Şimdi Ara

SAY 799.SU ABLANIZDAN DETAYLI REHBER!!

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
109
Cevap
89
Favori
12.748
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
18 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • sınav senesi boyunca foruma her gün giren ve buradan bolca faydalanan biri olarak forumdaki bütün tavsiye konularını okumuşumdur, bunların hepsine bakmamanız için (çünkü ben baktım lol) işime yarayanları, kendi yaptıklarımı anlatacağım. sene başından beri tavsiye konusu açmaya hevesliydim o yuzden biraz uzun olabilir :Dd iddia ediyorum ki lazim olan her seyi yazdim!!

ben liseye devlet okulunda başladım, dershaneye gitmedim, hiç özel ders almadım. 9-10'da kaynak kitabım dahi yoktu. son iki sene de dershaneyle yaklaşık aynı fiyata geldiği için özele geçtim. okul olmadığı zamanlar hiç çalışmadım, okulda 3'ten 9'a kadar aralarla çalışıyorduk zaten. bu kısım hakkında sorunuz varsa özelden yazabilirsiniz.

başlayalım:

öncelikle yazın ilk halletmeniz gereken olay TYT matematik. çünkü sene içinde buna vakit ayırmamanız lazım. yazın bu işi bitirecek kadar vaktiniz var. benim tavsiyem
    - apotemi problemler (kesinlikle!!!)
    - karekök ya da başka bir geometri kitabı
    geometri adına başlık açmıyorum, bu kitap dışında derste eis föylerini çözdümbir de acilin ilk 150 sayfası, niteliğin ilk 50 sayfasını falan bitirdim.
    apotemi problemler benim için ÇOK önemli çünkü sadece tyt'deki problemleri değil genel problem solving skill'ini geliştiren bir kitap bıkmadan uğraşınca. çünkü zamanla kendi tekniklerinizi - metotlarınızı buluyorsunuz. konu sonu testlerini çözseniz yeter. mutlaka bu kitapla zaman geçirin, size çok katkısı olur. bunu bitirdikten sonra agustos gibi denemelere başlayabilirsiniz hiçbir zararı olmaz hatta sizi bir adım öne taşır.

yazın yaptığım en faydalı şey tyt-ygs denemesi çözmeye başlamaktı. ilk tytm apotemi problemlerin hediyesi olan denemeydi 76 netim var. karekok ygslerden de yaklasik 115 yapiyordum. bu karekoklerden yaklasik 1 saatim falan artiyodu birakiyordum, baya kolaydi yani :p bu sayede sene başladığında tyt denemelerinde yarım saatim artıyordu. normalden biraz hızlı okuyabildiğimi de söyleyeyim ama, türkçeyi bitirmem sene başında 25-30 dk, sona doğru 15-20 dakika alıyordu (tyt türkçe 7y xd)

bunun dışında yazın fen ve sosyali sadece okudum. uzun vadede soru çözmeden çok işe yaramıyor ama en azından aklınızda bir şeyler kalıyor.
    11in konularını da okuyun. çözdüğünüz soru bankalarını karıştırın yanlış-boş soruları çözün. 11'le çok uğraşmanıza gerek yok sene içinde bol bol vaktiniz olacak 11-12 için. ezbere optik halletmeye çalışmayın. olayın çok basit bir mantığı var onu kavrayın. sonrasında bol bol yatın. sene içinde de yatacak zamanınız olacak onu da söyleyeyim...

