkmayacaktır. Tatminkar bir akım ve güç elde edilmesi elbette giriş voltajını ideal seviyeye çekmekle olacaktır. Böyle bir durumda MJ15004 transistörleri 15-20A e kadar verebilmektedir. Ama bu durumu sağlamak teknikte zor olduğu için (Hem 50V a kadar ayarlı hem de giriş voltajı düşük) pek mümkün olmadığı için veya haricen kontrol devresi gerektirdiğinden çıkış için kullanılan transistörlerin seçimi önem kazanmaktadır.
    İşte bu yüzden kademeli trafo kullanmadan en iyi sonuç, power dissapoint değerinin iyi hesaplanması ile olmaktadır.
    Bazı pahalı güç kaynaklarında özel bir devre ile giriş gerilimi de değiştirilmektedir. Basit bir voltaj komparatör ile yapılabilen bu devre ilavesi yapmak istersen max. verimi alabilirsin.

peki bu devreyi nerden bulacağım.
    aynı pottan mı ayarlanacak yoksa iki ayrı pottan mı

• quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Bahsettiğiniz devrenin opamplarla yapılan devreleri var.Hatta bir ara videosunuda izlemiştim.
  • quote:

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    Böyle yüksek akımlı güç kaynağı yapılırsa kayıplar haddini aşar.
    Böyle geniş voltaj aralıklı güç kaynağında 2 kademeli SMPS model tavsiye ederim.1.kademe 0-25V ve 2. kademe 25-50V gibi.Tabi her kademe içinde voltaj ayarını geri beslemesinden nokta atışlı yapılacak.Bu bahsettiğim model en az kayıplı olan modeldir.Seri regüle devrelerinde yeri gelir 500-600Watt kayıp söz konusu olur.

Ayrıca yine de seri regüle devresi yapacağım deniliyorsa piyasada rahat bulunan ve daha güçlü darlington TR.leri olan MJ11032 tavsiye ederim.Kolay gelsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: malisert32

Böyle yüksek akımlı güç kaynağı yapılırsa kayıplar haddini aşar.
    Böyle geniş voltaj aralıklı güç kaynağında 2 kademeli SMPS model tavsiye ederim.1.kademe 0-25V ve 2. kademe 25-50V gibi.Tabi her kademe içinde voltaj ayarını geri beslemesinden nokta atışlı yapılacak.Bu bahsettiğim model en az kayıplı olan modeldir.Seri regüle devrelerinde yeri gelir 500-600Watt kayıp söz konusu olur.

Ayrıca yine de seri regüle devresi yapacağım deniliyorsa piyasada rahat bulunan ve daha güçlü darlington TR.leri olan MJ11032 tavsiye ederim.Kolay gelsin.

Alıntıları Göster
    en az iki kademe şart anladığıma göre.
    bunun prototip devresini yapabilecek olan varmı?

• quote:

en az iki kademe şart anladığıma göre.
    bunun prototip devresini yapabilecek olan varmı?

Alıntıları Göster
    Bu forumda devresini yapacak çok kişi var ama çizilen devreyi siz yapabilecekmisiniz?
    Bilhassa SMPS model devre kolay yapılacak iş değildir.
    Biraz kolay olanı seri regüle devresidir.2 kademeli,600Watt+600Watt bir model olabilir.

Ya da 2xSMPS devre.
    Aslında biraz daha zor olan ama verimli bir yöntem de,elinizdeki trafonun 50V sekonder sargısını yeniden değişik voltaj çıkışlarında sarmak olabilir.
    Şöyle ki;5-12-15-24-36-48Volt gibi.Sonrada bu çıkışların her biri ayrı ayrı istenilen voltajda röleden geçirilip kayıpsız sonuç alınır.

