Şimdi Ara

Jetta 1.6 tdi mi yoksa Focus 1.6 tdci mi?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
65
Cevap
0
Favori
14.115
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Jetta ile Focus modeli bi çok başlıkta kıyaslanmış fakat Jetta nın yeni çıkan 1.6 dizel motoru ile focusun 1.6 dizeli hiç kıyaslanmamış.
    yakın bi zamanda araba almak istiyorum. Bundan bir önceki arabam jetta 2008 model 1.6 otomatik 102 beygirlik modeli idi.
    Konfor ve sürüş keyfi açısından memnundum fakat yakıt tüketimi benim için problem oldu ve otomatik vitesli bir araba almamaya karar verdim.
    Şu an ya Ford Focus 1.6 tdci titanium yada Jetta 1.6 tdi orta sınıfından almayı düşünüyorum.
    Kriterlerim önce yakıt tüketimi, sonra servis yedek parça ve bana çıkaracağı masraf, daha sonra sürüş keyfi ve güvenliği.
    Bu iki model arasında Jetta yaklaşık 47 bin TL Focus ise 44 bin Tl civarında.
    Bu iki dizel motorlu araçtan hangisini tercih etmeliyim. Bu araçları kullanan arkadaşlar fikirlerini yazarsa sevinirim.
    Bir çok kişinin merak ettiği bu konuyu inşallah burda net bir şekilde çözeriz.
    Fikirlerini beyan eden arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum

• Bana kalırsa ikisinin de yüzü artık iyice eskidi. Ama yine de tercih yapılacaksa Focus makyajlı versiyonun kalitesi güzel. Piyasada çok bol var bu da bir avantaj. Ancak şirket aracı olarak da çok kullanılıyor.
    Jetta da artık iyice yaşlandı. Özellikle de iç mekanı.. Ama yine de siz bilirsiniz. Gidin bi inceleyin hangisine daha çok ısınızrsnız onu alın bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: helisel

Bana kalırsa ikisinin de yüzü artık iyice eskidi. Ama yine de tercih yapılacaksa Focus makyajlı versiyonun kalitesi güzel. Piyasada çok bol var bu da bir avantaj. Ancak şirket aracı olarak da çok kullanılıyor.
    Jetta da artık iyice yaşlandı. Özellikle de iç mekanı.. Ama yine de siz bilirsiniz. Gidin bi inceleyin hangisine daha çok ısınızrsnız onu alın bence.
    Bildiğim kadarı ile tdci focus ta otomatik vites yok, olanlarında problem açma ihtimalleri var.
  • quote:

Orijinalden alıntı: helisel

Bana kalırsa ikisinin de yüzü artık iyice eskidi. Ama yine de tercih yapılacaksa Focus makyajlı versiyonun kalitesi güzel. Piyasada çok bol var bu da bir avantaj. Ancak şirket aracı olarak da çok kullanılıyor.
    Focusun fiyatı cazip jetta ise focusa göre daha konforlu aşağı yukarı aralarınada fazla bir kalite farkı yok birbirine yakın araçlar ama focus jettaya göre daha performanslı yakıt tüketimleri olarak jetta bir miktar az yakabilir ben olsam focus titanium alırdım 3000 tl de cebimde kalır mazot parası yapardım
  • quote:

Orijinalden alıntı: anconda

Bildiğim kadarı ile tdci focus ta otomatik vites yok, olanlarında problem açma ihtimalleri var.

Alıntıları Göster
    Otomatik vites aramıyorum zaten. özellikle manuel olmasını istiyorum. Otomatik bana göre değil, sürüş keyfini öldürüyor bence.
  • quote:

Orijinalden alıntı: volvox_w

Otomatik vites aramıyorum zaten. özellikle manuel olmasını istiyorum. Otomatik bana göre değil, sürüş keyfini öldürüyor bence.

Alıntıları Göster
    Öncelik yakıt tüketimi ise ben size Focus 08' 109bg TDCIın yakıt tüketimi ile ilgili bikaç şey yazayım.
    Öncelikle veriler bilgisayar ekranından değil, depoyu fulleyip, kullanıp tekrar fulleyince kullanılan yakıt litresi ve km ile bulunmuştur.
    Tüketim hava şartlarına göre cok oynak. Kışın 1 lt fazla yakıyor.
    Kış ortalamamda en fazla 7.1ltyi gördüm.
    Şimdi havalar biraz ısındı, biraz da uzun yol yapınca ortalama 6.0lt.
    Ortalama şehir için tüketim 6.5 diyebiliriz. (İstanbul'un göbeğinde oturuyorum)
    Sadece uzun yolda kullanıldığında ortalama 5.0 - 5.5.

