Şimdi Ara

LPG Taktırmalı mıyım? Yardım Lütfen

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
1.222
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

2011 Model Honda Civic aracıma LPG taktırmak düşünceleri içerisinde kaybolmuş durumdayım. Aracımı daha 5-6 sene kullanacağım en az. Yılda ortalama 5.000 km şehir içi 5.000 km ise şehirlerarası kullanacağım. Bu durumda LPG taktırmalı mıyım sizce?

Taktırmalı isem hangi yolu izlemeliyim;

- Honda servisine gidip paşa paşa BRC taktırmalıyım? (dışarıda 1.500 TL olan kiti sağolsunlar 2.200 TL'ye takıyorlar...) Şu anda 1 senesi gitti kaldı 5 sene garanti. Honda'da LPG taktırırsam gidecek 3 sene garanti kalacak geri 2 sene garanti.
    - Dışarıda Prins taktırıp aynı paraya garantiden feragat mı etmeliyim?

İnanın çok arada kaldım. Nolur bir el atın beyler şu konuya da sayenizde şu mide bulantısından kurtulayım :)

• durumun gerçekten zor ama şahsi kanaatim; eğer aracında bir problem oluşursa garanti dışına çıkarmak için bahaneleri olacak. ama brc den dolayı kafalarına vurma şansın artıyor. aracın garantisiz olsaydı kesinlikle prinz derdim. yıllık 10 000 km için lpg taktırılmaz diye düşünüyorum..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tanerm -- 27 Ekim 2011; 22:32:25 >
  • Eğer gerçekten yıllık 10.000 km yapacaksanız taktırmaya gerek yok bence Benim aracımda Prins var 5 ay oldu taktıralı hiç bir sorun yaşamadım çokta memnunum amaben çok km yapıyorum.5 ayda 22.000 km yaptım
  • Açıkçası 10.000 km ile taktırılır mı diye gerçekten çok düşündüm ancak 1.5 sene içerisinde kendisini amorti edeceğini düşününce çok da mantıksız gelmedi açıkçası. 1.5 seneden sonraki her yaptığım km'de kara geçmiş olacağım diye düşündüm. Bir yandan da sonuçta geri satarken zaten LPG'den dolayı aracın değeri üzerine bir miktar eklenir diye düşünmekteyim. Ama tabi kullanıcıların fikirlerine ve tavsiyelerine her zaman açığım :)
  • 10.000 km yılda yapılıyorsa taktırmak mantıklı değil.
    3000 tl yi bulan bir maliyet prins.
    Ben 2 ay önce taktırdım 2007 Honda Cıvıv AT aracıma.
    Benzin 4 tl yi aşınca ve otomatikte kullanmanın ve de İstanbul trafiğinde çokça yol da alınca yakıt sarfiyatı epeyce dokunmaya başlayor.
    3 yıldır kullandığım aracımı da sevdiğim için ve de 3-4 sene daha kullanacağımı düşündüğüm için Honda için özellikle en iyi sistem olduğunu düşündüğüm Prinsi ekstra yağlama sistemi ile birlikte takdırdım.
    Sarfiyatdan ve performansından şimdilik memnunum.
    İlerde başımıza iş çıkaracak mı görecez bakalım

• Mutlaka çıkarır, hepsi çıkarıyor
  • Bende 2009. Elegence otomatik var arabayı yetkili servise goturmuyorum nedeni ise 6yil garanti allah rizasi icin her 10.000km de 700 kait 25000 dede 2000 kait kitliyolar 150000km ye kadar nerdeyse araba parasi kadar para vericeksin bosverin servisi garanti disi kalsin brc 2a muhendislige taktiriyor servis le2200 kendin taktirisan 2ada1800 tl bayram sonrasi ben taktirmayi dusunuyorum
  • Ya ben de küçük bir hesap yaptım ama yanlış mı acaba?

Benzin = 4,32 (İstanbul Shell)
    Benzin Yakışı Ortalama ~ 7.5 lt / 100 km
    Yılda 10.000 km'de = 7.5 x 100 x 4,32 = 3.240 TL tüketim (5.000 km İstanbul içi ve 5.000 km Şehirlerarası)
    Tasarruf Oranı % 45 olursa eğer 1 yılda = 3.240 x 0,45 = 1.458

Bu hesaba göre en iyisinde Prins bile 1.5 yıl en kötü 2 yıl içerisinde fazlasıyla maliyetini kurtarıyor (Yağlama takılmazsa). Bundan sonraki süre ise tamamen kar olarak kalıyor.

Kaçırdığım bir nokta var mı arkadaşlar?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tengin78 -- 30 Ekim 2011; 19:38:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: godofsail

Bende 2009. Elegence otomatik var arabayı yetkili servise goturmuyorum nedeni ise 6yil garanti allah rizasi icin her 10.000km de 700 kait 25000 dede 2000 kait kitliyolar 150000km ye kadar nerdeyse araba parasi kadar para vericeksin bosverin servisi garanti disi kalsin brc 2a muhendislige taktiriyor servis le2200 kendin taktirisan 2ada1800 tl bayram sonrasi ben taktirmayi dusunuyorum

10binde 700 liraya, 25binde 2000 liraya ne kitlediler size..?
  • Ben aynı durumda olsam garantiyi boşverir, dışarıda iyi bir yere brc taktırırdım.
    Çünkü garanti adı altında oluşmamış sorunun parasını hayli hayli alıyorlar her bakım vakti.
    Bakımlarını da özel servise yaptırırdım, zaten honda genel olarak sorunsuz bir araçtır.
    herhalde bu şekilde 5 yılda en az 10bin tl hem servisten hem lpg den kar edersiniz.
    hani olurda araç bir arıza çıkartırsa 2-3bin kardar zarar olur, bu ihtimalde çok az...

