Şimdi Ara

yatak vuruyor dediler ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
17
Cevap
0
Favori
23.451
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • slm arkadaşlar 2ay oldu aracımı alalı şahin 87 model modeli eski ama araba yapılmış aldıgımda bişi yoktu dün sabah tamirci adı altında birine gittim aküm bitik ti yeni akü alayım dedim aküyü aldık birde distiribütör kablolarını degişeyim bujileri degişeyim dedim degşti tabi buji kablolarını karıştırmış marşa bas bas yeni sıfır aküyü bitird marş dinamosunun burçlarını aşındırdı çalışan arabayı bozdu yani sonra vurdurma yöntemi ile arabayı çalıştırdı ama bu seferde motordan bi ses gelmeye başladı 1600 motor var arabada rolantide bi ses gelmiyo ama gaza basınca rııı diye bi ses çıkıyo motordan devir yükselince yani sanki benim benzinli motor dizel olmuş gibi adam bana sibop ayarları yapılması lazım dedi inanmadım gttim birbaşka ustaya oda bana pistonlar yataga sürtüyor motorun inmasi lazım ve bunun masrafının en az 500 lira oldugunu söyledi başkabir ustaya daha gittim oda aynını söyledi arabanın gidişinde bir problem yok gayet iyi aldıgım gün ki performansında gidiyor araba 4 vites ama 5 vites doganları bile yolda bırakıyo ben bişey anlamadım eger ustanın dedigi gibi yatak vuruyosa bu aracın heraret yapması ve gidilşinin performansının düşmesi gerekmiyor mu usta yapılması gerek yoksa seni biyerde yolda bırakır motor kitler ve motorun kullanılamaz hale gelir dedi acaba bu ustaların bana söyledikleri dogrumu yoksa para almak için mi banaböyle konuşuyolar cevaplarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim

• Yapay Zekanın Yanıtı

Motor Yatak Sesini Durdurma Kılavuzu

Motorunuzdan gelen rahatsız edici yatak sesi, sürüş deneyiminizi olumsuz etkileyebilir. Ancak bu sorunu çözmek için yapabileceğiniz birkaç adım vardır.

Motor Yatak Sesi Nedir?

Motor yatak sesi, motor dönerken yataklarda aşırı aşınma nedeniyle oluşan bir tıkırtı veya vuruntudur. Bu ses genellikle motor soğukken daha belirgindir ve ısındıkça azalabilir.

Yatak Sesini Kesme Yolları

Yatak sesini kesmek için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem şunlardır:

• Motor Yatak Sesini Kesici Yağ Kullanın: Bu yağlar, yataklara koruyucu bir film oluşturarak sürtünmeyi azaltır ve sesi kesmeye yardımcı olur.
    • Yatakları Değiştirin: Aşınmış yataklar sesi kesmeden değiştirilmelidir. Bu işlem, kalifiye bir mekaniker tarafından yapılmalıdır.
    • Yağ Basıncını Kontrol Edin: Düşük yağ basıncı, yatakların yeterince yağlanmadığına işaret edebilir ve yatak sesine neden olabilir.
    • Motor Uzatma Zincirini veya Kayışını Değiştirin: Uzatılmış veya gevşek bir motor uzatma zinciri veya kayışı, yataklara aşırı yük bindirebilir ve yatak sesine neden olabilir.
    • Motor Montajlarına Bakın: Hasarlı veya gevşek motor montajları, motorun titremesine neden olabilir ve bu da yatak sesine katkıda bulunabilir.

Tofaş Yatak Sesini Kesme

Tofaş araçlarda yatak sesi yaygın bir sorundur. Bu sorunu çözmek için yukarıda belirtilen genel yöntemlere ek olarak, aşağıdaki adımları da uygulayabilirsin:

• Motor Yağını Düzenli Olarak Değiştirin: Yüksek kaliteli motor yağı kullanın ve üreticinin önerdiği aralıklarla değiştirin.
    • Yağ Filtresini Değiştirin: Motor yağını her değiştirdiğinizde yağ filtresini de değiştirin.
    • Motoru Aşırı Yükten Koruyun: Aracınızı aşırı yüklemekten veya uzun süre rölantide çalıştırmaktan kaçının.

