Şimdi Ara

Tutuşu azalmış frenler?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
15
Cevap
0
Favori
564
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Şirket aracı olan egea ile sabah işe yetişmek için 40 km yol + trafikten hızlıca kaçabilmek için biraz agresif kullanmak zorunda kalıyorum.

Aracın bakımları periyodik yapılıyor fakat yüksek hızlardan trafik ışıklarında yavaşlama esnasına geçtiğinde frenlerin resmen tutmamaya başladığını gördüm. Çek bırak yaparak ve son noktasına kadar kökleyerek zar zor durduğum çok senaryo olmaya başladı.

Bunun sebebi balataların aşırı ısınıp tutmamaya başlaması mı? yoksa egea'nın kıytırık balataları mı?

Bu hızlı dur kalklar maalesef istenerek değil, uzak yoldan şirkete gelmemden ve işe yetişme derdinden kaynaklanıyor.

• Aynısı benim lineada da oluyordu. Balatalar ısınıp tutuşu azaltıyordu. Abs devreye girmiyordu çünkü lastik kilitlenemiyordu :(
  • Bu şirketler de az nankör değil çalışanlarını egea'ya layık görüyorlar. Halbuki vergiden düşüyorlar versene çalışanının altına Megane , Octavia , focus , Audi falan .
  • "Çek bırak yaparak ve son noktasına kadar kökleyerek"

Yazdığınızda anladığım bence fren hidroliğinde sorun var gibi.
    Km, model yılı nedir aracın?
  • yakuza283 kullanıcısına yanıt

2021 egea sanırım. 70 bin km de.

• Arka fren balata ayarını iyi yapmak ve fren hidroliği bni değişmek gsrekir. Fren balatan ve diskin değişmediyse zaten bitmiştir arrık
  • Lego95 kullanıcısına yanıt

Vazgeçin şu sevdadan arka fren ayarı yapmak diye birşey yok. Bisiklet değil bu.

• Lego95 kullanıcısına yanıt
    Egea'da ebd mevcuttur herhalde, fren ayarını zaten otomatik yapıyordur.
  • Fren hidroliğinin değişmesi gerekiyor sanıyorum.Frenleme süresince fren hidroliği aşırı ısınır ve kimi zaman kaynar.Bu da ömrünü kısaltır frenleme gücünü düşürür. En geç 2 yılda bir değişmesi gerekir.Serviste fren hidroliğini değiştirin isterseniz.

• Standartuye S kullanıcısına yanıt

Sizin balatalar da bu videodaki gibi camlaşmış galiba. Benim fiestanin orjinal balatalar daha yariyken değiştirdim, demir demire sürtünme sesi geliyordu ve yüzeyi böyle parlaktı. Balataları değiştikten sonra eski balataların tutuşunun azalmış olduğunu hissettim. Sakin kullandığım için pek fark etmemişim. Bir defa araçta 4 kişi varken yola yeni çıkmış olmama rağmen öndeki araçlar frenleyince durmayacak gibi olmuştu. Araçta yük artınca düzgün tutmamıştı, önümdeki araca çarpacaktım, pedala yuklenmem gerekti. Ön balataları ve hidroliği değiştirin, arkalara da ayar yaptırın, kaliteli balata kullanın sorun çözülecektir.

Tutuşu azalmış frenler?Online Tamirciyoutube
    Fren balatası degismezse ne olur başınıza ciddi sorunlar gelerek öğrenmek istemiyorsanız bu videoya göz atmanız gerekli. fren balataları kaç km gider ve ne zaman değişir gibi sorulara ek olarak en önemlisi Fren balatası biterse ne olur detaylı olarak araç üzerinde bitik balata ile açıkladık. Mutlaka Göz atmanızı tavsiye ederiz. İyi seyirler. Bizi İnstagramdan Takip Edin : https://www.instagram.com/online.tami... Video İçeriği (Hızlı Atlama) Giriş 00:00 İntro 00:24 Fren balatası degismezse ne olur 00:28 Fren balataları ne zaman değişir 02:49 Kapanış ve Soru Cevap 05:18 Ayrıcalıklardan yararlanmak için bu kanala katılın: https://www.youtube.com/channel/UCLzu... Kanalımıza abone olarak bizi desteklemeyi ve videomuzu beğenmeyi unutmayınız. Daha Fazla bilgi ve web sitemizi ziyaret etmek isterseniz web sitemiz http://www.arizabilgi.blog/ Sorularınız için web sitemizi yada alt kısımda bulunan yorum kısmını kullanabilirsiniz.
    https://www.youtube.com/watch?v=pyc2-Zv7whc&feature=youtu.be

• @one man one engine @yakuza283 teşekkürler hocam

• EGEA gibi bir aracı neden agresif kullanasınız ki diyeceğim ama... yaş 25-30'larda olur öyle...

umarım yarım saat erken kalkıp rahat rahat kullanabileceğin bir hayatın olur...

EGEA mekanik manada rezalet bir araba...ki ülkemizde inanılmaz değer gören ama imkan ve regülasyon olsa kapı önüne konmaması gereken bir araç

araca sıkıştırarak kullanıyorsan şaka yapmıyorum bu vaziyete alıp, çelik fren hortumları ve disk balatayı elden geçirerek niyetinizi belli etmeniz en güzeli...

araç hakkını versin en azından

Tutuşu azalmış frenler?

diğer türlü standart bir EGEA ile mukavvadan hallice bir arabaya bindiğini ve aileni sevdiklerini düşünmeni gerektiren şeyleri dikiz aynana asmanı öneririm...

Tutuşu azalmış frenler?

• Konu Egea olunca millet toplu olarak Egea gömme partisi yapmış.

Evet Egea çok sağlam, mükemmel bir araba değil ama gömdüğünüz kadar da kötü değil.

Her şeyden önce FIAT bu şasiye güvenerek 1.6 130 Bg Multijet motoru bu arabaya koymuş, tek tuşla ve tek dokunuşla ESP kapatmayı da koymuş. Bende şimdi Megane var ESP kapatmak ya yok ya da çok derinlerde bir yerde bilemiyorum.

Egea'yı 2,5 yıl kullandım, hiç de öyle abartıldığı kadar kötü değil. Mekanik olarak özellikle. Şirket aracı olarak on binlercesi yollarda ve hor kullanılıyor ama öyle çatlayan patlayan Egea yok.

Belki konudaki arabanın balataları ya da fren hidroliği değişmesi gerekiyordur. Bu bakımla ilgili bir şey. Bir de bu araçlar pistte koşmak üzere tasarlanmadı. Günlük kullanım senaryolarında da ben sorun yaşamadım.

Büyük kazalarda "Alaman Dankı" arabaların da ağır hasarlar alabileceğini göz önünde bulundurun. Dikkatli ve emniyetli sürmeye devam edin.

Tutuşu azalmış frenler?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.