Ör;size 28V 2 akü seri şarj voltajı gerekiyor.Hemen 24VAC çıkışı röle ile devreye alınır.Diğer uçlar boştadır.24V'u doğrultunca 33,4VDC seri regüle ile(ör;3xMJ11032 parelel 900 watt eder)28 VDC'ye ayar edilip akü şarj edilir.
    Bu işlem diğer voltajlar içinde geçerlidir.Güç olarak zaten sizin trafonun gücü çok fazla olduğundan bütün voltajlarda baya yüksek amper alırsınız.Hem TR.leri soba gibi çalıştırmamış olursunuz.

Aslında yapılacak yol çok ama bu sizin marifitenize,ustalığınıza bağlıdır.Sonuçta bizler buradan en kral devre de paylaşsak siz yapacaksınız.Kolay gelsin.

• quote:

Bu forumda devresini yapacak çok kişi var ama çizilen devreyi siz yapabilecekmisiniz?
    Biraz kolay olanı seri regüle devresidir.2 kademeli,600Watt+600Watt bir model olabilir.

Ya da 2xSMPS devre.
    Aslında biraz daha zor olan ama verimli bir yöntem de,elinizdeki trafonun 50V sekonder sargısını yeniden değişik voltaj çıkışlarında sarmak olabilir.
    Şöyle ki;5-12-15-24-36-48Volt gibi.Sonrada bu çıkışların her biri ayrı ayrı istenilen voltajda röleden geçirilip kayıpsız sonuç alınır.

Ör;size 28V 2 akü seri şarj voltajı gerekiyor.Hemen 24VAC çıkışı röle ile devreye alınır.Diğer uçlar boştadır.24V'u doğrultunca 33,4VDC seri regüle ile(ör;3xMJ11032 parelel 900 watt eder)28 VDC'ye ayar edilip akü şarj edilir.
    Bu işlem diğer voltajlar içinde geçerlidir.Güç olarak zaten sizin trafonun gücü çok fazla olduğundan bütün voltajlarda baya yüksek amper alırsınız.Hem TR.leri soba gibi çalıştırmamış olursunuz.

Aslında yapılacak yol çok ama bu sizin marifitenize,ustalığınıza bağlıdır.Sonuçta bizler buradan en kral devre de paylaşsak siz yapacaksınız.Kolay gelsin.

bilgileriniz için çok teşekkürler şefim:)

• quote:

Ya da 2xSMPS devre.

Sayın Hocam;
    elimdeki trafoyu dediğiniz gibi sardım. AC olarak 0-8,5-15-30-45-56 VOLT yaklaşık AC=0,9DC==> DC olarak 0-7,5-14-28-40-51
    Test sonuçlarım ise;(Testleri 50w spot lambalarla yaptım)

1.KADEME >>0-14>> 10,5V/10A(DC) 3 spot lamba ile
    2.KADEME >>7,5-28>> 12V/16A(DC) 4 spot lamba ile
    3.KADEME >>0-28>> 24V/12A(DC) 2 li seri olarak 3 grup spot lamba ile
    4.KADEME >>0-40>> 36V/12A(DC) 3 li seri olarak 3 grup spot lamba ile
    5.KADEME >>0-51>> 50V/8,3A(DC) 4 li seri olarak 2 grup spot lamba ile

0-7,5 aralığını kullanmadım çünkü gerilim düşümü çok fazla oluyor 0-14 aralığında bile 3 spot lamba ile gerilim düşümü baya var. Bu iki kademe pek verimli değil. Sanırım manyetik alan cizgisini kesen iletken sayısı az olduğundan. O yüzden 12 volt için 0-14 değilde 7,5-28 kademesini kullandım.

Şimdi derdimi anlatayım Hocam;
    bu kademeleri otomatik olarak sorunsuz geçirecek bi devre tasarımı konusunda epey düşündüm ama kararsız kaldım. Opampla mı yapsam picle mi karar veremedim çünkü karmaşık sorunlar var. Yük altında iken tam kademe geçişi sırasında çıkış voltajı aynı yerde kalmaması gibi. Örneğin 1.KADEME de 10,5 voltta 10 amper çekerken voltaj daha yükselmiyor, bu noktada 2.KADEME devreye alındığında cıkış 10.5 volttan yüksek oluyor. Yani arada atlanan voltajlar oluyor. Tabi yükte iken bu böyle. kullandığım devre resimdeki devredir.