• quote:

Orijinalden alıntı: Cronic

Öncelik yakıt tüketimi ise ben size Focus 08' 109bg TDCIın yakıt tüketimi ile ilgili bikaç şey yazayım.
    Öncelikle veriler bilgisayar ekranından değil, depoyu fulleyip, kullanıp tekrar fulleyince kullanılan yakıt litresi ve km ile bulunmuştur.
    Tüketim hava şartlarına göre cok oynak. Kışın 1 lt fazla yakıyor.
    Kış ortalamamda en fazla 7.1ltyi gördüm.
    Şimdi havalar biraz ısındı, biraz da uzun yol yapınca ortalama 6.0lt.
    Ortalama şehir için tüketim 6.5 diyebiliriz. (İstanbul'un göbeğinde oturuyorum)
    Sadece uzun yolda kullanıldığında ortalama 5.0 - 5.5.

Alıntıları Göster
    volkswagenin 1.6 dizelleride az yakıyor diyorlar, ne kadar doğrudur bilmiyorum bi kaç yerde uzun yolda 4 ila 4,5 lt/100 km gibi rakamlar duydum ama insanın pek inanası gelmiyor. Kullanana arkadaşlar varsa onlarda bilgilendirirse iyi olur.
    Focus için konuşursak, şehir içi 6.5 lt gayet makul bir değer bence. 50 litrelik bir depo ile ortalama şehir içinde 750 km eder. bu değer gayet güzel

• Almayı isteyipte alamadığım 2 araba. Hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız bence. Jetta kullanmadım ancak focusun sürüş keyfi gayet iyi. Ses yalıtımı konusunda başarısız yalnız.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sariyeron

Almayı isteyipte alamadığım 2 araba. Hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız bence. Jetta kullanmadım ancak focusun sürüş keyfi gayet iyi. Ses yalıtımı konusunda başarısız yalnız.
    2006 model Fsi jettamız ve 2009 model ford 1.6tdci trendimiz var.Eniştemde titanyum focus var jettayla aralarında aşırı bi fark yok. ama jettanın sürüş zevki bi başka geliyo bana.Bİrde focus içeri çok ses alıyor.2 arabanında Yeni kasalarının gelecek olması dezavantaj ama sürekli biniciyseniz(5-6 sene) sizin için problem olmayacagını düşünüyorum ve jettayı tavsiye ediyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ziyankar07

2006 model Fsi jettamız ve 2009 model ford 1.6tdci trendimiz var.Eniştemde titanyum focus var jettayla aralarında aşırı bi fark yok. ama jettanın sürüş zevki bi başka geliyo bana.Bİrde focus içeri çok ses alıyor.2 arabanında Yeni kasalarının gelecek olması dezavantaj ama sürekli biniciyseniz(5-6 sene) sizin için problem olmayacagını düşünüyorum ve jettayı tavsiye ediyorum.

Alıntıları Göster
    Tamda benim açmayı düşündüğüm konuyu açmışsın arkadaşım.Bende uzun araştırmalarımdan sonra corolla-s40-jetta ve focus dan (hepsi dizel) birisini almaya karar verim ama çok kararsızım.bu araçları daha önce kullanan arkadaşlar yorum yapıp bize yardımcı olurlarsa sevinirim....

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi duktil -- 5 Nisan 2010; 23:19:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: ziyankar07

Alıntıları Göster
    Sürüş zevki açısından Jetta derdim fakat 2011'de kasa değiştireceği için Makyajlı Fokus daha iyi bir seçenek

Not: 1.6 TdCi Focus kullanmıştım 60-120 arasındaki ara hızlanma değerleri tatmin etti beni, 1.6Tdi Jetta kullanmak nasip olmadı daha :(

• quote:

Orijinalden alıntı: HaCKeRBoY64

Sürüş zevki açısından Jetta derdim fakat 2011'de kasa değiştireceği için Makyajlı Fokus daha iyi bir seçenek

