Şimdi Ara

Hangisi? Jazz Joy I-Shift 33500, Yaris 1.33 MM 29600, Seat 1.6 DSG 31700, Polo 1.4 DSG 35000

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
56
Cevap
0
Favori
4.562
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Jazz Joy I-Shift 33500, Yaris 1.33 MM 29600, Seat 1.6 DSG 31000, Polo 1.4 DSG 35000

Arkadaşlar ikinci el araç aramaktan gına geldi, 0 araç almaya karar verdim.

Otomatik vites düşünüyoruz, acemi şöfürüz, kullanımı rahat olsun istiyoruz.

3 kişilik bir aileyiz, genç anne-baba ve 3 yaşında çocuk olmak üzere :)

Araç şehir içinde kullanılacak, belki yılda 1-2 defa şehir dışına çıkarız.

Jazz'ın vitesi I-Shift olmasa Jazz alacaktım kesin, iyi de bir indirim aldim arkadaştan ama yarı otomatikler hoşuma gitmiyor. Okuduğum yorumlarda tam otomatiğe ya da DSG'ye göre bozulma şansının daha yüksek, konforunun daha düşük olduğu yönünde.

Yaris'in de fiyatı uygun ama bagajının küçük olması biraz düşündürüyor. Bir de oto koltuğu koyunca arka taraf çok mu dar kalacak, kullananlar ne diyor?

Yakıt tüketiminde Jazz'in ününü duydum olumlu yönde, Yaris de zaten 1.33 motor az yakar, Ibiza ve Polo'nun da DSG olmasına güveniyorum.

Birçok kişi Polo diyecek biliyorum ama Yaris ile Polo arasında 5.000 TL'den fazla fark var, buna değecek mi bilmiyorum.

Ibiza'nın donanımı zayıf kalıyor, yan hava yastıkları yok mesela güvenlik açısından ama DSG vitesli en ucuz araba.

Anlayacağınız kararsız kalmış. Firmalar da her zamanki gibi bir sonraki ay (Temmuz) fiyatlar artacak, acele edin diyorlar. Doğruluk payı var mıdır?

Yaris bizim bütçemize en uygun araç ama otomatik vitesi nasıldır, kullananlar, bilenler var mı? 3 kişilik bir aileye küçük mü gelir, yoksa idare eder mi?

Bu arada başka araç önerisi olan var mı? Mesela Opel Corsa 111. yıl tam otomatik 1.4 benzinli için 32.000 fiyat almıştım ama 29.600'lük Yaris'i tercih ederim diye listeye koymadım. Siz Corsa'yı tercih eder miydiniz? Mitsubishi Colt da alınası bir araba eşimi ikna edemedim, hoşuna gitmiyormuş Colt'lar :)

Yorumlar için şimdiden teşekkürler, karar vermemde etkili olacakları kesin.

Edit: Yanlışlıkla Jazz Joy yerine Jazz Fun yazmışım, düzelttim :)
    Edit: Alttaki mesajlarımdan birindeki tabloyu ekledim.
    Edit: Seat fiyatı güncellendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi FREE_MIND -- 1 Temmuz 2010; 12:38:59 >

• Ben Seat İbiza 1.6 DSG ve Polo arasında kalırdım. Çünkü otomatik vites düşünüyorsunuz ve DSG gibi bir şanzıman ile 2 seçenek arasında kalırdım.

Ama 1.6 motor ve DSG ikilisi ile şehir içinde 1.4 motora göre daha düşük tüketim/ama daha fazla performans verdiği için Seat İbiza 1.6 DSG'yi tercih ederdim. 1.6 motor hem daha performanslı olur hem daha az tüketir hem de daha düşük devirde daha fazla hız yapacağı için şehir dışında daha az motor sesi dinlersiniz... Daha az tüketip daha fazla performans almayı kim istemez...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mur@t_333

Ben Seat İbiza 1.6 DSG ve Polo arasında kalırdım. Çünkü otomatik vites düşünüyorsunuz ve DSG gibi bir şanzıman ile 2 seçenek arasında kalırdım.