Tabi ki araç sizin, karar sizin...
  • quote:

Orijinalden alıntı: nrglife

quote:

Bende 2009. Elegence otomatik var arabayı yetkili servise goturmuyorum nedeni ise 6yil garanti allah rizasi icin her 10.000km de 700 kait 25000 dede 2000 kait kitliyolar 150000km ye kadar nerdeyse araba parasi kadar para vericeksin bosverin servisi garanti disi kalsin brc 2a muhendislige taktiriyor servis le2200 kendin taktirisan 2ada1800 tl bayram sonrasi ben taktirmayi dusunuyorum

10binde 700 liraya, 25binde 2000 liraya ne kitlediler size..?

2000 tl ye süspansiyonlar ve balatalar diskler

10 de bir de butun filitreler yağı silecekler cart curt ...
  • her 25 bin de süspansiyonlar değişecek diye bir olay yok. 10 bin bakımı da 700 lira değil 200-300 lira arası
  • 10bin bakımına tam tamına 270 lira verdim. ERZURUM Honda Çebi - Yetkili Servis..
    25binde süspansiyonları ve diskleri pert etmek için üstünde zıplamak lazım sanırım.. O km.de ancak balatalar biter, o da kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak değişir.
  • eğer yılda 10bın km yı geçerım dıyorsanız ve en az 6 sene binecegım dıyorsanız LPG ŞART!.
    gelelim markasına eğer 2.200 verceksenız diyeceğm tek şey TELEFLEX yada PRINS taktırın olacaktır. kesinlkle kalıtelık kitlerdir ve arıza çıkartmazlar. bugune kadar kullananların hepsi çok memnun(2008 2.0 accordumuzda TELEFLEX 10 bın km de takıldır şu anda 60 bınde ve tık sorun yok)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi hsncck -- 12 Kasım 2011; 12:33:10 >
  • quote:

10bin bakımına tam tamına 270 lira verdim. ERZURUM Honda Çebi - Yetkili Servis..
    25binde süspansiyonları ve diskleri pert etmek için üstünde zıplamak lazım sanırım.. O km.de ancak balatalar biter, o da kullanım alışkanlıklarınıza bağlı olarak değişir.

Ben arabayı kullanmak için alırım kapımda dursun seyredim diye değil yaşadığım yerde çok fazla kasis var belki nedeni budur ..
  • quote:

quote:

10bin bakımına tam tamına 270 lira verdim. ERZURUM Honda Çebi - Yetkili Servis..

Ben arabayı kullanmak için alırım kapımda dursun seyredim diye değil yaşadığım yerde çok fazla kasis var belki nedeni budur ..

Kimse kapıda dursun diye almaz.. (Alanın aklından şüphe ederim..)
    Bozuk yollardan şikayet ediyorsanız buyrun bir Erzurum'a gelin, misafirim olun. Köyünüzdeki tarladan beter yollar ve yine o köyünüzdeki öküzlerden beter yerel yöneticiler nasıl oluyormuş, memleket olarak 2011 Üniversiteler arası kış olimpiyatlarında bütün dünyaya nasıl rezil olunuyormuş bir görün. Yollarda resmen basamak gibi kasisler, hendek gibi çukurlar var.

Sanırım İstanbul'da yaşıyorsunuz. İstanbul'da tanıdığımız onlarca honda kullanıcısı var, hiç birisinde 25binde patlayan süspansiyon olayı duymadık. Aracınızda fabrikasyon hatası olabilir mi acaba..?

• Sizin yollarınız öyleyse neden bir arazi aracı almıyorsunuz ? O kadar övdünüz erzurumu xtrail yada navara uyar sanırım oralara ....

fabrikasyon hatası yok yollar sağlam kasisler sık ve fazla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi godofsail -- 13 Kasım 2011; 19:52:33 >
  • quote:

Sizin yollarınız öyleyse neden bir arazi aracı almıyorsunuz ? O kadar övdünüz erzurumu xtrail yada navara uyar sanırım oralara ....

fabrikasyon hatası yok yollar sağlam kasisler sık ve fazla

İnanın çok fazla marka ve modelin arazi aracını inceledim. Otomatik vites almam gerekiyordu ve 4X4 lerin hemen hemen hepsinde 2000 motorla beraber otomatik vites seçeneği sunuluyor. Çoğunlukla şehiriçi kullanım + min. 1.5 ton ağırlık + otomatik vites + 2000cc vergisi = İncir Ağacı denklemi nedeniyle vazgeçmek zorunda kaldım.
    Ayrıca Erzurum'da görev sürem doluyor ve kısmetse batıya döneceğim. Yolların bu kadar bozuk olmadığı bir yer çıksın diye dua ediyorum.

Kasislerde ve çukurlarda biraz yavaşlayıp geçerseniz (Tam kasisten geçerken freni bırakmanız gerektiğini biliyorsunuzdur zaten) sorun olmaz sanırım. Dikkatsiz geçerseniz hiç bir binek aracın süspansiyonu dayanmaz..

• yılda 10 000 km için değil 5000 km için bile lpg takdırılabilir, ama önemli olan burada aracı nasıl kullandığınız, mesela ev ile işiniz arası 3km ve hergün araç ile bu yolu gidip geliyorsanız kışın araç en az 2 km sonra lpg ye geçeceğinden günlük 6 km nin sadece 2 km sini lpg de gitmiş olacaksınız geriye kalan 4 km yine benzinle gidilecek ve bence lpg takıldığı ile kalacak ama aracı az kullanırım ve her kullanımda uzun mesafeler giderim diyorsanız yıllık km ye bakılmaksızın lpg mantıklı
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.