Şimdi Ara

TP-Link TL-WR1043ND Hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
108
Cevap
4
Favori
11.770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar bu routerın dd-wrt desteği var mı? (bende şu an dd-wrt sayfası açılmadığı için bakamadım)
    Birde üzerindeki yazılım ile bant genişliğini sınırlamak mümkün galiba. Bu özelliğin kullanımında sorun çıkıyor mu? Daha önce bu marka ürün kullanmadığımdan sormak durumunda kaldım. Fiyat olarak uygun geldi. Benzer özellikte linksys routerler daha pahalı gibi. O yüzden bu marka model üzerinde yoğunlaştım.

Aradığım temel özellikler:
    - Bantgenişliğini kontrol etmek.(bu üzerinde gelen yazılım ile sağlanabiyor)
    - 1000 Mbps LAN Portu
    - 300 Mbps kablosuz desteği

DD-wrt kullanma isteğim ise sanal kablosuz misafir hesabı oluşturmak için.
    Bir de şu an kullandığım Linksys e4200 ile bu router arasında kablosuz bağlantı kurabilirmiyim. Bu WDS oluyor sanırım(farklı marka olmasından dolayı sorun çıkar mı)

Bunun dışında fiyat özellik bakımından önerebileceğiniz başka cihaz var mıdır, yoksa bu iyi midir?
    Teşekkürler.

• Ben ürünü aldım, kullandım, DD-WRT,OpenWRT,Gargoyle firmware yükledim o yüzden sizin sorunuzu sanırım en iyi ben cevaplarım.

-Bantgenişliği kontrolü= Var, pc başına minimum ve maksimum kbps hız belirleyebiliyorsunuz ve oldukça rahat bir şekilde çalışıyor. Ayrıca Gargoyle firmware yüklerseniz pc başına aylık kota koyup bunun aşımında hız düşümü yapmak bile mümkün.
    -DD-WRT ve OpenWRT desteği var ama benim MacBook Pro 13" üm ile wifisi unstable çalışıyordu bağlantıda kopmalar olmaktaydı ama kendi yazılımı ve ethernette hiç sıkıntı yoktu. Sanki bu konuda linksys kadar uyumlu olmadığını hissettim.
    -WDS ile bağlantı kurma olayı DD-WRT veya OpenWRT ile kesin var onu biliyorum ama orjinal yazılımıyla iki router birbirine bağlanır mı bilemem. Zaten sadece amaç bağlamaksa AP kullanmak yeterli olur ki bu router gereksizdir bence.
    Başka cihaz olarak Asuslara bakılabilir çünkü onlar da donanım olarak iyiler ama harici anteniyle işlemci/ram'inin fiyatına göre iyi olmasıyla ben bu cihazı iyi buluyorum her ne kadar 2. gününde yanlış yazılım atıp servise yollamış olsam da.

• quote:

Orijinalden alıntı: Quattro

Ben ürünü aldım, kullandım, DD-WRT,OpenWRT,Gargoyle firmware yükledim o yüzden sizin sorunuzu sanırım en iyi ben cevaplarım.

-Bantgenişliği kontrolü= Var, pc başına minimum ve maksimum kbps hız belirleyebiliyorsunuz ve oldukça rahat bir şekilde çalışıyor. Ayrıca Gargoyle firmware yüklerseniz pc başına aylık kota koyup bunun aşımında hız düşümü yapmak bile mümkün.
    -DD-WRT ve OpenWRT desteği var ama benim MacBook Pro 13" üm ile wifisi unstable çalışıyordu bağlantıda kopmalar olmaktaydı ama kendi yazılımı ve ethernette hiç sıkıntı yoktu. Sanki bu konuda linksys kadar uyumlu olmadığını hissettim.
    -WDS ile bağlantı kurma olayı DD-WRT veya OpenWRT ile kesin var onu biliyorum ama orjinal yazılımıyla iki router birbirine bağlanır mı bilemem. Zaten sadece amaç bağlamaksa AP kullanmak yeterli olur ki bu router gereksizdir bence.
    Başka cihaz olarak Asuslara bakılabilir çünkü onlar da donanım olarak iyiler ama harici anteniyle işlemci/ram'inin fiyatına göre iyi olmasıyla ben bu cihazı iyi buluyorum her ne kadar 2. gününde yanlış yazılım atıp servise yollamış olsam da.
    Teşekkürler Sayın Quattro_tr.