Motor yatak sesi ciddi bir sorun olabilir ve dikkate alınmazsa daha fazla hasara yol açabilir. Yukarıdaki adımları uygulayarak yatak sesini kesebilir ve motorunun ömrünü uzatabilirsin.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Sorun nedir o kadar motor bilgim yok ama ilk gittiğin ustayı ne yapacağımı bilirdim aracı giderdim kafasına atardım...
    Bildiğin ustaya gideceksiniz yoksa çok çalışan araç bozuşuna şahit olursunuz ustaların.
  • aynen öyle oldu valla gittim zati adama agzıma ne gelirse söyledim girecektik birbirine polis bile geldi olan bizim arabaya oldu
    şimdi bir arkadaşım motorcu ve biz dagıtır yaparız onu dedi bana parçaları alıcaz sadece parçaların fiyatı ne tutar acaba ve hangi parçalar arızavermiştir bu konuda bilgisi olan arkadaşlar bir yol gösterebilirmi acaba bana ...????
  • kendıne usta dıyen ezbercılerın alayına

usta dılım ama parcalar en kabadayısı 200,00tl tutmaz;
    grank taslanacak
    bıyel kolu zarargorduyse degesır
    yataklar degısecek
    conta takımı alt ust kece
  • 200 milyon mu yanlış anlamadım dimi
    usta arkadaşım var benim işyerimdeindirecez motoru burda yaparız dedi usta parasından yırtacaz işde bakalım hayırlısı hatta resimleri çeker burayada koyarım aynı dertten yanan arkadaşlar varsa onlar için bir bilgi olur
    şimdi arkadaşı bekliyorum nezamana başlayalım derse başlayacaz
  • hayır yanlıs anlamadın parca ve tamıratlar saydıgım parcalar cercevesınde kesınlıkle 200tl asmaz
  • arızanın ne olduğu belirtilmemiş.bir yatak sesi geçiyor amma acaba yatak sesimi başka sesmi belli deyil.önce yatak vuruntusu ikişekilde olur:biri tok ses diğeri birazdaha ince cılız ses.birincisi anayatak vuruntusu ikincisi kol yatağı vuruntusu.(buna "gacon pimi"denen piston pimide dahil)
    şayet arıza yatak vuruntusu ise öyle herhangi yerde pek toplanmaz gibime geliyor.motorun rektifiye olması gerekiyor.
    rektifiye istiyen motorda öyle biriki yüzlira ile olmaz.
    çünkü yatak vurmaya kadar gelmiş motor rektifiyeliktir.
    piston-gömlek.ana-kol yatakları eksantrik sübap krank taşlama veya değişme vs.gibi birsürü iştir.
    önerim:aynı aracı olan tanıdık güvendiğiniz birilerine "usta"larını sorun ve sizde araştırın.
    hemen işe koyulmayın.çünkü motor inip dağıtıldıktan sonra hesapta olmayan işler çıkar meydana.ve bu prosedür böyle işler.
    yani anlatılan kadar ivedi ve basit deyildir.geçmiş olsun.kolay gelsin.

• hayır ıste yatak vuruyosa kol yatakları degesır grank taslanır kolda ahraz varıse kol degısır gomlege felan zaten gerek olmaz motor omru ıle alakası yok tabı acmısken durumuna bakılıp komple rektefıye dahı olsa gomlege gene hersaman gerek olmaz segman pıstonlar degısır soyle dıyım bende bı opel var 30,000kmde 10-40yerıne 20-50 koyulmus yatak vurdu yagsız kaldıgındada yatak vurabılıyo
  • olurmu böyle bişey bilmem ama biriside bana tüpü kıstıgı için motor yağ yaktı dedi evet motorda yag azalmıştı 1 litre yag koydum ona bide motor koruyucular var onlardanda bitane döktük şimdi sesi kesti düşük devirde ama aracın devri yükseldiginde o ses geliyo yine
    aracın motoru yagsızlıktan bu duruma gelmiş anlayacagınız motorsaglam bitmiş filan degil arabadan gram duman gelmiyo yag eksiltmiyo o gün nasıl yag okadar eksildi anlamadım motoru sökecez dagıtacaz arkadaş taşlatacaz onu dedi siboplar zati atam ayarlı degildi artık yapılırmı degişirmi bilmiyorum bu gün tüp ayarını gittim ustaya yaptırdım adam beni dövecekti bu arabayı kim elledi diye distiribütör ayarını bozmuşlar avans ayarı yani karbüratör aynı tüp aynı hepsine bi ayar çekti arabanın gidişi mükemmel karadeniz yollarını bilen bilir genelde şehirmerkezinden sonra hep rampa dik yokuştur o yokuşlara yukarı arabayı bi denim dedim 4 kişi köy yolu bozuk yani bayada rampa zorlanmadan heraret bile yapmadan çok rahat bir şekilde gittim moooru biten araba bu şekilde gidermi bilemem tabi motorcuya gösterdim bana 500e yaparız dedi bunun 250si işçilik miş o arkadaş ta motoru 200 veya 250 ye parçalarını alıp toplarız dedi bu dedigim arkadaş tunalar fort servisinde çalışıyor motor bölümünde vede yakıında bi tamirane açacak 10yıldır bu işi yapıyor bir bildigi vardır herhalde cumartesi akşama sözleştik benim işyerimde dagıtacaz motoru bakalım ne hesap çıkaracak bize hadi hayırlısı
    bu arada motordan gelen ses rolantide bi ses yok normal çalışıyo gaza yüklenin ce araba vites atacagın devre yüskeldiginde ince bir ses geliyor dizel motorların sesini bilirsiniz o şekilde öyle küt küt diye degil yani

