Şimdi Ara

Anakart Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12
Cevap
0
Favori
725
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İyi Günler Arkadaşlar. Sorun şöye: Bilgisayarı açınca ekrana görüntü gelmiyor. Fakat ilginç olan şu ki, Anakart üzerindeki power switch kablosunu çıkardığımda ve yeniden taktığımda bir kaç kere de olsa bilgisayar normal bir şekilde açılıp çalıştı. Fakat bilgisayarı aynı şekilde kapayıp yeniden açmaya çalışınca ekrana görüntü gelmedi .(Bu arada, ekrana görüntü gelmemesine rağmen cd-rom çalışıyor, düğmesine basınca açılıyor vs.) Sizce bu sorunu nasıl çözerim?
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• Ekran kartı onboard ve bilgisayarın açılma işi rasgele gibi görünüyor. Yaklaşık 1 saat dinlendikten sonra bile açılmayabiliyor bazen.
  • bir de kontrol kalemi ile kontrol et.kasada kaçak elektrik var ve bence monitöre görüntü o yüzden gelmiyor.
    böyle bir durumda prizden psu ya gelen kabloyu çıkart pcyi açma düğmesine birkaç kez bas tekrar bağlantıları tak açılır büyük ihtimalle.
    dediğim gibi pc açıkken kasanın muhtelif yerlerine kontrol kalemi ile bak kaçak var mı diye?
  • quote:

Orjinalden alıntı: mesuthaksoy

bir de kontrol kalemi ile kontrol et.kasada kaçak elektrik var ve bence monitöre görüntü o yüzden gelmiyor.
    böyle bir durumda prizden psu ya gelen kabloyu çıkart pcyi açma düğmesine birkaç kez bas tekrar bağlantıları tak açılır büyük ihtimalle.
    dediğim gibi pc açıkken kasanın muhtelif yerlerine kontrol kalemi ile bak kaçak var mı diye?

Hocam dediğini yaptım, ve pc açılmaya başladı. Yani çalışmadığında dediğin işlemi uyguluyorum ve pc açılıyor. Peki bu durumu kalıcı olarak nasıl düzeltebiliriz hocam?
  • anakartı sizmi taktınız acaba? takarken ankart ve kasa vidaları arasında yalıtkan bir kağıt parçası gibi bir malzeme vardır onları taktınızmı?
    siz takmadıysanız cdrom HD gibi kasaya teması olan elemanları herseferinde birer birer olacak şekilde çıkarıp kontorl kalemiyle takrar test ediniz . Birde HD ve güç kaynagını kasaya monte etmeden bir deneyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Will -- 24 Ağustos 2008; 17:41:48 >
  • Will yazmış zaten ama ben de eklemeler yapayım.
    Öncelikle bilgisayarı taktığın priz topraklı mı?Bu çok önemli.Eğer topraklı değil ise kasada statik elektrik birikmesine sebep olabilir.Mümkünse kasayı topraklı bir prizde dene.
    Ama şuna da dikkat et.Priz topraklı gibi görünse de gerçekte toprak hattına sahip olmayabilir.
    Bunun dışında Will in söyledikleri doğrudur.Ama bunun yanında kasaya iletken bir tel bağlayıp kalorifer peteği gibi topraklama yapabilecek tarzda biryere de diğer ucunu bağlarsan belki faydası olabilir.
  • quote:

Will yazmış zaten ama ben de eklemeler yapayım.
    Öncelikle bilgisayarı taktığın priz topraklı mı?Bu çok önemli.Eğer topraklı değil ise kasada statik elektrik birikmesine sebep olabilir.Mümkünse kasayı topraklı bir prizde dene.
    Ama şuna da dikkat et.Priz topraklı gibi görünse de gerçekte toprak hattına sahip olmayabilir.
    Bunun dışında Will in söyledikleri doğrudur.Ama bunun yanında kasaya iletken bir tel bağlayıp kalorifer peteği gibi topraklama yapabilecek tarzda biryere de diğer ucunu bağlarsan belki faydası olabilir.

Hatrınıza 2 defa çalıştı pc:) Ama şimdi gene aynı sorun var, sistemi kasadan söküp tekrar deniyeceğim bakalım.
  • yani.uzay montaj elektrikler kaçaklarından kaynaklanan sorunlar için birebir.bi süngerin üstünde sistemi toplayıp test edersen iyi olur
  • quote:

yani.uzay montaj elektrikler kaçaklarından kaynaklanan sorunlar için birebir.bi süngerin üstünde sistemi toplayıp test edersen iyi olur

evet kesinlikle birde böyle deneyin
  • uzay montaj yaptım hiç çalışmadı bu seferde :(
  • birşeyleri eksik ya da yanlış yapmışsındır.anakarttaki güç bağlantılarını kontrol et.
  • Uzay montaj işe yaramayınca sistemi tekrar kasaya topladım. Ardından hiç sorun çıkarmadan çalıştı. Pardus falan kurdum. Tam pc'yi yerine yerlerştirdim, gene başladı açılmamaya, bu artık beni aşar heralde, servise götürmek lazım sanırım.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.