bunları aksatmadan yaptığınızda yetiştirememe vs gibi problemleriniz olmaz. şimdi gelelim sonbahara:

okulunuz konu anlatımında yeterliyse gitmeyin dershaneye. çünkü işin sadece %10u hocanız. kalanını siz anlayacaksınız, siz çözeceksiniz. oturup tek başınıza çalışmayı, yapamadıklarınızı koşturup hocaya gitmek yerine uğraşıp bulmayı öğrenin. hatta tavsiyem ilk 3 son 3 ay hocaya gitmemek. sene içinde gelişecek ve sonrasında işinize çok yarayacak bir skill bu olay. mümkünse her türlü cihazdan ve hocadan uzak halde çalışın ki gelişin :))
    her gün ne öğrendiyseniz tekrar edip oturmayan konunun sorusunu çözüp anlayacak kadar vaktiniz var. konuyu anladığınız zaman soru bankasını bırakın. öyle her konudan 10 teste gerek yok, neyi anlamadıysanız ona çalışın. vaktinizi doğru kullanmayı öğrenin, atlaya atlaya çözün kitapları.
    çalışmanızın %90'ını eksik olduğunuz konular oluştursun. neyi yapamadığınızı bilin, yaptıklarınızı zaten biliyorsunuz. denemelere girme nedeniniz de bu zaten. o yüzden deneme olayına kafayı takmayın, sınava bir hafta kala ~60 ayt yaptığım da oldu ~90 tyt de. yüksek yapınca gaza da gelmeyin, hep nötr kalın işte. olduğunuz yeri yükseltip korumaya çalışın.

şimdi kaynaklar:

TYT: hiçbir dersten soru bankam yok. sadece acil tyt'nin bir kısmını çözdüm ilk birkaç ayda, bunu alın.
    bundan sonra hepsini denemeyle götürdüm, zaten son üç ay okulun denemeleri dışında tyt'nin yüzüne bile bakmadım. tyt'nin sırrı erken başlamak, kalanı sınav anına bağlı. benim son zamanlar 110 civari gelirken sinav 102.5 geldi yani. deneme olarak:
    - 345 genel
    - 3D (moral bozar)
    - ucuz bi tyt fizik denemesi(5tl)
    - nitelik tyt mat (bi yerde bulmustum, fena degildi, bos kalan son 7-8 denemeyi cozdum)
    - acil tyt mat 2018 basim (5 liraydı. ilk 6 denemeyi çözüp bıraktım)
    - krallar karması.
    - ordan burdan bulduğunuz denemeler.
    - yine etraftan bulduğunuz ygs denemelerinin türkçe-sosyalini atmayıp çözebilirsiniz. çok para harcamayın tytye, aytye verin o paraları.
    tyt için fasikül (bence) gereksiz. fen için ebadan kitapları indirip zorlandığınız konulardan herhangi bi soru bankasından birer test çözün, inanın yeterli. konuyu unuttuğunuzda da diğer testi çözersiniz.

şimdi de AYT!!!!! işte emeklerinizin karşılığını alacağınız yer burası. ocak civarı 345 kurumsaldan 40 net yapmıştım, gerçek sınavım 1 yanlış. ikinci dönem ivmeniz artacak emin olun. bu kısım için sadece çalışın ve bekleyin.

AYT mat: açıkçası buna diğerleri kadar çok çalışmadım. senemin %20si mat kalani fendi. ama kaynaklar şunlar
    - acilin test kısmı (limit türev integrali yeterli)
    - apoteminin örnek soruları ve konu testleri. bunları da her türlü soruyu yapabildiğinizi anladığınızda bırakabilirsiniz.
    - bende karekok ve hiz ve renk vardi. ikisinin de çeyreği doludur (parabol, polinom). almayabilirsiniz, zaten bir süre sonra vaktinizi harcamak istemezsiniz mat soru bankasıyla.

denemeler:
    - acil reaksiyon
    - 345. bunu ben nisan gibi bitirmiştim, siz sona saklayabilirsiniz.

AYT fizik: en zorlandığım dersti, çok zayıftım. ikinci döneme kadar 10 neti geçemedim sonradan toparladım.