Ama 1.6 motor ve DSG ikilisi ile şehir içinde 1.4 motora göre daha düşük tüketim/ama daha fazla performans verdiği için Seat İbiza 1.6 DSG'yi tercih ederdim. 1.6 motor hem daha performanslı olur hem daha az tüketir hem de daha düşük devirde daha fazla hız yapacağı için şehir dışında daha az motor sesi dinlersiniz... Daha az tüketip daha fazla performans almayı kim istemez...
    İbiza ve Jazz arasında seçim yap derim ikisi öne çıkıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: Nike

İbiza ve Jazz arasında seçim yap derim ikisi öne çıkıyor.

Alıntıları Göster
    Ibiza bana da hoş gelen bir seçenek ama 31.700 (belki pazarlıkla biraz düşer) vereceğim bir aracın arka camlarının otomatik olmaması canımı sıkıyor. Bu açıdan Yaris biraz ağır basıyor, fiyat-donanım olarak bakıldığında, 4 hava yastığı vs. de cabası. Yaris'in MultiMode vitesi hakkında hiçbir fikrim yok yalnız, Ibiza'nın DSG'si hakkında da oldukça olumlu görüşlerim var. Yaris'in MultiMode vitesi nasıldır sizce?

• quote:

Orijinalden alıntı: FREE_MIND

Ibiza bana da hoş gelen bir seçenek ama 31.700 (belki pazarlıkla biraz düşer) vereceğim bir aracın arka camlarının otomatik olmaması canımı sıkıyor. Bu açıdan Yaris biraz ağır basıyor, fiyat-donanım olarak bakıldığında, 4 hava yastığı vs. de cabası. Yaris'in MultiMode vitesi hakkında hiçbir fikrim yok yalnız, Ibiza'nın DSG'si hakkında da oldukça olumlu görüşlerim var. Yaris'in MultiMode vitesi nasıldır sizce?

Alıntıları Göster
    Ben Honda Jazz derim. Sınıfının en iyisi olduğunu düşünüyorum. I shift kullananlardan hiç şikayetçi olanı görmedim şimdiye kadar. Jazz almazsanız eğer kesinlikle Polo...
    ( bu arada ben de bu hafta jazz almayı düşünüyorum. Uygun fiyat yapabilecek yer tavsiye edebilirseniz-ki arkadaşınız var sanırım-sevinirim)

• Jazz in baz donanimi hepsine fark atar, iyi fiyat almissiniz bence kacirmayin
    ayrica boyutlari daha fazla olmasa da en genis bagaj jazzda, sedan ayarinda
  • quote:

Orijinalden alıntı: phantomxxx

Ben Honda Jazz derim. Sınıfının en iyisi olduğunu düşünüyorum. I shift kullananlardan hiç şikayetçi olanı görmedim şimdiye kadar. Jazz almazsanız eğer kesinlikle Polo...
    ( bu arada ben de bu hafta jazz almayı düşünüyorum. Uygun fiyat yapabilecek yer tavsiye edebilirseniz-ki arkadaşınız var sanırım-sevinirim)

Alıntıları Göster
    aile kullanımı için bence en iyi tercih jazz. hem bagajı hem arka koltukları geniş ve ferah. güvenlik donanımı tam esp de mevcut. motoru ekonomik bir motor.

• quote:

Orijinalden alıntı: budak_1903

aile kullanımı için bence en iyi tercih jazz. hem bagajı hem arka koltukları geniş ve ferah. güvenlik donanımı tam esp de mevcut. motoru ekonomik bir motor.