quote:

Başka cihaz olarak Asuslara bakılabilir çünkü onlar da donanım olarak iyiler ama harici anteniyle işlemci/ram'inin fiyatına göre iyi olmasıyla ben bu cihazı iyi buluyorum her ne kadar 2. gününde yanlış yazılım atıp servise yollamış olsam da

Asus RT-N13U ethernet 100 Mbps olduğu için elemiştim.

quote:

Haklısınız.

Gargoyle firmware güzele benziyor, alırsam denemek isterim. Yazılım yüzünden olan sorunları TP-Link servisi (ücretli/ücretsiz) onarım yapıyor mu?

• quote:

Orijinalden alıntı: böke

Teşekkürler Sayın Quattro_tr.

quote:

Başka cihaz olarak Asuslara bakılabilir çünkü onlar da donanım olarak iyiler ama harici anteniyle işlemci/ram'inin fiyatına göre iyi olmasıyla ben bu cihazı iyi buluyorum her ne kadar 2. gününde yanlış yazılım atıp servise yollamış olsam da

Asus RT-N13U ethernet 100 Mbps olduğu için elemiştim.

quote:

Haklısınız.

Gargoyle firmware güzele benziyor, alırsam denemek isterim. Yazılım yüzünden olan sorunları TP-Link servisi (ücretli/ücretsiz) onarım yapıyor mu?

Alıntıları Göster
    slm. düşündüğün herşey olur tek sıkıntı wds de farklı markalarda sorunlar çıkabiliyor.
    tp-link cihazları kendi arasında wds de hiçbir sorun yok. wpa2 şifre bile kullanabiliyorsun wds ile.
    ama malesef airties ile wds çalışmıyor.

yazılım sıkıntılarında ücretsiz değişim yapıyorlar bir sorun çıkarmıyor tp türkiye.
    bu arada cihaz gayet güzel. ddwrt ile araştırmalarıma göre wifi yi g only çalıştırırsan
    hiçbir sıkıntı yok. ayrıca cihaz mimo 3r-3t destekli. uygun clientlerle çok rahat 270 mbps görüyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: utkanizmit

slm. düşündüğün herşey olur tek sıkıntı wds de farklı markalarda sorunlar çıkabiliyor.
    tp-link cihazları kendi arasında wds de hiçbir sorun yok. wpa2 şifre bile kullanabiliyorsun wds ile.
    ama malesef airties ile wds çalışmıyor.

yazılım sıkıntılarında ücretsiz değişim yapıyorlar bir sorun çıkarmıyor tp türkiye.
    bu arada cihaz gayet güzel. ddwrt ile araştırmalarıma göre wifi yi g only çalıştırırsan
    hiçbir sıkıntı yok. ayrıca cihaz mimo 3r-3t destekli. uygun clientlerle çok rahat 270 mbps görüyor.

Alıntıları Göster
    Teşekkürler Sayın utkanizmit.

Routerı aldım. orjinal yazılımı ile kullanıyorum.
    Bant genişliği ayarlama düzgün çalışıyor fakat sınırladığım ip adresleri dışında bilgisayara el ile ip verince bu sınır aşılıyor.
    Örneğin;
    DHCP start ip: 192.168.2.100
    DHCP end ip :192.168.3.106 yaptım.
    Address Reservation ile isteğim ipleri sıraladım.
    IP & MAC Binding ile yine aynı işlemi yaptım.(bunu pek anlayamadım)

Ondan sonra bilgisayardan kablosuz bağlanıp el ile 192.168.2.109 IP adresi verdiğimde o bilgisayar internete bağlanıyor ve bant genişliği sınırı dışında bir IP aldığı için bant genişliğini aşıyor.
    Bir yerde mi yanlışlık yapıyorum anlamadım.