- aydın ayt fizik. bunu kesinlikle çözün uğraşın sorularıyla. yapamadığınızı da hocanıza çözdürün bazıları gerçekten çözülmüyordu (hele benim gibiyseniz)
    - mf kazanım, bu bomba. bunu hakkıyla çözen adam her şeyi çözer. ufuk açıyor yanlış soruları olsa da. yorumlama yeteneğine katkısı çok büyük. ayt kısmını çözseniz yeterli, ben öyle yaptım. soru seçerek çözebilirsiniz son zamanlara doğru.
    - elimde endemik ve fen bilimleri de vardı. zorlandığım, tekrar çözmek istediğim konuları bunlardan seçe seçe çözdüm. %20si doludur.
    - konu anlatımı için ne bulursanız okuyun, inceleyin. zamanınız bol gerçekten. her yazarın farklı anlatışı farklı bakışı olabiliyor. meb kitabının aynısı gibi geliyor sınav zaten.
    - öabt çözün son zamanlara doğru. bazı sorular işe yarıyor

denemeler: ne bulursanız. tavsiyem turfoz ve karekok haric her sey. karaagac, nb, bilgi sarmal, apotemi iyi. aydin da alinabilir.

AYT kimya: iyi dinlerseniz soru çözmeye dahi gerek kalmayan bi ders. hız denge vs'yi 11de hallettiyseniz bu sene çözmeye bile ihtiyacınız kalmayabilir.
    - palme (%60'ı dolu. işlemli sorular boştu hep, bunlarla uğraşmayın zaten yaparsınız. bunun yerine gidin deneme çözün.)
    - aydın ve karekök. bunlar bonus, isterseniz çözün. ben her bir kitaptan bikaç konu çözüp bıraktım. organikleri çözün (işlemsizleri) yeter.
    - anlamadığınız konuları birine sorun kitaptan okuyup anlamak biraz daha zor. kelimeler yetmiyor. ha bir de SET'in ara sinif kitaplari iyidir, ayrintili ornekler olur.
    - bu derse çok zaman harcamayın. bir kere olayı kaptınız mı hiç unutmazsınız.

deneme: kendi adıma sadece aydın. bir de palme lys denemeleri vardı onun ilk 8-9 testi.

AYT biyo: bunda da zorlanıyodum. sonra ikinci töderde 5 netim geldi, dedim ki bu işi bitireyim. o bir hafta en çok biyo çalışmışımdır ama sonraki aylar o bir haftanın ekmeğini yedim. en çok zamanı harcadığım iki dersten biri (diğeri fizik). iyi not tutup tekrar ederseniz bir soru bankası yeterli. o da:
    - fen bilimleri. yeterli test var burada kalanını oradan buradan çöze çöze halledersiniz. başka bir kitabınız varsa ondan da bikaç test çözersiniz arada.
    - meb kitapları ve asel biyoloji. bunlar dışında konu anlatımına gerek yok. başka soruların cevabını ve ekstra şeyleri merak edin, internetten bulun. işinize yarar. ben sene içinde AP Biology testi bile çözdüm baktım örnek sınavlara. fizik için de aynısını yaptım. değişik değişik şeylere bakabilirsiniz yani yoldayken, uyumadan önce vs.

deneme: ne bulursanız eliniz hiç boş kalmasın. karekök, bilgi sarmal, apotemi, aydın, başka lys denemeleri... bende fem(zor) ve palme(kolay-orta) vardı

AYT genel deneme: eski nesil hicbir sey almayin bunlar icin. tm'ci dostlarinizdan feni rica edin. cunku matematigin degil fen denemelerinin kitligini cekeceksiniz mayisin sonuna dogru.

fen:
    - 3D (çok başarılı, sınava çok yakın)
    - 345 (daha kötü hazırlanmış, yine de gideri var.
    - limit (aşırı yoklukta çözülebilir)
    - ne bulursanız bundan sonra. zaten hazirana gelmiş olursunuz bunlar bitince, sonra çözdüklerinize geri dönün.

genel:

