Şimdi Ara

Ag sorunu...

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
584
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Kablodan ADSL e gectim.USR 9105 modem aldim.3 bilgisayar bagli su anda modeme.TCP/IP uzerinden oyun oynamak istedigimde sanirim bilgisayarim 3 bilgisayardan kurulmus olan agdan ip aliyor.Yani normal adsldeki 85.***.***.*** seklinde degil de 192.168.1.2 gibi ip aliyor.Bu sorunu nasil giderebilirim?

• bu sana ne gibi bi sorun yaratıyor ki ?
  • Ben oyun kurdugumda(diablo2) arkadasim benim bilg e baglanamiyo.Sorunun bundan oldugunu tahmin ediyorum.Cunku 2 gun once kabloda sorunsuzdum.
  • ben pek sanmıyorum bu yüzden olduğunu ya bilen birisi açıklarsa daha iyi olur tabi..
  • modemde interneti kaç bilgisayarın paylaşacağına dair ip aralıkları var. ordan ayarlarsan sorun düzelir bence.
  • boyle bi sorun olmaz
    anladığım kadarıyla 4 portlu modem war sende
    3 bilgisayar modeme bağlı
    modem yerel ağa C sınıfı özel ip lerden dağıtmış
    gayet normal
    oyun oynayamamanızın nedeni başka bişi olması lazım bilgisayarlar arası dosya paylaşımı falan yapabiliyor musunuz?
  • Yok evdeki bilgisayarlar arasi ag kurmadim.Bu arada bi yanlis anlasilma olmasin oyunu internetteki herhangi bir arkadasimla oynamak istiyorum
  • sorunun bunla alakası yok.her bilgisayarın zaten 192.168.x.x gibi statik ip si vardır.senin ana makinanın aldığı 85.x.x.x li ip adresi diger pc ler içinde geçerlidir.mesela aç dene istedigin bir pc den mirc e baglan hepsinin ip sinin 85.x.x.x oldugunu göreceksin.bu internete açılan ip dir.192.x.x.x olan ip lerde statik ip dir.sen ne yaparsan yap bir pc yi zaten internete 192.li adresten sokamazsın.modem hangi ipyi aldı ise o modeme baglı bütün bilgisayarlar internete o ip ile açılırlar gidipte 192.li bir ip den baglanmazlar.cafemde bu yüzden mirc serverların çok sorun yaşıyorum çünkü bir kanala aynı anda bir kaç kişi girince server benim makinaları clone sanıyor ve banlıyor.

kısacası sorununun bu ip adresi ile bir ilgisi bulunmamaktadır.
  • o zaman bazı oyunlar her ip aralığını kabul etmez, örneğin counter strike internet üzerinden online oynanabilmesi için C sınıfı bi server olması gerekir oyunu oynamak için server sen olursan o zaman 85. le başlayan ip A sınıfı ip olduğu için kabul etmez.diablo d da boyle bi durum olabilir.halletmek için ya proxy kullanıcan ya da online serverlar var onlar üzerinden bağlanıp oynayabilirsiniz
  • Arkadaslar
    Biraz daha acikliyim.www.whatismyip.com a giriyorum ip 85.***.***.*** olarak gorunuyo.Diabloya giriyorum tcpip menusune giriyorum your ip is 192.168.1.2 .Dolayisiyla baglanamam ki oyunlara bu sekilde.Umarim daha aciklayici olabilmisimdir.Bu arada ilgilenen butun arkadaslara cok tesekkurler.Halen yardimlarinizi bekliyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Artillery -- 20 Temmuz 2005, 8:53:01 >
  • o uc makineyide aga bagladıgında hangi ip'yi alıyor oncelikle ona bak zaten ip'i 192.. .. . . vs vs diye alır 85 ile baslayan senin netteki ip indir agınla bir alakası yok.sen normal olarak dos tan o makinelere ping atabiliyor musun ?aynı agı kullanmak istiyorsanız aynı ip aralıgını almanız gerekiyor.
  • arkadaşım olay gayet basit şu şekilde...

senin 192.xxx.xxx.xxx diye aldığın ip adresi Senin yeni almış olduğun adsl modemin DHCP server yani otomatik ip yapılandırma Servisi tarafından bütün makinalara otomatik biçim atana iplerden ibaret bu ip adresleri senin localine özel yani modemin arkdasındaki iplerin.... buraya kadar anlamayan varmı var sa

http://www.turkcenet.org/yerel_htm/bilgisayar_aglari_nasil_calisir.htm
  • Olay su sizin makinelerinizde bulunan IPler lokal olanlar. Yani sizin bilgisayarlariniz ve modem arasindaki baglanti icin. Modemin IP si ise internete cikan IP. Modemler Firewall ozelliklerinden dolayi disaridan gelen baglantilari bloke ederler ki icerdeki bilgisayarlar bir takim kotu niyetli saldirilardan etkilenmesin diye. Ama mesela diyelim ki web server kurmak istedin agdaki bir makineye ne yapacaksin? Bunun icinde NAT sistemi koyulmus Firewall yazilim / donanimlarina. Mesela web server 80 portunu kullanir. Modeme dersin ki 80 portuna gelen istekleri 192.168.0.5(Ornektir hangi IP ise artik) numarali IP nin 80 portuna aktar. Aynen bu ornekteki gibi oyunun kullandigi portu ogrenerek Modemin arabirimine girip bu portu senin IP numarana yonlendirmelisin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Artillery

Arkadaslar
    Biraz daha acikliyim.www.whatismyip.com a giriyorum ip 85.***.***.*** olarak gorunuyo.Diabloya giriyorum tcpip menusune giriyorum your ip is 192.168.1.2 .Dolayisiyla baglanamam ki oyunlara bu sekilde.Umarim daha aciklayici olabilmisimdir.Bu arada ilgilenen butun arkadaslara cok tesekkurler.Halen yardimlarinizi bekliyorum.

arkadaşım senin 192 falan filan dediğin local ip internetle hiçbir alakası yok, orası senin kafanı karıştırmasın senin net üzerindeki ip numaran 85 li olan, ama dört çıkışlı bir modem ve buna bağlı üç pc bencede sorun burdan kaynaklanıyor

• Herkese cok tesekkurler.Kunduns arkadasin dedigi gibi bir ayar iste istedigim.Modemin kontrol panelinde port triggering diye bi olay var o mu ki acep?
  • Bazi modemlerde Virtual Server bazilarinda NAT bazilarinda baska isimlerle geciyor ama icerik ayni. Source Port (Yani netten gelen port numarasi) Destination Port (Yani senin bilgisayarina ulasacak olan port) ve IP Adress (Buraya da senin bilgisayarinin IP numarasini yazmalisin) Modeminin modeline gore ararsan forumda bir cok model icin port yonlendirme aciklanmistir.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.