Şimdi Ara

ARA GAZ NE GİBİ DURUMLARDA YAPILIR?ne işe yarar bilen varmı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
51
Cevap
1
Favori
43.236
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ara gaz araba boştaykenmi yapılır yoksa birinci ikinci viteste de yapılırmı birde veya ikide yaptığınız zaman araba silkeleniyor ama bunu dolmuşcular yaptığı zaman arabada hiç silkelenme olmuyor yoksa onlar debraja basarak mı yapıyorlar ara gaz ne işe yarar sadece ses olsun diye mi yapılır yoksa bir amacı varmıdır

• Yapay Zekanın Yanıtı

Ara Gaz Nedir ve Ne Gibi Durumlarda Kullanılır?

Ara gaz, manuel şanzımanlı araçlarda vites değişimleri sırasında devir düşüşünü önlemek için kullanılan bir tekniktir. Motor devrini yükselterek, vites küçültme sırasında tekerleklerin ani kilitlenmesini ve vites büyütme sırasında aracın sarsılmasını engeller.

Ara Gaz Nasıl Verilir?

Ara gaz vermek için şu adımları izlemelisiniz:

• Vitesi boşa alın.
    • Motor devrini 2000-3000 rpm'ye yükseltin.
    • İstediğiniz vitese geçin.

Ara Gaz Ne Gibi Durumlarda Kullanılır?

Ara gaz aşağıdaki durumlarda kullanılır:

• Vites küçültme sırasında: Yüksek hızlardan düşük hızlara geçerken tekerleklerin ani kilitlenmesini önler.
    • Vites büyütme sırasında: Düşük hızlardan yüksek hızlara geçerken aracın sarsılmasını engeller.
    • Kaygan zeminlerde kalkış: Aracın patinaj yapmasını önler ve çekişi artırır.

Ara Gazın Yararları

Ara gaz vermenin aşağıdaki yararları vardır:

• Vites geçişlerini daha yumuşak hale getirir.
    • Şanzıman ve aktarma organlarının ömrünü uzatır.
    • Aracın performansını artırır.
    • Yakıt verimliliğini artırabilir.

Ara gaz vermek, manuel şanzımanlı araçlarda uzmanlık gerektiren bir tekniktir. Uygulama yaparak ve doğru zamanlamayı öğrenerek, ara gaz vermeyi etkili bir şekilde kullanabilir ve aracınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Araba geri kaymasın diye rolentinesi düşüktür aracın stop etmesin diye yapılır..
  • quote:

Orijinalden alıntı: pazardakiartist

Araba geri kaymasın diye rolentinesi düşüktür aracın stop etmesin diye yapılır..
    Boş viteste yapılır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zampara.Alper

Boş viteste yapılır.

Alıntıları Göster
    genelde millet ışıkta kalkış için gaz vermeye yapıyor :) sanırım araba yokuşta boğulduktan sonra fazla gaz vererek motor temizlemek içinde yapılıyor olabilir emin değilim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Zampara.Alper

Boş viteste yapılır.

Alıntıları Göster
    debriyaja basarak yapıyorlar tabi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ctauren

genelde millet ışıkta kalkış için gaz vermeye yapıyor :) sanırım araba yokuşta boğulduktan sonra fazla gaz vererek motor temizlemek içinde yapılıyor olabilir emin değilim

Alıntıları Göster
    Büyük araçlarda debriaja basılarak grank mili ve şanzıman dişlisinin tamamen ayrılması sağlanır ve sonra vites değiştirilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CΛRNIVΛLE

bende diyorum bu araba niye silkeleniyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Toyota SUPRA

quote:

Alıntıları Göster
    Boşta iken motor deviri düşmesin diye yapılır. Amaç ya ses ile kendini tatmin etmek ya da motoru yüksek devirde yakalayıp faydalanmaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: chakra

Boşta iken motor deviri düşmesin diye yapılır. Amaç ya ses ile kendini tatmin etmek ya da motoru yüksek devirde yakalayıp faydalanmaktır.

Alıntıları Göster
    boş vitesle alakası yok. vites geçişleri daha rahat olsun diye yapılır.

Misal bizde bir kartal var 93 model. 1-2 sorun yok ama 3 e geçirmek için biraz gaz verip 3 e takman gerekir. Aragaz odur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hakaniko

boş vitesle alakası yok. vites geçişleri daha rahat olsun diye yapılır.