Alıntıları Göster
    Anneme araç alırken benzeri bir prosedürden geçip, Polo DSG'de karar kılmıştık, hoş araç tercihini tamamen ben belirledim anneme kalsa çünkü tipinden dolayı Citroen C3 alınıyodu neyse ciddiye dönersek, benim Poloyu tercih etme sebeplerim

-B segmentinde en başarılı otomatik şanzımana sahip 3 modelden birisi (Fabia, Ibiza, Polo)
    -7-ileri olması, çift kavramalı olması, son derece sarsıntısız ve konforlu vites geçirmesi
    -Tüketim olarak da özellikle şehir içi olarak (7.7) başarılı bir veriye sahip olduğu için + kalite hissi olarak da sınıfında iyisi o gibi geldiği için Poloyu tercih ettim, ha Yaris'le arasında 5.000 fiyat farkı var demişsiniz, ben bakarken fark 2.500 falandı, sırf DSG farkı için bile değer demiştim yani Polonun fiyatı bariz şekilde YÜKSEK, herkes almalı diye bir şey yok, saydığınız diğer modeller de son derece başarılı ama honda jazz ve yaris'in şanzımanlarının 10dk'lık test parkurunda bile beni çıldırttığını söylememde fayda var.. iki ünlü japon üreticiye hiç yakışmayan şanzımanlar, hele Toyotanınki daha da beter.

Ve son olarak aile olduğunuz faktörünüde göz önünde bulundururarak güvenlik donanımlarının da zengin olması sebebiyle eğer o fena şanzımana alışabilirim diyorsanız ilk tercihiniz Honda Jazz olmalı, öyle bi genişlik çoğu C segmenti HB'De bile yok.. ama dediğim gibi sahipleri alınmasın ama objektif görüşlerimi belirtmek zorundayım gerçekten başarısız ve maliyetinin ucuz olduğunu her türlü belli eden bir şanzıman.

• quote:

Orijinalden alıntı: Janjan

Anneme araç alırken benzeri bir prosedürden geçip, Polo DSG'de karar kılmıştık, hoş araç tercihini tamamen ben belirledim anneme kalsa çünkü tipinden dolayı Citroen C3 alınıyodu neyse ciddiye dönersek, benim Poloyu tercih etme sebeplerim

-B segmentinde en başarılı otomatik şanzımana sahip 3 modelden birisi (Fabia, Ibiza, Polo)
    -7-ileri olması, çift kavramalı olması, son derece sarsıntısız ve konforlu vites geçirmesi
    -Tüketim olarak da özellikle şehir içi olarak (7.7) başarılı bir veriye sahip olduğu için + kalite hissi olarak da sınıfında iyisi o gibi geldiği için Poloyu tercih ettim, ha Yaris'le arasında 5.000 fiyat farkı var demişsiniz, ben bakarken fark 2.500 falandı, sırf DSG farkı için bile değer demiştim yani Polonun fiyatı bariz şekilde YÜKSEK, herkes almalı diye bir şey yok, saydığınız diğer modeller de son derece başarılı ama honda jazz ve yaris'in şanzımanlarının 10dk'lık test parkurunda bile beni çıldırttığını söylememde fayda var.. iki ünlü japon üreticiye hiç yakışmayan şanzımanlar, hele Toyotanınki daha da beter.

Ve son olarak aile olduğunuz faktörünüde göz önünde bulundururarak güvenlik donanımlarının da zengin olması sebebiyle eğer o fena şanzımana alışabilirim diyorsanız ilk tercihiniz Honda Jazz olmalı, öyle bi genişlik çoğu C segmenti HB'De bile yok.. ama dediğim gibi sahipleri alınmasın ama objektif görüşlerimi belirtmek zorundayım gerçekten başarısız ve maliyetinin ucuz olduğunu her türlü belli eden bir şanzıman.

Alıntıları Göster
    hondanın toyotanın şanzumanları alışkanlık isteyen şanzumanlar. Adam 5dk sürüp gelmiş yerden yere vuruyor, aksine toyota honda sahipleri genel olarak memnun. Amaç yakıt ekonomisi olduğu için konfordan ödün veriyor. Sırf DSg si var diye donanım özürlü bir poloya o kadar para vermek bence mantıksız. Poloda yol bilgisayarı yok, yan hava yastıkları yok.... motoru rakiplerinin çok gerisinde!! Polonun ortalama tüketimi 5.8litre, yaris 5.1litre, jazz 5.3litre. Bunlara rağmen fiyatı 3-5bin tl daha pahalı size jazz tavsiye ederim, dsg olsun derseniz de fabia ıbıza bakabilirsiniz. Polo parasının arabası değil.

