Şimdi Ara

Özel Şirketlerin Çalışanlarına Köle Muamelesi Yapması (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
356
Cevap
15
Favori
18.233
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
190 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Weing

Elbette sınıflar olmalıdır. Sonuç olarak insanoğlu yaşamak için birbirine muhtaçtır. Bir ülkeye ayakkabı boyacısı da lazım, o boyayı ve ayakkabıyı satan esnafta lazım, o boyayı ve ayakkabıyı üreten fabrika da lazım. Bu da doğanın bir dengesi gibi artık. Fakat her kesimin hakkını vermeli ve köleleştirmeden çalıştırılmalıdır.

/>
  • quote:

Orijinalden alıntı: S.Soylu

Mağazacılık=kölelik. Üç kuruş prim almak için milletin peşinden dolaşma bayramda haftasonunda izni geçtim daha yoğun çalışma. Şuan benim çalıştığım gibi bazı günler 10.00-22.00 çalışmak vs vs vs.

Aslında Mağazacılık dahil hiçbir meslek kölelik değildir ancak Türkiye'de köleliktir..

Denetlemesi gereken belediye bakanlık ve seni köle yapan bankalar,sermaye ortaktır

Günlük saçma sapan siyasi tartışmalarla bunları örterler !

ve sabah uyandıklarında sadece şunu düşünürler Vatandaşa en çok zararı nasıl verebiliriz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi headkoc -- 19 Mayıs 2017; 16:1:21 >
  • Khiron K kullanıcısına yanıt
    Ne adamsın ya

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • bosgezeninciragi B kullanıcısına yanıt
    Herşeye rağmen işini hakkı ile yapmaya çalışırsın ama yaranamazsın. En ufak hatanda eleştirirler, azarlarlar.

• Çözüm nedir partileri v.s artık yazmıyorum bile dindar laik v.s bunları geçip böyle ortamlarda tartışıp birlik olup NORMAL kuralları işletmektir..

yoksa siz onların 5-10 yıl önce tasarladığı planın parçası olup sinersiniz..öyle izlerseniz..Trafikte yüksek binalarda AVM kafeslerinde sizi izleyip gülerler !

Mesela bunun gibi

Rahmi Koç CNN'de Başkanlık Sistemi Gelecek dedi (yıl 2012)

https://www.youtube.com/watch?v=JQh7_vDSuSU
  • headkoc H kullanıcısına yanıt
    Bu denetlemeler yurtdışında layıkı ile yerine getirildiğinden dolayı hiçbir işveren çalışanlarına zulm edemez.

• quote:

Orijinalden alıntı: recko

Yalnız, haftalık çalışma süresi 45 saat, fazla çalışmanın saatlik ücreti 1.5 kat ve yılda çalıştırabilecekleri en fazla fazla çalışma süresi de 270 saat. Bunun üzerinde çalıştıramazlar, bunu dile getirdin diye işten çıkaramazlar, mesai paranı istiyorsun diye işten çıkaramazlar. Bu sebeplerden mobbing yapamazlar. Çıkarırlarsa işe iade davası açar kazanır hem 4 aylık tazminat alırsınız (artı işsiz bırakıldığınız sürelerin de bedeli ödenir, o 4 ay ceza bedeli sadece) hem de işinize devam edersiniz. İş kanunu tamamen işçinin yanında haklarınızı bilirseniz rahat olursunuz. Cins cins maddeler içeren iş sözleşmesi koyarlarsa önünüze girmeyin o işe zaten. Kaldı ki kanunla ters düşen sözleşme maddeleri geçersiz sayılır.ayrıca direk işten çıkarma gibi bir şey de yok. 0-6 ay arası çalışmışlık için 2 hafta, 6 ay-1.5 yıl arası için 4 hafta, 1.5-3 yıl arası için 6 hafta ve 3 ten fazlası için de 8 hafta fesih bildirim süresi var. Siz işten çıkmak isterseniz ya da sizi çıkarmak isterlerse bu süreler kadar daha çalıştırmaları/çalışmanız gerekmektedir. Çıkarıyorlarsa ayrıca bu sürelerde günde 2 saatlik iş arama süresi vermek zorundalar ve ücretten kesemezler bu 2 saati. Üstünüz sahibiniz değil siz de köle değilsiniz. Haklarınızı bilin ve sessiz kalmayın. Devlet işçinin arkasında kanun hak çalışandan yana, işverenin zulmetmeye hakkı yok.

Senin bu yazdıklarına fiilen iş hayatına atılmış, tecrübe etmiş kişiler kaba yerleriyle güler... Kanun çalışanın yanındaymış...

