Şimdi Ara

Klima Zor İş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
16
Cevap
0
Favori
910
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bu sene bebeğimiz olduğu için eşim ne kadar da istemese artık klima almak şart oldu. Forumda ki bütün konuları okudum ama o kadar fazla seçenek ve bilgimi aşan durum var ki ne yapacağımı şaşırdım. 28 metre kare bir salonum var tek amacım soğutmak. Kaç btu olması gerekir diye araştırdığımızda genel kanı 18 btu ama bazı arkadaşlar da keşif yapanların genelde gerekenden büyük klima tavsie ettiklerini falan söyledi. Makul rakamlar da sorunsuz problemsiz filitreli bir cihaz tavsiyesinde bulunana arkadaşlar müteşekkir kalacağım. Her gün yeni bir marka ve donanım söylüyolar kafam karıştı artık.Gree , airfel, sigma belki siemens lg valla bende şaşırdım , acil yardım.

• Sen bütçeni ve bulunduğun yeri (iklimi) söyle daha kolay yardımcı oluruz.
  • İstanbul Anadolu yakasinda ikamet ediyorum. butcem 1200-1500 civari taksitli
  • yokmu arkadaslar yardimci olcak kimse , bu arada inverter olmasi sartmis.
  • Sadece soğutma için invertere gerek yok . beko tavsiye ederim
  • Biz de şu anda 27m2'lik salonumuz için klima araştırıyoruz.. Aynı sizin gibi kafamız karışık bir sürü marka bir sürü model var.. Bu karışıklıkta size söyleyebileceğim tek şey, size 18btu ideal denmiş ama araştırmalarımızda bize 12btu luk klimanın yeterli olacağı söylendi.. Artık hayırlısı :)
  • bende anadolu yakasında (ataşehir) ikamet ediyorum....
    klima ciddi problem oldu.... 34 m2 salon var. sanırım en az 18 veya 24 lük bi klima lazım...

yokmu buralara yakın olan , çakma olmayan bir klima için , mükemmel bir fiyatta satacak vede anında montajı da yapacak bir hayırsever.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi omeravalar -- 21 Temmuz 2011; 12:43:08 >
  • bizde borulama mesafesi 15 metre oldugu icin inverter sart dediler , dogrumu aceba?
  • bence evin ortasına koy , 12.000 btu devamlı hafif şekilde çalışsın, bütün evdeki nemi ve sıcagı kırar ve böylelikle ev çok soguk olupta bebegide rahatsız etmez. bence oturulan odada klima hasta ediyor
  • Arkadaşlar inverter uzun süreli kullanımda hesaplı olur ve aradaki farkı verdiğinize değer. Ancak günde 3-4 saat kullanım için inverter şart değildir.

Borulama mesafesi ile inverter arasında bir bağ yok. Ancak bazı marka ve modellerin borulama mesafesi kot farkları daha toleranslıdır.

1500 tl'ye inverterli 18.000 BTU cihaz bildiğim kadarıyla yok. En azından 2000 TL'ye çıkmanız lazım.

28 m2 yerde evin ısı yalıtımı çok iyi değilse ve güneş de alıyorsa 12.000 BTU yetersiz kalır kanaatindeyim.
  • arçelik 19.200 btu'luk Neo Dual Plasma özellikli klimaları var, 1700 TL ve 14.800 btu'luk gene Neo Dual Plasma özellikli klimaları var 1287 TL olarak geçiyor sitelerinde. Şimdi forumda hiç bahsi geçmiyor bu Arçelik mevzusunun neden acaba? Çok mu kalitesiz ya da çok mu pahalı? Açıklama getirecek bir arkadaş var mıdır? Mesala 14.800 lük 1287 TL gayet makul gibi geldi bana 35 m2 lik bir salon için. Ne diyorsunuz siz bu konuda?
  • Arçelik soğutmada iyidir ısıtmada bazı modelleri iyi değildir ama bazıları iyidir.

Sadece yerin büyüklüğüne göre değil iklim ve ısı yalıtım ile güneş alma , başka ısı kaynakları (pc, ocak vs.) gibi olup olmamasına göre cihaz alın.

35 m2'lik yere daha büyük modeller gerekebilir.
  • 35 m2 yerde bir tek 42" 3d led lg televizyon var, tam kare değil fakat dikdörtgen gibi bir yapı, sağ tarafı kapalı ön taraf ve sol taraf açık fakat genede korunaklı güneş alma durumu ise pek yok denecek seviyede, böyle bir yer. 18.000 yeterli olur dediler ama kimse gelip görmedi sadece afaki olarak söylendi bu söz.

birde arçelik bayisi ile konuştuğumda inverter klimaların mantıksız olacağını, ısıtma nedeniyle kullanmayacağım için ( kombi var evde ve dediğine göre aradaki fiyat farkını 500 tl ile 1000 tl civarı fiyat farkını 50 yılda elektrik tasarufundan çıkaramazmışız ) normal tip klimaların işime göreceğini, a sınıf enerjili inverter olmayan klimaların 1400(active) ile 1700(super active) TL olduğunu söyledi. Şimdi bunlardan yola çıkarsak sizce bu klimalardan birisini seçmek mantıklı mıdır? bu bahsettiklerim arçelik için. farklı marka ve model önerileriniz varsa yukarıda yazdığım koşullara uyan elbette sizlerin fikirlerini de almak iyi olur.

• Evvelce de söyledim , inverter olması uzun süre kullanımda fayda sağlar ısıtma olmuş olmamış meselesi değil. Maalesef bayiler akla hayale gelmedik saçmalıklar öne sürebiliyor.

Klimayı alıp gün boyu kullanacaksan inverter al ama 3-4 saat kullanım içinse gerekmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: onnow78

bence evin ortasına koy , 12.000 btu devamlı hafif şekilde çalışsın, bütün evdeki nemi ve sıcagı kırar ve böylelikle ev çok soguk olupta bebegide rahatsız etmez. bence oturulan odada klima hasta ediyor

bende bunu istiyorum ama maalesef klimanin yerleri hazir evde , degisiklik pek mumkun olmuyo yada tahliyr gideri icin falan gene masraf cikariyolar , pompasi falan filan diyolar
  • quote:

Orijinalden alıntı: Yilmaz07

Arkadaşlar inverter uzun süreli kullanımda hesaplı olur ve aradaki farkı verdiğinize değer. Ancak günde 3-4 saat kullanım için inverter şart değildir.

Borulama mesafesi ile inverter arasında bir bağ yok. Ancak bazı marka ve modellerin borulama mesafesi kot farkları daha toleranslıdır.

1500 tl'ye inverterli 18.000 BTU cihaz bildiğim kadarıyla yok. En azından 2000 TL'ye çıkmanız lazım.

28 m2 yerde evin ısı yalıtımı çok iyi değilse ve güneş de alıyorsa 12.000 BTU yetersiz kalır kanaatindeyim.

kesinlikle borulama mesafesi ile inverter klimanin bir alakasi yokmu ? gurbuz ticaretten gelen kesifci size invrter sart mesafe uzun dedi. 5 metre boru bizden gerisi sizden metresi 35 tl dedi :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.