• quote:

Orijinalden alıntı: ugurcugum

hondanın toyotanın şanzumanları alışkanlık isteyen şanzumanlar. Adam 5dk sürüp gelmiş yerden yere vuruyor, aksine toyota honda sahipleri genel olarak memnun. Amaç yakıt ekonomisi olduğu için konfordan ödün veriyor. Sırf DSg si var diye donanım özürlü bir poloya o kadar para vermek bence mantıksız. Poloda yol bilgisayarı yok, yan hava yastıkları yok.... motoru rakiplerinin çok gerisinde!! Polonun ortalama tüketimi 5.8litre, yaris 5.1litre, jazz 5.3litre. Bunlara rağmen fiyatı 3-5bin tl daha pahalı size jazz tavsiye ederim, dsg olsun derseniz de fabia ıbıza bakabilirsiniz. Polo parasının arabası değil.

Alıntıları Göster
    Burada subjektif görüşlerini yazan kişilere kızmamak gerekir bence. Sonuç da herkesin kendi görüşü.

Polo'nun fiyatının yüksek olması görüşüne JanJan da katılmış zaten.

Şu anda araçların özelliklerini karşılaştıran bir tablo hazırlıyorum, bitince burada yayınlayacağım.

• quote:

Burada subjektif görüşlerini yazan kişilere kızmamak gerekir bence. Sonuç da herkesin kendi görüşü.

Polo'nun fiyatının yüksek olması görüşüne JanJan da katılmış zaten.

Şu anda araçların özelliklerini karşılaştıran bir tablo hazırlıyorum, bitince burada yayınlayacağım.

Alıntıları Göster
    jazz ın tipini hiç beğenmiyorum çok pasif duruyor ben poloyu tavsiye ederim hiç bir konuda üzmez vereceğiniz paraya değer
  • quote:

Orijinalden alıntı: Lose_your_self

jazz ın tipini hiç beğenmiyorum çok pasif duruyor ben poloyu tavsiye ederim hiç bir konuda üzmez vereceğiniz paraya değer

Alıntıları Göster
    Yol bilgisayarı dahi olmayan arabaya 39.000 TL verme derim ibiza almak daha mantıklı illaki dsg olacaksa.
  • quote:

Yol bilgisayarı dahi olmayan arabaya 39.000 TL verme derim ibiza almak daha mantıklı illaki dsg olacaksa.

Alıntıları Göster
    Arkadaşım 35 bine çıkabiliyorsan Bu B sınıf araçlarla uğraşcana, C sınıfı güvenlikte 5 yıldızlı Kia Ceed al derim
    cee'd Hatchback MOTION Otomatik Vites 1.6 Benzinli 126 ps 35.450 TLdir..

Pazarlıkta yaparsın Kia Ceed için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: CoMMaNDeRCX

Arkadaşım 35 bine çıkabiliyorsan Bu B sınıf araçlarla uğraşcana, C sınıfı güvenlikte 5 yıldızlı Kia Ceed al derim

Alıntıları Göster
    Ayrıca CERATO Sedan COMFORT Otomatik Vites 1.6 Benzinli 126 ps 37.855 TL den 35.300 TL ye düştü.. Onuda düşünebilirsin güzel araba.. Donanımlıdırda
  • quote:

Alıntıları Göster
    Bir tablo oluşturdum, yanlış yazdığım şeyler varsa lütfen uyarın. Bir de tam emin olamadığım alanlara "?" koydum, sizlerden gelen yorumlara göre düzelteceğim.

Bir de bu karşılaştırma fiyat anlamında çok adaletli değil. Fiyatlar şu şekildeydi:
    Jazz Joy I-Shift 33500, Yaris 1.33 MM 29600, Seat 1.6 DSG 31700, Polo 1.4 DSG 35000

Eğer Yaris'in üst modeli 1.33 SOL MM'yi yazsaydim Jazz fiyatına gelecekti, o zaman da direkt Jazz'ı tercih ederdim zaten.