Her şeyde olduğu gibi bu da lafta kalıyor... Türkiye' nin en büyük firmalarından biri önüne Anayasa' ya aykırı birden fazla maddesi bulunan sözleşme koyuyor ki sözleşme benim çalışma saatlerimle ve ayrı iş kanununa tabi çalışma alanımla alakasız bir sözleşme. Hadi yiyorsa maçan imzalama? Mecbur kalıyorsun, her şey mecburiyetten.. Çalışan arzı, istihdam arzından fazla olduğu sürece bu böyle devam edecek. Ne zaman işveren işçi peşinde koşmaya başlar o zaman bunlar düzelir, düzen çıkar düzeni. Kaybedilme maliyetin fazla olmalı ki hakkını arayabilesin. Şu an çalıştığım yerde, bu şartlarda çalışmak isteyecek milyonlarca insan var. Bak abartmıyorum, milyonlarca diyorum. Tabi şu an çalıştığım şartlar ve durumlar dahi kötünün iyisi ve milyonlarca insan kötünün iyisine razı. Yaptığım işte her şeyi nizami yapmanın mümkünatı yok, nizami yapmaya kalkarsan kapının önüne koylarlar. Dolayısıyla işverene koz veriyorsun, mahkemede hakkını ararken borçlu bile çıkabilirsin ki çoğunlukla böyle oluyor. Daha dünyanın kaç bucak olduğunu fark edemeyen arkadaşlardansın belli ki... Neyse sen de öğrenirsin..

Her çalışan hakkını ararsa böyle yapamazlar diyorsunuz. Herkesin tuzu kuru değil, eşi ailesi var. Ha deyince şirketi karşına alamazsın, bu noktada denetim devlette. Şirket büyük bir yerse senin karınca kadar değerin olmuyor haliyle devletin gözünde, hele yabancı kökenli bir firmaysa işin içine diplomatik ilişkiler giriyor. İş hayatına girmeseniz dahi nasıl bu kadar ön görüsüz, toz pembe bakabiliyorsunuz bu olaylara anlamak güç. Fazla lakırdıya gerek yok, ben anahtarı gösterdim istihdam arzı çalışan arzından ne zaman fazla olur o zaman şirketler kendine çeki düzen verir. Görünürde ölmez sağ kalırsak 50-60 sene sonra muasır medeniyetler seviyesine yükselirsek o zaman düzelir belki bir şeyler...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OceanMaster -- 19 Mayıs 2017; 16:14:19 >

• headkoc H kullanıcısına yanıt
    İnsanları AKP li ve diğerleri olarak ikiye ayırdılar..

• Malum parti secmeni varsa yorum yazmasin lutfen hem oy ver hemde agla oldu

• Mark Selby kullanıcısına yanıt
    Onların yaptığını bizler yapmayalım. İnsanları sen öylesin sen böylesin diye ayırmak çok yanlış bence

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Weing -- 19 Mayıs 2017; 16:16:10 >
  • Bak parti tartışması yapmayın dedim hemen 2 kişi parti tartışması yaptı seni Sömüren partiye dine ırka bakmaz KÖLE diyorsunuz sonrada parti

Bir sana bir bana şeklinde herşeyi paylaşıp sizi sömürüyorlar ! en milliyetçi,dindar,solcu görünenlerin bile zerre umrumda değilisiniz !
  • İki yılı geçkin bir süredir bu köle düzeni yüzünden işsizim o yüzden evlenmedim borç harca girmedim dilenciler bile ayda en az 5000tl kazanırken, eşime çocuğuma vakit ayıramadan köle tacirlerine malzeme olmayı tercih etmiyorum iki üniversite mezunuyum yaşım 38, 7 yıldır nişanlıyım böyle ölürsemde ölürüm kardeşim.

• hayata dair hiç bir şey bilmeyenler köle, özel sektör muhabbeti yapıyor.
  • Weing W kullanıcısına yanıt
    Hocam malum parti suriyelileri almasa bu kadar issizlik olmazdi bunu dusunmeyip hala oy veriyolar sonrada agliyolar bu malum kesim referandum maddelerini bile okumadan evet basan kesim makarnacilar

• OceanMaster kullanıcısına yanıt
    İşte herkese anlatmak istediğim şey bu. İnsanın eğer evinde bakmakla yükümlü olduğu insan varsa bazı fedakarlıklar yapıp, bazı şeylere göz yumman gerekiyor. Yani işverenin umrunda değil ki sen ister şartlara uygun çalış ister çalışma. Hemen şutlarlar maksimum 1 2 güne yerini doldururlar.

