Şimdi Ara

Yeni Dolandırıcı Taktiği (Dikkatli olalım) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
90
Cevap
5
Favori
8.722
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
161 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • hatayda asker ise, havuz sistemli satış siteleri var. parayı yatırırsın, para havuza gider. bi anlaşmazlık olmazsa para karşıya gider. 3.kişi karışırsa sorun çıkma ihtimali artar.

kartı a kişisine satıyorsun, teslimatı b alıyor. peki b ye nasıl güvenebiliyorsun? b kartı alır, almadım der. a ödemeyi iptal eder. veya b bozuk kartla değiştirir. kartı verdiğinizi kanıtlayamayınca o zaman siz sıkıntıya düşecektiniz.

ikisinin bi iletişiminin olduğuna emin olmadan, a kişisi aman şundan bahsetme bundan bahsetme diyorsa orda bi sıkıntı olduğu anlaşılır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-3DCA2A8C8 -- 30 Mart 2023; 23:35:53 >
  • bu ne birader..

bunu izleyeceğime dolandırılırım daha iyi.

• Bence bunu buraya yazman faydadan çok zarar. Birilerinin aklına sokmuş oluyorsun.

Neyse geçmiş olsun :)

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Gladyo.44 G kullanıcısına yanıt
    Standart bir hikaye ))

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • limbesh kullanıcısına yanıt

Zaten ortada kapkaç tarzı bir durum yok, satıcı ve alıcı bir yerde buluşuyor ve satıcı ürünü verdiği anda alıcı da ürünü de alıp parasını elden ya da havale ile vermiş oluyor. Burda aslında havale olması paranın kayıtlı şekilde verilmesi açısından daha güvenilir ödeme aracı görülse de bu tarz dolandırıcılık tam tersi bir durum oluşturuyor. Parayı nakit alsan bu sefer de paranın sahte çıkması gibi durum da olabilir, ortam çok kötü çok dikkat etmek lazım. Özellikle cep tel alışverişlerinde herkes dikkat etsin, karşı taraftan faturalı alın ve ödemeyi de faturada yazan kişinin ibanına gönderin bence, hatta kimlik bile göstermesini istemek gerek bence, yoksa satın alığınız telefon çlaıntı ihbarından sonra kapanma şokuyla karşılaşabilirsiniz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Scaleo -- 31 Mart 2023; 1:27:47 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Scaleo S kullanıcısına yanıt

Haklısınız evet.

Fakat ben olsam dolandırılmam ordaki bilgisayarcı olarak,

"parayı sizin belirttiğiniz şu ibana gönderdim, işte şunlar da kanıtları" der,

zaten elimde olan ürün ile çıkar giderim.

• limbesh kullanıcısına yanıt

Sıkıntıda orda hocam ben bilgisayarcıya herhangi bir iban vs vermedin, sadece 3. şahısın sözleriyle hareket ediyoruz, ben sözde kuzeniyim emanetçi, oda bilgisayarcı arkadaşı baştan okuyun detayı anlayacaksınız

• Senin yazdığından iyi anlamadım ama video seyredince iyi anladım.

• askerse neden ekran kartı alıyon derdim ben başkasına alıyosan da o alsın

ona buna şuna alıcam diyenler genelde dolandırıcı oluyor

başka isimde iban verenler başka tel no verenler kargoda söylediği ilden başka adres verenlere güven olmuyor maalesef

• potur kullanıcısına yanıt
    Evet araba alım satım dolandırıcılık yöntemini kullnmaya başlamışlar

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Buna sazan sarmalı diyoruz çok eski bir yöntemdir hatta filmleride vardır yılmaz erdoğanın

• Mevzuda dolandırılan bilgisayarcı oluyor

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • ben böyle adamları yontem fark etmeksızın yok etmek ıstıyorum

:@@@@@@@@@

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • riaz kullanıcısına yanıt

Arkadaş bizim insanımız da hazıra çok alışmış. Al işte örnek video koydum anlamayan izlesin desek uğraşamam diyorlar   Hohjam video uzun geldiyse 2x de izle

A Alıcı

S Satıcı

D dolandırıcı

D, S nin malını kendi malı gibi göstererek A ya satmaya çalışıyor. A, S yi D nin elemanı, iş takipçisi yada akrabası sanıyor. A, D ye parayı gönderiyor. S de A, ya satacağım umuduyla gidiyor ve ondan para bekliyor. Bunun üzerine olay ortaya çıkıyor.

• Bunu burda akıl diye vermeyin sakın ama sakın.

Havuz siteleri iadeyede izin veriyor. Giden kartın aynısımı dönüyor ?

Sarısitenin param güvende olayında ne mağdriyetler var bunla ilgili. Aylarca sürüyor.

---

Bu mevzuya gelince, dolandırılan bilgisayarcı oluyor. Parayı adama atsa, kartı alıyom gidiyom hadi görüşürüz dese. Sen hop kardeşim nereye? Hani benim param moduna gireceksin. Polisi karakolu bilmem nesi derken ancak ayıkacak bilgisayarcı kardeş durumu.

Alınacak en büyük ders,

KELEPİR YAPIŞTIRDIM! Aha düşürdüm! modunda satın almaya gidenlerin gözüne perde indiği için en çok bunlar dolandırılıyor. Bak piyasası 40 lira olan kartı 28 liraya koşa koşa almaya gelmiş.

Böylesi kucaklansa dahada hoşuma gidiyor aslında.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yurdakull -- 31 Mart 2023; 8:37:30 >
  • İyi de karşı tarafın belirttiği bir iban yok ki. Siz oradaki bilgisayarcı olsanız ve parayı yolladım şunlar kanıtları deseniz para üçüncü bir kişiye geçecek. Ekran kartı sahibi para almadığı için vermeyecek. Ondan sonra kavga, gürültü, dava. Bu durumda bilgisayarcı olan kişi karşısında ekran kartı olan kendisini dolandırıyor sanar çünkü.

Konu sahibine sormak istediğim, gerçekleşmiş somut bir şey yok ortada. Teşebbüs var o da ne kadar kanıtlanabilir hiçbir transfer de yok sonuçta. Bu durumda dolandırıcıyı nasıl yakalayacaklar?

• bu yöntem yeni değil. araba alıp satıyorlar bu şekilde.

bilgilendirme için teşekkürler.

• herkese günaydın.

biraz "leverage" tezgahlarına benzemiş, ama diğer arkadaşların da belirttiği üzere uzunca bir süredir bilinen bir yöntem.

burada dolandırıcı kişi, kurban olarak bir satıcıyı gözüne kestirmektense, piyasa fiyatının altında satılan ucuz bir ürün ilanı gördüğünde, kendisine bu ürünü almak isteyebilecek bir 3rd party(üçüncü taraf, genellikle al sat işi yapan bir bilgisayarcı) kurban arıyor...

yani satıcılar burada bir nevi "maşa" görevi görmüş oluyor bu mantıkta...  

• Ofisteki arkadaşımın başına dün geldi aynı şekilde 30k kaptırdı iphone 14 pro alacagım diye. Çok yazık

• 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.