- yayın denizi
    - bilgi sarmal
    - mf kazanım
    - aydının fenleri. matematiğiyle uğraşmayabilirsiniz.
    - krallar karması (sadece fenlerini çözdüm tmci bi arkadaştan alıp. matematiğe zaman ayırmak istemeyenler böyle yapsın)
    - bu sene çıkan yeni denemeler olacaktır onları sonra konuşuruz. zaten bunlar nisan-mayıs civarı çözecekleriniz. alanları bitirmeden genele geçmeyin, önce her şeyi oturtun sonra genellere o gazla başlarsınız.

ayt adına piyasadaki her denemeyi çözmüşümdür kaliteli olan. ama sona doğru soru sıkıntısı çektim boş boş yaptıklarıma bakıp duruyordum, bu süreyi siz daha iyi ayarlayın.

*GENEL uzak durulacaklar:
    açı, zafer, sınav gibi yayınlar. altın karmanın her şeyi, tyt soru bankaları (okulda falan bulursunuz lazım olursa), karekök ayt-tyt denemeleri (biyo hariç) ve soru bankaları. herhangi bir türkçe soru bankası (bir tane alabilirsiniz), çap fasikülleri (ölmediğiniz sürece almayın).
    öbür haftayı planlamak için program, soru sayma, süre tutma.
    sidik yarıştırma.
    "yaaa bu müfredatta yok öğrenmiyim"den uzak durum. mesela alternatif akimdaki hesaplamalar cok ilgincti ama mufredatta yok. ya da bazi sorularda isinize yarayacak seyler mufredatta yok diye ogrenmemezlik etmeyin ogrenin onlari.

*GENEL bonus yakın durulacaklar:
    apoteminin her şeyi. soru çözüm uygulamaları, böylece her yerde soru çözebilirsiniz (tuvalette bile!!) ve sizde bulunmayan kitaplardaki soruları da görmüş olursunuz,,, çözümüyle birlikte. illa rehberlik hocası istiyorum diyorsanız bekir avşar fena değildir başarı hikayelerini dinleyebilirsiniz, bana yardımcı oldu.

İŞE YARAR SİTELER/BLOGLAR:

bana çok yardımcı olan bloglar:
    Medium
    Meltem ŞAHİN – Medium
    https://medium.com/@meltemsahin11

azimliyazar.blogspot.com
    Azimli Yazar'ın Kişisel Blogu
    http://azimliyazar.blogspot.com/?m=1

youtube kanalları: bekir avşar. seveniyle sevmeyeniyle işe yarayan bi kanal valla. başarı hikayeleri kötü hissedince izlenir

fizik: ertan sinan şahin. yatakta yatarken fln anlamadığınız konunun soru çözümünü açın irdeleyin önce siz çözün ama. kavram yanılgıları vs gibi videolar da işe yarar

ÇOK işime yarayan bi AP science kanalı var. ingilizce bilenler mutlaka konulari ogrenmeden once izlesin ozellikle fizikleri su phet simulasyonlariyla vs cok temel anlatiyor konuyu hem de kisa videolar: Bozeman Science

kalanı için çok işime yarayan bir kanal olmadı. yani onları izlemek yerine konu anlatımlı kitaptan kendim çalışmayı tercih ederim.

tl;dr soru bankasi yigmayin eve. denemelere simdiden baslayin. apotemi cozun. bir de herkesin farkli deneyimleri var iki gun calismadim elendim diye zirlamayin xd

diğer sorularınız için pm.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi robotfrom1984 -- 19 Temmuz 2019; 1:26:38 >