Not: 1.6 TdCi Focus kullanmıştım 60-120 arasındaki ara hızlanma değerleri tatmin etti beni, 1.6Tdi Jetta kullanmak nasip olmadı daha :(

Alıntıları Göster
    Ben Focus'u tercih ederdim. Kalite olarak aynı arabalar ama Focus'un hem dış hem de iç kokpit tasarımı daha güzel. Titanium donanım olarak da oldukça zengin. Diğer kriterleri bilmiyorum ama Jetta'nın sürüş keyfi olarak Focus'tan daha iyi olacağını sanmam. Focus iyi yol tutuşu, net direksiyon tepkileri ile en iyi sürüş dinamizmine sahip arabalardan birisi. Jetta Focus'tan daha konforlu olabilir çünkü Focus'un ve genel olarak Ford'ların süspansiyonları biraz serttir.

Diğer bir sebep de servis-bakım maaliyetleri. Doğuş Oto servisleri gereksiz derecede pahalı. Focus'un servis-bakım maaliyetleri de daha hesaplı olacaktır.

• quote:

Orijinalden alıntı: zeytinkoy

Ben Focus'u tercih ederdim. Kalite olarak aynı arabalar ama Focus'un hem dış hem de iç kokpit tasarımı daha güzel. Titanium donanım olarak da oldukça zengin. Diğer kriterleri bilmiyorum ama Jetta'nın sürüş keyfi olarak Focus'tan daha iyi olacağını sanmam. Focus iyi yol tutuşu, net direksiyon tepkileri ile en iyi sürüş dinamizmine sahip arabalardan birisi. Jetta Focus'tan daha konforlu olabilir çünkü Focus'un ve genel olarak Ford'ların süspansiyonları biraz serttir.

Diğer bir sebep de servis-bakım maaliyetleri. Doğuş Oto servisleri gereksiz derecede pahalı. Focus'un servis-bakım maaliyetleri de daha hesaplı olacaktır.

Alıntıları Göster
    Ekonomi ve performans olarak focus..Fiyat olarak focus..Servis yedek parça olarak focus..Sürüş dinamikleri olarak focus..Donanım olarak jetta..Comfortline da esp-asr lastik basınç sensörü ve hill holder standart..Focusta esp opsiyonel, diğerleri opsiyon bile değil..

• quote:

Orijinalden alıntı: Deleted User

Bu mesaj silindi.

Alıntıları Göster
    @plantamax bılıp bılmeden yıne yazmıssın focuslarda ehpas ( elektro-hidrolık dıreksıyon ) hıza duyarlı dıreksıyon sıstemı mevcuttur.

senın jettandan muzık sıstemı daha ıyıdır

yol tutusu daha ıyıdır,
  • quote:

Orijinalden alıntı: jasberny

@plantamax bılıp bılmeden yıne yazmıssın focuslarda ehpas ( elektro-hidrolık dıreksıyon ) hıza duyarlı dıreksıyon sıstemı mevcuttur.

yol tutusu daha ıyıdır,

Alıntıları Göster
    Daha millet sürüş zevkinin ne demek olduğunu bilmiyor
  • quote:

yol tutusu daha ıyıdır,

Alıntıları Göster
    Direksiyon sistemi hidrolikmidir servomudur bilemem ama Focus un direksiyon hissi Passat da var mı ki Jetta' nın direksiyonu daha üstün olsun.

Bana kalırsa ikisinide tavsiye etmem çünkü yıl sonunda her ikisinin de yeni kasaları seri üretime başlayacak.En azından Focus kesin gibi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DeadLifter -- 6 Nisan 2010; 15:21:58 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Aybars Mert

Direksiyon sistemi hidrolikmidir servomudur bilemem ama Focus un direksiyon hissi Passat da var mı ki Jetta' nın direksiyonu daha üstün olsun.

Bana kalırsa ikisinide tavsiye etmem çünkü yıl sonunda her ikisinin de yeni kasaları seri üretime başlayacak.En azında Focus kesin gibi.