Mesela Gargoyle yükledim onda DHCP kısmında sanırım bu iş için bir seçenek vardı. Onu seçince istediğim gibi oluyor. IP rezervasyonu yaptıktan sonra el ile farklı IP verilsede bağlantı sağlanamıyor. Ama onda da bant genişliği ayarlarını yapılandıramadım. Mesela bant genişliğinde 2 bilgisayar yapılandırıyorum. Birisinin bant genişliği sınırlansın diğeri özgür olsun gibi yapılandırıyorum ama verdiğim sınırdan 2 bilgisayarda etkileniyor.

Bir de DD-WRT yüklemeyi deneyeceğim.

Gözünüze takılan yanlış yaptığım bir şey varsa bildirirseniz sevinirim.

• quote:

Teşekkürler Sayın utkanizmit.

Routerı aldım. orjinal yazılımı ile kullanıyorum.
    Bant genişliği ayarlama düzgün çalışıyor fakat sınırladığım ip adresleri dışında bilgisayara el ile ip verince bu sınır aşılıyor.
    Örneğin;
    DHCP start ip: 192.168.2.100
    DHCP end ip :192.168.3.106 yaptım.
    Address Reservation ile isteğim ipleri sıraladım.
    IP & MAC Binding ile yine aynı işlemi yaptım.(bunu pek anlayamadım)

Ondan sonra bilgisayardan kablosuz bağlanıp el ile 192.168.2.109 IP adresi verdiğimde o bilgisayar internete bağlanıyor ve bant genişliği sınırı dışında bir IP aldığı için bant genişliğini aşıyor.
    Bir yerde mi yanlışlık yapıyorum anlamadım.

Mesela Gargoyle yükledim onda DHCP kısmında sanırım bu iş için bir seçenek vardı. Onu seçince istediğim gibi oluyor. IP rezervasyonu yaptıktan sonra el ile farklı IP verilsede bağlantı sağlanamıyor. Ama onda da bant genişliği ayarlarını yapılandıramadım. Mesela bant genişliğinde 2 bilgisayar yapılandırıyorum. Birisinin bant genişliği sınırlansın diğeri özgür olsun gibi yapılandırıyorum ama verdiğim sınırdan 2 bilgisayarda etkileniyor.

Bir de DD-WRT yüklemeyi deneyeceğim.

Gözünüze takılan yanlış yaptığım bir şey varsa bildirirseniz sevinirim.

Alıntıları Göster
    şöyle yap. özel olarak bant genişliği verdiğin ip ler hariç kalan
    ip lere genel aralık yaz örn. 192.168.2.15 ila 192.168.2.254 arası iplere düşük band genişliği ver.
    bu sayede elle veren olursada hızı sınırlanmış oluyor.

ben bunu köprü kullandığımız için zorunlu wep kullanan ağlarda yapıyorum.
    örn. senin yaptığın gibi ip rezervasyonu ile 10 mac ve ip ye güzel bir band genişliği veriyorum.
    geriye kalan ip lere çok çok düşük hız veriyorum. bu sayede adam şifreyi kırıp girsede
    internet tosbaa gibi olduğu için birdaha gelmiyor :)

• quote:

ip lere genel aralık yaz örn. 192.168.2.15 ila 192.168.2.254 arası iplere düşük band genişliği ver.

örn. senin yaptığın gibi ip rezervasyonu ile 10 mac ve ip ye güzel bir band genişliği veriyorum.
    geriye kalan ip lere çok çok düşük hız veriyorum. bu sayede adam şifreyi kırıp girsede

Alıntıları Göster
    Bu router ı kullanan ve bilgisi yüksek insanlar olduğunu görmek çok güzel bu durumda benimde sorum olacak. Ben bu router'ı adsl modem özelliği de var diye yanlışlıkla aldım fakat kullanmaya karar verdim.