• Bu tarz öğrenci tipleri ilk 1000'de %1-2lik alanı kapsıyor. Forumda şimdi yeni gördüm r.mahmut ekrem diye biri de konu açmış ve o da matematikte kaynak çözmeden fulle yakın yapmış.Kim bilir matematikte denemeye başladıkları ilk net 30 dur. E sen bu adamların yaptıklarını başarı saymıyor musun diyebilirsiniz. Kesinlikle müthiş başarıdır bu sıralamalar. Ama Türkiye'deki öğrenci profilinin çoğuna göre bu arkadaşların çalışma yöntemi spesifiktir. Liseleri, öğretmenleri, çevreleri komple kusursuzdur. Zaten üstte konu sahibi belirtmiş bunu. Mesela böyle 200binden ilk bine çeken öğrencilerin konuları her seviyeye işe yarar.
  • karekök ayt geometri ve karekök mps nasıl sence gereksiz mi
  • faydalı up.

bu arada matematikte konu anlatımı olarak internetten yararlanıdınız mı?
  • Çok kaliteli anlatmışsın tebrik ederim başarından dolayı
  • yhk18 kullanıcısına yanıt
    yok hocam hatta matematikte hic konu okumamisimdir dersten sonra. direkt soru cozmeye basliyordum. unuttugum bi kural vs varsa ya apotemiden ya defterden bakardim
  • mps'yi aldirmislardi bize ikisi de gereksiz butun arkadaslarim ayt olani sene ortasinda cope atti. ya simdi acil al klasiklerle basla, sadece onu bitir ya da karekok arti okulun kaynagini coz.
  • +

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi __caesar -- 29 Mart 2021; 1:40:6 >
  • Kanal tavsiyelerinizi de eklerseniz konuya çok iyi olur. Yazı için teşekkürler :)
  • hocam profilde bir gun once ss attigim cevabi bulabilirsiniz :) birazdan editlerim bunu da tabletten
    edit:

SAY 799.SU ABLANIZDAN DETAYLI REHBER!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi robotfrom1984 -- 18 Temmuz 2019; 20:5:36 >
  • robotfrom1984 R kullanıcısına yanıt
    Ham sıralamada 798.mi olmuştunuz ?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Naffy -- 18 Temmuz 2019; 19:53:18 >
  • robotfrom1984 R kullanıcısına yanıt
    teşekkürler hocam acil aldım da şimdiden çözmek mantıklı mı
  • hocam tyt mat netlerim 10-12 civarında. en zorlandığım ders mat tmciyim fen daha kolay geliyor. elimde 345, birey b mat, acil tyt mat var. ağustos ayında dershanem başlayacak, hocayla birlikte mi götüreyim geç kalır mıyım yoksa ben ileriden mi gideyim?
  • Hocam tekrar işini nasıl yaptınız? Günlük haftalık aylık tekrar sistemini mantıklı buluyor musunuz?
  • Çap fasikülleri dışında katılıyorum. Özellikle tyt de soru bankası çözme işini abartmayın. En büyük pişmanlığım şubata kadar sadece tyt soru bankası çözmek oldu. Tyt de de az deneme çözünce sene başındaki netimden 4 net fazla yaptım haliyle. Faydalı gönderi
  • Yararlı konu olmuş, büyük başarı ilk bin tebrik ederim
  • fizik için arada ertan hocayı izledim. bir de biyo için yolda gidip gelirken bekir avşar izliyodum eksik konular için. bu kadar başka gerek yok bence.
  • kafama göre. hiçbir şeyi planlamadım açıkçası eksik olduğum an çıkardım okudum. ha eksik olduğumu sürekli check ediyordum tabii denemelerle. deneme çözmenin en büyük faydası da bu her zaman nerede eksik kaldığınızı unuttuğunuzu gösteriyor
  • ileriden gidebilirsin bence. tyt mat beklencek bişey değil ne kadar geçe kalırsa o kadar değerli zamanından yer. ki ilk konulardan ardisik obeb okek vs haric sanirim calisilcak bisey bile yok mesela rasyonel cozme gitsin. sonra problemler polinom parabol fonk var sadece. ornekli bi kitap isine cok yarar bu arada, hatta olmazsa olmaz
  • okurken sinav surecinde neler yapmam gerektigi ve onlari bir bir yapmayisim aklima geldi...
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.