Şimdi Ara

Askida ogrenciye yemek gelenegi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaslar bi arkadasim italya donusu italyanlarin cok guzel bi geleneginden bahsetmisti.kafeye giriyorsun iki kahve soyluyoersun biri askida diyorsun anlamini merak etmis sormus nedir bu diye.askida olan kahveyi durumu cok iyi olmayanlar gelip bi kahve askidan olarak istiyorlarmis.cok guzel bi gelenek degilmi.

neden biz bunu ogrencilere uygulamiyoruz.ornegin ben calisan bi insanim ve ogle arasinda yarim doner yiyecem yiyorsam ikincisi askida diyerek herhangi bi ogrenciye katkida bulunabilirim.bunu gelenek haline getirsek nasil olur.

gerci bizim kimi esnafimiz bunu baska turlu degerlendirir ama orasini ne yapcaksin hayasizlik diyelim.

Yine batilasmak diye sozler etmeyelim gelenek sonucta.ve guzel bi gelenek.

• ben bunu bir çorba askıda diye biliyordum. ama burdamı okudum bir kitapta mı okudum nerden biliyom hatırlamıyorum..
  • öyle bişey olsa herkes askıdan karın doyurur.esnaf batar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: serhat_h_fb

öyle bişey olsa herkes askıdan karın doyurur.esnaf batar.

Esnaf niye batsın yaa. Parası olan adam 2 tane parası veriyor. Öğrencilerde yiyor. Ne güzel işte. ama bizde onu yapabilecek kadar yürekli insan varmı pek bilmiyorum...
  • esnaf falan batmaz askidakine de para oduyoruz.
  • Bizdede buna benzer bir gelenek varmış zamanında.

Osmanlı zamanında sokak çeşmelerinde bir delik olurdu. Yardım etmek isteyen o deliğe para kesesi koyar ve ihtiyacı olanda geceleyin gelip o delikten ihtiyacı ne kadarsa o kadarını keseden alıp gerisini bırakırdı.

Temsili resim

Askida ogrenciye yemek gelenegi
  • Acikcasi bu sekilde ki geleneklere hala vakif insanalar olacagini bilsem para kasaini sokaga birakirim.ama nerdeeeee...
  • Bu konuyu üst sıralara tasımak amaclı yazıyorum bu mesajı.inşallah bu gelenek bizdede olur bigün
  • Ankarada bir fırında bu uygulama var Haberlere çıkmıştı.

Yaygınlaşmak söz konusu olamaz çünkü toplumun büyük bölümü beleş mezar bulsa girecek cinsten...
  • Askıda bekleyen her ne ise esnaf cebe atar... yiyeceğe veya içeceğe ihtiyacı olanın ruhu bile duymaz...
  • bencede süper bi uygulama hatta bizim mahhaledeki fırındada var gayette güzel işliyor ne fırının bu işten hiç bir sararı yok ve ole herkesde gelip bana bi ekmek askıdan demiyor durumu olan askıya koyuyo olmayan askıdan alıyo bence super bir uygulama yani italyaya kadar gitmeye gerek yok...
  • quote:

Orjinalden alıntı: birdy

Askıda bekleyen her ne ise esnaf cebe atar... yiyeceğe veya içeceğe ihtiyacı olanın ruhu bile duymaz...

İnsancıl bakış acına ne oldu senin Ama maalesef haklısın gibi
  • quote:

Orjinalden alıntı: Raskolnikov

quote:

Orjinalden alıntı: birdy

Askıda bekleyen her ne ise esnaf cebe atar... yiyeceğe veya içeceğe ihtiyacı olanın ruhu bile duymaz...

İnsancıl bakış acına ne oldu senin Ama maalesef haklısın gibi

Tecrübe denen şey hayatta yenilen kazıkların toplamıdır.

Ben insalcılım esnaf değilim sadece. Olacağı söylüyorum ben . Böyle olsun demiyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi birdy -- 11 Mart 2007; 1:07:10 >

• İtalya' daki o adeti şirketçe geziye gittiğimizde Siena' da keşfetmiştik.

Siena meydanı daire şeklinde ve etrafında cafeler sıralanmış. Bizim gurupta bulunan uyanık arkadaşlardan biri ilk girdiği cafede capuccino içip hesabı ödememk için askıda diyor. Sonra bir yanında ki cafeye geçip askıda deyip beleş bir pizza yiyordu. Bunu farkeden garson gelip yanımıza Türk müsünüz diye sormuştu. Verdiğim cevap karşısında "Haa.." çekip usulca uzaklaşmıştı.
  • quote:

Orjinalden alıntı: TuVNeRa

İtalya' daki o adeti şirketçe geziye gittiğimizde Siena' da keşfetmiştik.

Siena meydanı daire şeklinde ve etrafında cafeler sıralanmış. Bizim gurupta bulunan uyanık arkadaşlardan biri ilk girdiği cafede capuccino içip hesabı ödememk için askıda diyor. Sonra bir yanında ki cafeye geçip askıda deyip beleş bir pizza yiyordu. Bunu farkeden garson gelip yanımıza Türk müsünüz diye sormuştu. Verdiğim cevap karşısında "Haa.." çekip usulca uzaklaşmıştı.

Madem türksün göster ürksün

• Acıkcası Biz bunu forumda yapıyoruz.baksanıza askından bilgiler topanıyor.bilgilenen arkadasalr sonrada askıya katkıda bulunuyor.
  • bunu bizim okulda bir hoca yapıyordu. adam kafeye ajanda bırakmıştı,tanıdığı tüm öğretim üyelerine ve öğrencilerine bu uygulamadan bahsediyordu. burda 'askıdan' olayı değil de para üstü vardı. yani para üstü kalsın dediğinde o para ajandaya geçiyordu ve ihtiyacı olan öğrenci ve hasta yakınları oradan yiyebiliyordu.
  • memlekette açta çok gözü doymayanda Ar namus Din İman kalmamış Haram yiyip yiyip tövbe ediyolar Meshep Genişlemiş adamlarda Bu zamanda bu ülkede olması biraz zor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.