Valla 40 küsür bin para verip 1 yıl içinde eski kasa araca binmek benim de pek tercih edeceğim bir şey değil,ben de ikisini de önermem. Ama illa ikisinden biri alınacaksa test etmeden bizzat kullanmadan alınmamalı, Focus zaten illa bir eşinizde dostunuzda vardır,güzelce deneyin, jettayı da servisde denk gelirse test edersiniz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Doritoch

quote:

Orijinalden alıntı: Aybars Mert

Bana kalırsa ikisinide tavsiye etmem çünkü yıl sonunda her ikisinin de yeni kasaları seri üretime başlayacak.En azında Focus kesin gibi.

Valla 40 küsür bin para verip 1 yıl içinde eski kasa araca binmek benim de pek tercih edeceğim bir şey değil,ben de ikisini de önermem. Ama illa ikisinden biri alınacaksa test etmeden bizzat kullanmadan alınmamalı, Focus zaten illa bir eşinizde dostunuzda vardır,güzelce deneyin, jettayı da servisde denk gelirse test edersiniz.

Hocam, focus herkeste var ama Jetta herkeste yok gibi bi anlam var sanki

• quote:

Orijinalden alıntı: plantamax

quote:

yol tutusu daha ıyıdır,

arkadaşımın arabası ford focus, yüzlerce km o aracın içinde gezmişliğim var 2 yıl içinde....jetta zaten kendi aracımız...focustaki direksiyon hıza duyarlı değil!!! ve focusun malzeme kalitesi hiçte iyi değil...adamlar iç aydınlatma düğmelerini bile elektrikçilerde satılan dandik elektrik anahtarından yapmışlar gibi plastikleri...ayrıca müzik sistemide hiç iyi değil focusun.....kazık gibi süspansiyon ve içeri giren sesten sanırım bass ve tiz leri düzgün dinleyemediğiniz için focustaki ses sistemini tam algılayamadınız...haaa focusu ilah bir araç olarak tanıtacaksanız millete, biz en iyisi şöyle yapalım; FORD FOCUS> MERCEDES S600 en iyisi böyle avutun siz kendinizi hadi size iyi forumlar...

Oha gari sende suyu kaçırıyorsun,hadi söv sevme birşey dediğimiz yok alıştık da bu kadarına da artık yuh!Sony'ye de laf attın ya artık ne diyeyim ben sana.Direksyon hıza duyarlı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Derin Mavi -- 6 Nisan 2010; 16:24:39 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Derin Mavi

quote:

Orijinalden alıntı: plantamax

quote:

yol tutusu daha ıyıdır,

arkadaşımın arabası ford focus, yüzlerce km o aracın içinde gezmişliğim var 2 yıl içinde....jetta zaten kendi aracımız...focustaki direksiyon hıza duyarlı değil!!! ve focusun malzeme kalitesi hiçte iyi değil...adamlar iç aydınlatma düğmelerini bile elektrikçilerde satılan dandik elektrik anahtarından yapmışlar gibi plastikleri...ayrıca müzik sistemide hiç iyi değil focusun.....kazık gibi süspansiyon ve içeri giren sesten sanırım bass ve tiz leri düzgün dinleyemediğiniz için focustaki ses sistemini tam algılayamadınız...haaa focusu ilah bir araç olarak tanıtacaksanız millete, biz en iyisi şöyle yapalım; FORD FOCUS> MERCEDES S600 en iyisi böyle avutun siz kendinizi hadi size iyi forumlar...

Oha gari sende suyu kaçırıyorsun,hadi söv sevme birşey dediğimiz yok alıştık da bu kadarına da artık yuh!Sony'ye de laf attın ya artık ne diyeyim ben sana.Direksyon hıza duyarlı...

Alıntıları Göster
    otomatik alıncaksa jetta manuel alıncaksa kesinlikle focus

focus forumda sevilmez fazla ama iki aracıda kullananlar focus tavsiye edecektir. Focusun direksiyonuna laf eden kişinin hiç focus kullanmadığı ortada zaten.
    kullanım olarak direksiyon tepkileri olarak focus daha iyi. yedek parçası bakım maliyetleri olarak focus daha iyidir.
    jettanın avantajı ise ikinci elde bikaç bin lira daha fazla para eder bide prestiji!
    otomatik düşünüyorsanız dsg yi anlatmaya gerek yok. dsg için jetta alınmalı kesinlikle..

her başlığa jetta vw yazan çocukların yorumlarını dikkate almayın, kendi başlarına takılsınlar forumda boşverin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MetuEs -- 6 Nisan 2010; 16:10:39 >

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.