• Bilmemiz gerekenleri lütfen bize de söyle

• Firmadan firmaya değişen bir durum aslında. Memurluk tamamen harika bir şey de değil. Sıcak paraya günlük olarak ihtiyaç duyan iç piyasalara dönük çalışan firmaların çoğunda çalışanlar sıkıntılıdır.
    Mağazacılık, alım-satım işleri yapan birçok yerde izinler verilmez, tatil günleri çalışırsınız, ekstra mesaiye kalırsınız, çalışma saatleri uzundur ücretler düşüktür vs. Ciddi sıkıntıları olan yerler.

Bunu normalleştirmek için demiyorum tabiki . Böyle olmaması gerek ancak denetlenmiyorlar ve yasalara uymuyorlar. Avrupa'da benzer işlerde çalışanlar buraya göre ücretini fazla alır ve daha az süre çalışırlar.

Uzun yıllar önce hem mağazaları hem de online satışı olan bir kitapçı firmasında kısa süreli çalışmıştım. Merkez ofisinde çalışanlar her türlü haktan faydalanıp yata yata çalışırken ( daha çok online tarafa bakıyorlardı )
    mağazalarında çalışanların yorgunluktan ölesiye çalıştıklarına ve her türlü işe koştuklarına şahit olmuştum. Üstelik o zaman asgari ücret 775 tl civarıydı ve yanlış hatırlamıyorsam çalışma süresi sabah 9.00 akşam 9.00du.

Bir şubesinde çalışanın abi eve döndüğümde duş alacak vaktim bile kalmıyor deyişini hiç unutmam.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi m-99 -- 19 Mayıs 2017; 16:26:45 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Weing

Ben size şu şekilde söyleyeyim. Amerika ve Hollanda da yaşayan arkadaşlarım var. Onlara bazı sorular sordum. Bakın bizim ülkemiz ile bu iki ülke arasındaki farkı size şöyle aktarayım. Bizim ülkemizde asgari ücreti kim alır ? Genellikle inşaat işçileri veya aynı düzeyde iş yükü ağır olan insanlar alır değil mi ? İşte bu iki ülkede bu durum böyle değil. Oralarda iş yüküne göre ücret artıyor. Neredeyse en fazla ücreti iş yükü fazla olan insanlar alıyor. Eğer işveren yüksek maaş vermezse, çalıştıracak adam bulamıyor. Çünkü kimse çalışmıyor düşük paralara. Yani mantık olarak düşündüğümüzde o kadar iş yükü olan bir adamın üç kuruş maaşla çalışması mantıksız. Oradaki adamlar rahat tabi. Neden ? Çünkü çalışmadığı zamanlarda aldığı işşizlik maaşı geçimini karşılamaya yetiyor. Eee bu adam böyle çalıştı, yüksek ücretler aldı ne yapacak ? Çocuğunu iyi okullara gönderebilecek. Kültürünü arttırabilmek için aktiviteler yapabilecek. Yatırım yapabilecek. Bir şekilde kendini geliştirebilecek. Fakat bizim ülkemizdeki adam o maaşla kıt kanaat geçinebildiği için ne kendini geliştirebiliyor. Ne de çocuğunun gelişimine fazladan katkı sağlayabiliyor. Tabi bu söylediklerim arasında istisnalar olabilir ama genel tablo aynı.

aynen katılıyorum, malesef son 3 senedir suriyeden aldığımız 5 milyon insan orta sınıfı mahvetti. işçi ücretlerini aşağı çekerek hepimizi daha fazla fakirleştirdi. tabi işverenleri zengin yaptı . devletin de buna göz yummasıyla orta sınıf işçi ve özel sektör çalışanları olarak biz fakirleştik. allah sonumuzu hayırlı etsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: Sunstorms

İki yılı geçkin bir süredir bu köle düzeni yüzünden işsizim o yüzden evlenmedim borç harca girmedim dilenciler bile ayda en az 5000tl kazanırken, eşime çocuğuma vakit ayıramadan köle tacirlerine malzeme olmayı tercih etmiyorum iki üniversite mezunuyum yaşım 38, 7 yıldır nişanlıyım böyle ölürsemde ölürüm kardeşim.

Yanındayız baba

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sunstorms

İki yılı geçkin bir süredir bu köle düzeni yüzünden işsizim o yüzden evlenmedim borç harca girmedim dilenciler bile ayda en az 5000tl kazanırken, eşime çocuğuma vakit ayıramadan köle tacirlerine malzeme olmayı tercih etmiyorum iki üniversite mezunuyum yaşım 38, 7 yıldır nişanlıyım böyle ölürsemde ölürüm kardeşim.

Çalışma hayatı insan hayatının bir parçasıdır tümü değildir..

Doğru bir karar vermişsin umarım en kısa sürede daha az (ki TR'de ancak bu mümkün) hayatından çalan bir iş bulursun.

NOT :bu arada mesajlar silindi falan yazmaya başladı sansür yakın gibi beyler
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.