Aynı şey Ibiza - Polo ikilisi için de geçerli.

Yani burada anlamak istediğim, Jazz'a veya Polo'ya Yaris'ten 4000-5000 TL fazla vermek mantıklı mı, Polo'ya sırf DSG için hem 1000-1500 TL fazla vermek hem de bir ton donanimdan olmak anlamlı mı, uygun fiyatlı DSG'li araç olarak tercihlerim arasında giren Seat Ibiza yine eksik donanımıyla tercih edilesi bir araç mı, uygun fiyatıyla ve Polo'dan bile iyi donanımıyla Yaris cüzdanı mı koruyan ve 4-5 sene ailemi idare edebilecek mi, bu sorulara cevap arıyorum.

Bir de hem I-Shift hem de tam otomatik bir araç kullanan bir arkadaş varsa karşılaştırma yaparsa memnun olurum bu şanzımanlar arasında.

Son olarak "ben uzun süre I-Shift'li Jazz kullandım, Allah belasını versin bu I-Shift'in" diyen var mı?

• quote:

Ceed'leri ben de seviyorum ama 8.3 lt şehiriçi yakıt tüketiminden dolayı göz önüne almadım.
  • quote:

quote:

Ceed'leri ben de seviyorum ama 8.3 lt şehiriçi yakıt tüketiminden dolayı göz önüne almadım.

LPG taktırırsın garantiyi bozmuyor.. Üstelik aldığın yer kendide takıyor..Ayrıca eşinde kullancakmış tam otomatik araç geri kaçırma felam pek yapmaz..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CoMMaNDeRCX -- 30 Haziran 2010; 16:16:32 >
  • quote:

quote:

quote:

LPG taktırırsın garantiyi bozmuyor.. Üstelik aldığın yer kendide takıyor..Ayrıca eşinde kullancakmış tam otomatik araç geri kaçırma felam pek yapmaz..

LPG taktırmak istemiyorum aldığım araca ama tavsiyen için teşekkür ederim. LPG yakıt masraflarını oldukça azaltıyor ama ben tercih etmiyorum. Diğerlerinde yok sanırım ama Jazz'da yokuşta kalkış desteği (hill holder) var, kaçırma sorununa çözüm olur sanırım.

• quote:

quote:

quote:

quote:

LPG taktırmak istemiyorum aldığım araca ama tavsiyen için teşekkür ederim. LPG yakıt masraflarını oldukça azaltıyor ama ben tercih etmiyorum. Diğerlerinde yok sanırım ama Jazz'da yokuşta kalkış desteği (hill holder) var, kaçırma sorununa çözüm olur sanırım.

Alıntıları Göster
    bence yaris'in sizin için tek dezavantajı bagajı olur. arka koldtuğa çocuk koltuğu koysanız sorun olmaz, ama bagaj yetmez çocuklu aileye. o yüzden yaris size uymaz benim kanaatimce. ama 2 kişilik aile olsanız 5000 lira fark vermezdim ben. birde, jazz şüphesiz iyi bir araba ama forumun bu konudaki gazına da gelmemek lazım. test edin mutlaka.

bide colt'cular nasıl yazmadılar buraya henüz şaşırdım.

• quote:

Orijinalden alıntı: cnnysn

bence yaris'in sizin için tek dezavantajı bagajı olur. arka koldtuğa çocuk koltuğu koysanız sorun olmaz, ama bagaj yetmez çocuklu aileye. o yüzden yaris size uymaz benim kanaatimce. ama 2 kişilik aile olsanız 5000 lira fark vermezdim ben. birde, jazz şüphesiz iyi bir araba ama forumun bu konudaki gazına da gelmemek lazım. test edin mutlaka.

bide colt'cular nasıl yazmadılar buraya henüz şaşırdım.

Yaris'in bagajı küçük olmasa direkt Yaris alacağım zaten ama bagajı 228 lt. gerçekten çok küçük çocuklu aileye.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.