Şimdi router'ı airties rt-210'a bağlıyacağım. Airties'ın tüm özelliklerini kapatıp yalnızca sabit ip ile bu router'a net vermesini sağlayacağım (dmz'yi de açacağım). Bu şekilde modemi arada sadece interneti veren bir aracı gibi kullanmış olurmuyum? Bu iş için başka bir modem önerirmisiniz? (optimum performans hedefliyorum)

• modemi routerin wan portuna girer ve başka herhangi bir bağlantı yapmazsanız bütün trafik routerden geçer. Modem sadece routerle haberleşir ve routeri adsl üzerinden nete çıkarır. Bu tip bağlantılarda en dandik modemler bile üzerinde kullanıcı olarak sadece tekbir client yani router olduğu için çok güzel çalışır. Düşündüğün sistemi tplink 8840t kablosuz 4 port modemle kurduk. 1 aydır 4-5 wifi client ve 16 kablolu kullanıcıyı hiç sorunsuz taşıyor 1043. Band genişliği , ip rezervasyonu, ip binding sorunsuz çalışıyor.
  • quote:

modemi routerin wan portuna girer ve başka herhangi bir bağlantı yapmazsanız bütün trafik routerden geçer. Modem sadece routerle haberleşir ve routeri adsl üzerinden nete çıkarır. Bu tip bağlantılarda en dandik modemler bile üzerinde kullanıcı olarak sadece tekbir client yani router olduğu için çok güzel çalışır. Düşündüğün sistemi tplink 8840t kablosuz 4 port modemle kurduk. 1 aydır 4-5 wifi client ve 16 kablolu kullanıcıyı hiç sorunsuz taşıyor 1043. Band genişliği , ip rezervasyonu, ip binding sorunsuz çalışıyor.
    Herşey ii güzel problemsiz oldu derken wireless problemi baş gösterdi. Wireless hiç bir alet routera bağlanamıyor (2 laptop, samsung galaxys ve iphone4 denedim). Şifre kullansamda-kullanmasamda, kanalı otomatik alsamda manuelde atasamda (3,6,11 denedim) routera ya saniyelik bağlanıyorum hemen bağlantı kopuyor ya da hiçbir şekilde routera bağlanamıyorum bağlantı hatası veriyor (denediğim tüm aygıtlar modemi görüyor). 2 saat uğraştım çıldırma noktasına geldim. Nedeni ne olabilir???

(router ı mutfakta hiç alakasız bir yere bile koydum parazit veya etkileyen bir alet vardır diye. Ayrıca hem modeme bağlıyken hem modeme bağlı değilken de denedim)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speedy -- 14 Mart 2012; 23:31:52 >

• quote:

Orijinalden alıntı: speedy

Herşey ii güzel problemsiz oldu derken wireless problemi baş gösterdi. Wireless hiç bir alet routera bağlanamıyor (2 laptop, samsung galaxys ve iphone4 denedim). Şifre kullansamda-kullanmasamda, kanalı otomatik alsamda manuelde atasamda (3,6,11 denedim) routera ya saniyelik bağlanıyorum hemen bağlantı kopuyor ya da hiçbir şekilde routera bağlanamıyorum bağlantı hatası veriyor (denediğim tüm aygıtlar modemi görüyor). 2 saat uğraştım çıldırma noktasına geldim. Nedeni ne olabilir???

(router ı mutfakta hiç alakasız bir yere bile koydum parazit veya etkileyen bir alet vardır diye. Ayrıca hem modeme bağlıyken hem modeme bağlı değilken de denedim)

Alıntıları Göster
    slm.
    öncelikle cihazdaki qss fonksiyonunu disable yap. birde bu şekilde dene.
    ayrıca kablo ile bağlantıda sorun varmı ?