• 15 günlügüne ıstanbula gitmiştim o esnada arabayı enişteme bırakmıştım benim arabanın önü indirmiştim yerden gidiyodu yani eniştemde kendi arabası gibi kullandı ve karteri yere vurmuş karterden yağ boşaltma yerini çatlatmış ordan sızmış yağ ve motor yagsız kalıncada yataklar yıpranmış sanırım
    bu eniştem beni batırdı valla dese banaki böyle yaptım sorund degil söylemedigi içinde böyle bir sorun meydana geldi ben şimdi bu durumdan sonra ona nedesem bilmiyorum diyecek bişey yok ama yinede kızgınlıgımı birinden çıkarasım var sinir küpü oldum valla neyse bir iki gün içinde motoru sökecez kanalda motoru indirmeden yatakları degişebilecegimizi söyledi arkadaş egerki sadece yataklarda sorun varsa ama gömlekte zarar görmüşse ozaman motor mecburen inicekmiş hadi hayırlısı
  • Geçmiş olsun iki taraftanda sıkıntılı durum.
  • senı kandırmıslar alttan sokup sadece hertarafını muayene edemezlerkı benım bıldıgım usttende sokulmesı gerekır ayrıca motor acıldıgında her ıhtımale karsı hem maddı hemde manevı olarak %20-30 ekstra masrafada hazır olmanı tavsıye ederım motor sonucta ufak bıseyıde cıksa acmısken degıstırelım dıyeceksın
  • sadece alttan degil hem alt hem üstten sökecek yani motoru şasenin üzerinde yerinden indirmeden yapıcak egerkki fazla bir masraf çıkarmazsa tabi
    motoru söktükten sonra tabiki 3 aşa 5 yukarı degişik masraflarda çıkaracak sökmüşken tertemiz yapacaz öyle gelişi güzel di,zip sonradan başka arızalara davetiye çıkaracak degilim sonuçta işimizi görecek kullanılacak yani
  • fazla zorladıkları marş dinamosunun dişlisi önde takılı kalıyor olabilir.
    bahsettiğiniz gırıltı yada zırıltılı diş çarpması buna işaret ediyor.
  • dinamoyla alakası oldugunu sanmıyorum öyle olsa dinamo dişlileri 10 kere kırılmıştı yada dinamo yanmıştı yada kömürleri biter nebilim işte
  • sadece ihtimal içerisinde olduğunu düşünüyorum.
    zaten kısmen tutuyor olabileceğini söylüyorum, başıma daha önce geldi bu durum.
  • Bende toyota corolla var 1.6 vti motor bana da yatak döküyor dediler küçük yalıda bir servise gittim 2 bin fiyat çıkardılar vs daha sonra araştırdım istanbul esenlerde hakan usta var sırf motor işi yapıyor oraya götürdüm arabamı güzelcene baktı ölçtü motoru karter kapagını açtı krank miline baktı ölçümlerini yaptı sadece 150 tl vererek bu beladan kurtuldum :) krank milinde hasar yok dedi tavsiye ederim diğeri 2000 tl istemişti

istanbul esenlerde ibrahim turhan lisesinin aşağısında bence bir oraya götürün mağdur olmayın arkadaşlar
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.