Şimdi Ara

Bölüm mü? Üniversite mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
688
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar.Öncelikle tercih döneminde herkese başarılar dilerim.

Bu konuyu açmamın sebebi öğrencilerin gerçekten bu konuda ciddi sıkıntılar yaşıyor oluşudur.

Tercihte öncelikli olarak önemli olan kriter sizin başarı sıranızdır.Her ne kadar sizin istediğiniz bölüm de önemli olsa da sizi üniversiteye yerleştirecek olan sizin başarı sıranızdır.Bu bağlamda 40bininci olan bir öğrencinin istediği için TIP veya Hukuk yazmasının pek bir manası yoktur.Ancak tercih sürecinde daha kritik olan üniversite/bölüm ikilemidir.

20bininci olup ODTÜ Bilgisayar mühendisliği isteyen bir öğrencinin ODTÜ olsun diye Metalurji Mühendisliği yazmak istemesi çok yanlıştır.
    Öncelikle bölümü 4 yıl (belki hazırlıkla beraber 5 yıl) okuyacaksınız ve belki severek okuyamayacaksınız.Öte yandan mezun olduğunuzda sadece 4-5 yıl okuduğunuz bir mesleği belki 30-40 yıl icra edeceksiniz ki bu gerçekten dikkate değer.

Bir çok öğrenci sıralamalara göre tercih yaptığından istediği bölüm yerine ODTÜ,Bilkent,Boğaziçi gibi iyi bir üniversitede hiç istemediği veya hiç fikir sahibi olmadığı bir bölümü tercih edip yerleştikten sonra bu bölümü bırakıp tekrar stres dolu bir sınav maratonuna giriyor ki bu da oldukça yanlış bir hareket.

Burada en önemli olan konu sizin hangi mesleği yapmak isteyeceğiniz.
    Örneğin 30bininci olan ve makine mühendisi olmak isteyen bir öğrencinin
    Yıldız Teknik Makine Müh.(24000) olmadığı için Yıldız Teknik Metalurji(39000) yazması yerine
    Ege Makine Müh. (31200) yazması çok daha akıllıca ve öngörülü bir hareket olacaktır.

Eğer gerçekten sevdiğiniz meslekte çalışmak istiyorsanız üniversite değil bölüm tercihi yapınız.

Herkese başarılar.

• ben şunu sormak istiyorum sıralamam mf3te 7bin aydın adnan menderes tıp ya da edirne trakya tıp arasında gidip geliyorum istanbulda oturdğm için edirne yakn diye düşünüyorum ama aydında güzel şehir eğitim kalitesi olarak hangsi daha iyi bilmiyorum ne yapmalym kafan karştı biri bana yardımcı olablr mi ??
  • iki üniversite de iki şehir de güzel.birbirine çok yakın şeyler söylemişsin o yüzden buna öznellik katıp geleceğini etkilemek istemem.
    bence vaktin var.iki şehri de gez gör.kararını kendin ver.

başarılar.
  • Benzer bir durumum var şöyle anlatayım:

mf4 11100

Baştan beri düşündüğüm iki meslek var öncelikli olarak bilgisayar müh ve ardından elektirik müh.
    Kararsızım çünkü bilgisayar müh seçersem İtü olmayacak Yıldız veya ayarı bir yer gelecek. Fakat elektirk seçersem İtü olacak.

İkisinin de farklı meslekler olduğunun farkındayım ve ikisini de yapabileceğimi düşünüyorum, sadece bilgisayar müh bana biraz daha yakın geldiği için kafam karışık. Daha fazla sevdiğim bölümü mü yoksa üniversiteyi mi seçeceğim bilmiyorum.

Fikirlerinizi bekliyorum.
  • Kesinlikle sevdiğiniz bölüm okuyun, ders programına bakın, dersleri bir an önce görme isteği ve heyecan duymuyorsanız uzak durun, yoksa zor biter o üniversite.
  • quote:

Orijinalden alıntı: OSSTercih.Tv

iki üniversite de iki şehir de güzel.birbirine çok yakın şeyler söylemişsin o yüzden buna öznellik katıp geleceğini etkilemek istemem.
    bence vaktin var.iki şehri de gez gör.kararını kendin ver.

başarılar.

ailem bile bişey diyemiyor ama birinin demesi lazım çünkü karar veremiyorum :( gezip görebilecek imkanım yok şu sıralar orada okuyanlarla konuşuyorum iyi de kötü de şeyler duyuyorum. ama kalbim aydın mantığım edirne diyor galiba bilmiyorum :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: caneker

Kesinlikle sevdiğiniz bölüm okuyun, ders programına bakın, dersleri bir an önce görme isteği ve heyecan duymuyorsanız uzak durun, yoksa zor biter o üniversite.

Kesinlikle katılıyorum.Makine isteyip de İTÜ Makine olmuyor diye İTÜ'de herhangi bir bölüm yazanları zor bir öğrencilik ve stresli bir iş hayatı bekliyor.
  • HORT HORT

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.