Misal bizde bir kartal var 93 model. 1-2 sorun yok ama 3 e geçirmek için biraz gaz verip 3 e takman gerekir. Aragaz odur.

Alıntıları Göster
    Araç vitese geçmediyse boşa alınıp gaza basılıp devir yükseltilir.Daha sonra vites değiştirilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Faivelley

Araç vitese geçmediyse boşa alınıp gaza basılıp devir yükseltilir.Daha sonra vites değiştirilir.

Alıntıları Göster
    valla ara gazını ben ışıklarda yaparım, yandakini hafif gaza verip izlemek için, çoğu da gaza gelir

birde ara gazını daha çok araba soğukken(özellikle eski sistem lpg li modellerde) stop etmesin diye verirler diye biliyorum..

• quote:

Orijinalden alıntı: Trecc11

valla ara gazını ben ışıklarda yaparım, yandakini hafif gaza verip izlemek için, çoğu da gaza gelir

birde ara gazını daha çok araba soğukken(özellikle eski sistem lpg li modellerde) stop etmesin diye verirler diye biliyorum..

Alıntıları Göster
    bazıları hava için yapar

mesela okul çıkışında okulun önünden geçerken :))

• quote:

Orijinalden alıntı: MhmT 106 GTI

bazıları hava için yapar

mesela okul çıkışında okulun önünden geçerken :))

Alıntıları Göster
    peki bu konu açılmışken bende bişiyi merak ettim insanlara neden aragazı verilir :))) hehehehe
  • quote:

Orijinalden alıntı: bakidoruk

Büyük araçlarda debriaja basılarak grank mili ve şanzıman dişlisinin tamamen ayrılması sağlanır ve sonra vites değiştirilir.

Krank mili o,grank değil.

Eski kamyonlarda,tırlarda falan bunun için yapıyorlar;ama yenilerinde bildiğim kadarıyla gerek yok.

Dolmuşlar falan artistlik için yapıyorlar,eski püskü arabalarla kime şov yapıyorlarsa artık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: deserthawk

quote:

Orijinalden alıntı: bakidoruk

Krank mili o,grank değil.

Eski kamyonlarda,tırlarda falan bunun için yapıyorlar;ama yenilerinde bildiğim kadarıyla gerek yok.

Dolmuşlar falan artistlik için yapıyorlar,eski püskü arabalarla kime şov yapıyorlarsa artık.

Alıntıları Göster
    amma da yararı varmış ha trafiğe çıksanız bunlar duyamassınız sadece ışıkta yaparlar :)
    uygulamaya gelince artistliğe kaçıyoruz

• quote:

Orijinalden alıntı: ctauren

amma da yararı varmış ha trafiğe çıksanız bunlar duyamassınız sadece ışıkta yaparlar :)
    uygulamaya gelince artistliğe kaçıyoruz

Alıntıları Göster
    Minibüsçüler vites geçişlerinde aragaz yapar
  • quote:

Orijinalden alıntı: gökoş

Minibüsçüler vites geçişlerinde aragaz yapar

Alıntıları Göster
    eski karbüratörlü arabalarda özellikle kara şanzıman diye tabir edilen kamyonlarda vites düşürülürken şanzıman devrinin motora uyguluyacagı baskıyı hafifletmek için uygulanan bir yöntem yeni araçlarda buna gerek yok uygulayanda artislik olsun diye yapıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: eggys

quote:

Faile bak
  • quote:

Orijinalden alıntı: Light_Velocity

quote:

Orijinalden alıntı: eggys

quote:

Faile bak

Alıntıları Göster
    Herkes farklı şey söylemiş.Hangisi doğru acaba??

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-0173FC748

Herkes farklı şey söylemiş.Hangisi doğru acaba??

Alıntıları Göster
    Aragaz nasıl yapılıyor diycem çok absürd olcak ama aragaz nasıl yapılıyor ?
    Mesela ben 2 ile gidiyorum devir 4000 oluyor araba bağırınca ayağımı gazdan tamamen çekmeden debriyaja basıyorum bu arada devir 6-7 binleri görüyor ve 3e takıyorum. (Bu olaylar saniyelik gelişiyor tabi) Aragaz bu mudur?

Ben böle yaptığımda araç bağırıyor bolca,sesi hoşuma gidiyor ve bunun yanında hiç titremiyor yağ gibi geçiyor 3 e ve hızda hiç düşüş olmuyor.Simetrik bi şekilde hızım artıyor yani. Doğru mu yapıyorum acep?

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.