• quote:

slm.
    öncelikle cihazdaki qss fonksiyonunu disable yap. birde bu şekilde dene.
    ayrıca kablo ile bağlantıda sorun varmı ?

Alıntıları Göster
    O şekilde de denedim. Zaten QSS ile bağlanmaya çalıştığımda da bağlanamıyor. Ethernet ile hiçbir problem yok anında bağlantı alıyor ip alıyor bir sorun olmuyor. Acaip sinir bozucu bir durum
  • quote:

Orijinalden alıntı: speedy

O şekilde de denedim. Zaten QSS ile bağlanmaya çalıştığımda da bağlanamıyor. Ethernet ile hiçbir problem yok anında bağlantı alıyor ip alıyor bir sorun olmuyor. Acaip sinir bozucu bir durum

Alıntıları Göster
    Ayrıca tp-link teknik servisi 2 gündür telefonları kesinlikle açmıyor birde böyle mükemmel bir müşteri memnuniyeti anlayışı var

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi speedy -- 15 Mart 2012; 16:07:34 >
  • kablosuz ayarlarından 802.11 modu olarak ne seçili.
  • quote:

kablosuz ayarlarından 802.11 modu olarak ne seçili.
    Mixed, B,G,N hepsini denedim
  • donanımsal bir problem var sanırım. İlk defa böyle birşey duyuyorum. Müşteri hizmetlerine ulaşıp değişim iste.
  • quote:

Access Control ile tanımladığım IP adresleri dışındakilere erişim iznini yasakladım. Bant genişliğini de dediğiniz gibi yaptım. Bu şekilde kullanıyorum

• quote:

quote:

Access Control ile tanımladığım IP adresleri dışındakilere erişim iznini yasakladım. Bant genişliğini de dediğiniz gibi yaptım. Bu şekilde kullanıyorum

Alıntıları Göster
    kaç kullanıcı var sistemde ?
    sıkıntı varmı.?
    ayrıca ip binding ile ip mac eşleştirmeside yap.
    diğer türlü izin verdiğin ip yi manuel girip dalarlar sisteme.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi utkanizmit -- 16 Mart 2012; 14:17:02 >

• quote:

kaç kullanıcı var sistemde ?
    sıkıntı varmı.?
    ayrıca ip binding ile ip mac eşleştirmeside yap.
    diğer türlü izin verdiğin ip yi manuel girip dalarlar sisteme.

Alıntıları Göster
    Utkan Bey 4-5 kablosuz aygıt var.
    Şu an bir sorun yok.
    Dediklerinizi de yaptım.
    İlginiz için teşekkürler.
  • quote:

Utkan Bey 4-5 kablosuz aygıt var.
    Şu an bir sorun yok.
    Dediklerinizi de yaptım.
    İlginiz için teşekkürler.

Alıntıları Göster
    selam arkadaşlar 1043nd aldım 4kişiyiz ağ da flim vs. paylaşmak için seagate 500GB usb (free agent) harddisk aldım aldıgıma pişman oldum içine denemek için flim attım TABİ DOSYA SİSTEMİ NTFS malesef görmedi usb flash disk 16GB gördü tam bir rezalet yaw fikri olan varsa deneyebilirim...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ekrem.kolu

selam arkadaşlar 1043nd aldım 4kişiyiz ağ da flim vs. paylaşmak için seagate 500GB usb (free agent) harddisk aldım aldıgıma pişman oldum içine denemek için flim attım TABİ DOSYA SİSTEMİ NTFS malesef görmedi usb flash disk 16GB gördü tam bir rezalet yaw fikri olan varsa deneyebilirim...

Bahsettiğin alet bende var ve güncel yazılımı ile NTFS diskleri görüyor ve gayet güzel kullanabiliyor. Bağladığın diskten yada yazılımdan kaynaklı bir sıkıntı olabilir. Öncelikle router yazılımını ethernet kablosuyla cihaza bağlanıp güncellemeyi denemeni tavsiye ederim.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.