Nasıl bi tasarım düşünmem lazım hocam yardım edebilirmisiniz

• quote:

quote:

Ya da 2xSMPS devre.

Sayın Hocam;
    elimdeki trafoyu dediğiniz gibi sardım. AC olarak 0-8,5-15-30-45-56 VOLT yaklaşık AC=0,9DC==> DC olarak 0-7,5-14-28-40-51
    Test sonuçlarım ise;(Testleri 50w spot lambalarla yaptım)

1.KADEME >>0-14>> 10,5V/10A(DC) 3 spot lamba ile
    2.KADEME >>7,5-28>> 12V/16A(DC) 4 spot lamba ile
    3.KADEME >>0-28>> 24V/12A(DC) 2 li seri olarak 3 grup spot lamba ile
    4.KADEME >>0-40>> 36V/12A(DC) 3 li seri olarak 3 grup spot lamba ile
    5.KADEME >>0-51>> 50V/8,3A(DC) 4 li seri olarak 2 grup spot lamba ile

0-7,5 aralığını kullanmadım çünkü gerilim düşümü çok fazla oluyor 0-14 aralığında bile 3 spot lamba ile gerilim düşümü baya var. Bu iki kademe pek verimli değil. Sanırım manyetik alan cizgisini kesen iletken sayısı az olduğundan. O yüzden 12 volt için 0-14 değilde 7,5-28 kademesini kullandım.

Şimdi derdimi anlatayım Hocam;
    bu kademeleri otomatik olarak sorunsuz geçirecek bi devre tasarımı konusunda epey düşündüm ama kararsız kaldım. Opampla mı yapsam picle mi karar veremedim çünkü karmaşık sorunlar var. Yük altında iken tam kademe geçişi sırasında çıkış voltajı aynı yerde kalmaması gibi. Örneğin 1.KADEME de 10,5 voltta 10 amper çekerken voltaj daha yükselmiyor, bu noktada 2.KADEME devreye alındığında cıkış 10.5 volttan yüksek oluyor. Yani arada atlanan voltajlar oluyor. Tabi yükte iken bu böyle. kullandığım devre resimdeki devredir.

Nasıl bi tasarım düşünmem lazım hocam yardım edebilirmisiniz

Alıntıları Göster
    Profesyonel bir güç kaynağında bu sistem vardı. Şemaları da iş yerinde mevcut ama kasıtlı yanlış çizilmiş. Size anlatayım. 0-30 volt için trafo örneğin 15 ve 30 volt ac çıkışlı. 0-60 Volt için 4 kademe var. örneğin 15-30-45-60 gibi . Kontrol devresi bağımsız bir besleme ile sabit besleniyor. Yapılan iş ilkinde komparatör olarak çalışan bir opamp tarafından sürülen transistörün çıkışına bağlı röle ile kademe atlama. Komparatörün girişi de direkt ayarlı güç kaynağının çıkışından voltajı alıyor (ölçüyor). Çıkış voltajı 15 voltu geçince trafonun bir üst kademesine anahtarlıyor.

Yüksek voltaj tipi ise 2 adet röleli ama röleler çift kontak. İlk önce 0-15 volt arası anahtarlanıyor. 15 volt geçilince ilk röle çekmiş oluyor. 0-30 volt ilk röle ile çalışıyor. 30 volt geçince 2. röle çekiyor ama 2. rölenin kontaklarından birinde 1. rölenin komparatörünün voltaj aralığını değiştiren dirençlere paralel ek ayar dirençleri var. 30 volt geçildiğinde 2. röle çekiyor ama 1. röle de bırakıyor yani. Bu da 45 volta kadar iş görürken 45 volt geçilince ilk röle tekrar çekerek son kademeyi bağlıyor.

Kontrol devresi bağımsız kaynaktan beslendiğinden stabil kalıyor. Düşünürseniz resim eklerim sonra.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.