Şimdi Ara

54 Km/sa Hızda LPG'li Araç Çarpışma Testi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.474
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Kendim son zamanlarda LPG'li araç bakıyorum ancak etrafta LPG'li araçların bomba gibi patladığını hepimiz duymuluzdur. Internette araştırınca adam akıllı patlama çıkmıyor genelde tofaş gibi çok eski arabalarda patlama görülüyoru yeni LPG sistemi taktırmış hiçbir arabanın patlama videosu haberi yok. Muhtemelen bu tofaş kullanıcıları da bakımını geciktirdi veya tankı 10 yılda bir değiştirmedi.
    Videoda 54 km/sa hızda 2 lpgli araç çarpışıyor, arkadan. Beni az çok ikna etti güvenli olduğuna.

https://www.youtube.com/watch?v=30wQpqc4nU0 Bu videoda çarpışma var.

https://www.youtube.com/watch?v=gg9BHDYdm-M By videoda pickup ile üstünden geçiyorlar, boş tankın

• İlk videoya göre simit tank yerine normal tank daha güvenli gibi duruyor.

2. videoda ise simit tankın üzerine yaklaşık 450-500 kg kadar yük biniyor. Gayet güvenli gibi gözüktü ikiside
  • Lpg bomba gibi patlıyor diyenler benzine 6 lira vermekten siniri bozulup lpg'yi kıskananlar... Dediğiniz gibi dayanakları da merdiven altı yerlerde çırakların taktığı ucuz-eski sistemler, tabi bunların bakımı da yapılmıyor yıllarca, sonuç böyle olabiliyor.

Eskiden gaz aldığım yerden geçtim lpg 2.95 diyor, son zamla beraber benzin 6 lirayı geçecek yine... Bu devirde yerine-aracına göre dizelden de ekonomik bi yakıt lpg.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi lojistisyen -- 14 Ocak 2019; 23:46:19 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: PatlıcanMusakka

İlk videoya göre simit tank yerine normal tank daha güvenli gibi duruyor.

2. videoda ise simit tankın üzerine yaklaşık 450-500 kg kadar yük biniyor. Gayet güvenli gibi gözüktü ikiside
    Arkadan çarpan videoda ilk çarpma anında sistemdeki basınçla çok az miktar LPG dışarıya sızmış ama motor ünitesindeki beyin basıncın 0,3'ün altına düştüğünü anlayınca direk gazı kesmiş. Yeni sistemler iyi bence, umarım daha da geliştiriler.
  • İşte bunlar hep fakırlık.
  • 5.5yıldır, 111bin km'dir bizde olan aracın lpg kitini düzenli olarak kontrol ettirdim ve gaz kaçağı var mı bi bakalım diye her bakımda söyledim. Hala yaşıyoruz

Kendi aracım benzinli idi, seçim öncesi ekonominin kötüye gideceğini sezip istemeyerek de olsa lpg taktırdım, hem kit hem de o zamandan sonra çılgınca yükselen akaryakıt fiyatlarından baya bi karım oldu. LPG ile benzin arasındaki fark aylık taksidini ödüyor kitin. 10bin km yaptım 5ayda, 100tl gaz ile 450km rahatça gidebiliyorum. Patlamadı da...

Son aracım da annemin kullandığı lpgli otomatik vites, üstünde 10yıllık lpg kiti var. tankın 10yıllık süresi dolmak üzere...
    Bu aracın lpg kiti beni üzdü. Konya malı kaliteli atiker(!) çürümeyen borusu kalmadığı için araba su eksilti, motorda bi şey yok neyseki lpg'nin borularını ve radyatör kapağını değiştirince sorun çözüldü. Eskiyen regülatör de su ile gazı birbirine karıştırdığı için yenisini aldım. baktım 1mt boru 20tl, 2mt boru aldım kaput içindeki bütün çürüyebilecek borularını değiştirdim. enjektörler de yeni. Gaz kaçağı ihtimali kalmadı.

Bizim 5 para etmez habercilerin hurafeleri yüzünden lpgli araçlara saçma sapan önyargılar var.

lpgli araç patlamaz, patlasa civatasını bulamazsın, kaçan gaz alev alır harlar. Mutfak tüpü patladı diye google görsellere bakın bakalım, çoğu aracın tankı mutfak tüpünden fazla gaz alıyor. Patlarsa ne olurmuş

LPG'nin boruları alttan geçiyor, altını sürtünce boruyu delme ihtimali var. 10-20yıl aynı boru olunca çürüyebilir de... Boru sızdırsa o gaz egzozla buluşunca tabi alev alıp dans ettirecek

Keza kaput içinde regülatörden filtrelemeye oradan da enjektöre gidiyor, buralardaki bir kaçak da alev aldırır...

Özetle yılda bir bakımla beraber lpg kitinin kontrolünü isteyebilirsiniz veya benim gibi 3 arabaya bakınca öğrenir kendiniz muayene edersiniz

LPG tankını değiştircem de onay gerekiyor o yüzden faturalı olması lazım mecbur lpg servisine para bayılcaz...

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-3C8697718

İşte bunlar hep fakırlık.
    60 liraya gidebileceğim yolu 100 liraya gitmek beni zengin yapmıyor.
  • Ne performans ne motor ömrü ne de güvenlik konusunda benzinli bir aracın yanına yaklaşamaz ama LPG UCUZDUR. Bu fiyat farkı sizin ona katlanmanıza sebep olur, şunu kabul edelim ki eğer fiyat avantajı olmasaydı hiç biriniz bu merete başlamazdınız.
  • LPG de esas sorun lpg tankının dayanıklılığından ziyade , zamanla tesisatta ki lpg sıkıntısı.
    mesela medyada hep yanan araçlarla dolu ve haber - bilinmeyen bir sebeple motor kısmından yanmaya başladı olarak veriliyor --

sızdırmazlığın düzenli ve iyi şekilde kontrol edilmesi gerekiyor

sigarasının yakınca sürücü koltuğunda araç içinde alevler içinde kalanları gördü bu gözler .

benim ek tavsiyem lpg kullananlar bakımlı bir yangın söndürme tüpünü , sürücü koltuğundan kalkmadan ulaşabilecekleri yerde taşımaları .
  • quote:

Orijinalden alıntı: beyazakbil

LPG de esas sorun lpg tankının dayanıklılığından ziyade , zamanla tesisatta ki lpg sıkıntısı.
    mesela medyada hep yanan araçlarla dolu ve haber - bilinmeyen bir sebeple motor kısmından yanmaya başladı olarak veriliyor --

sızdırmazlığın düzenli ve iyi şekilde kontrol edilmesi gerekiyor

sigarasının yakınca sürücü koltuğunda araç içinde alevler içinde kalanları gördü bu gözler .

benim ek tavsiyem lpg kullananlar bakımlı bir yangın söndürme tüpünü , sürücü koltuğundan kalkmadan ulaşabilecekleri yerde taşımaları .
    Lpg nin kabin icine sizmasi biraz zor, zira havadan agir sizinti yapti mi yerde birikmesi lazim.

Su kabin icinde sigara yakinca gordugunuz olayı merak ettim. Bir link vb var mi? Pek kafama yatmadi da.

dogalgazli bir arac olabilir ama lpg de sayet lpg borularini kabin icinden gecirmedilerse ki buda neredeyse mumkun degil, kabine lpg birikmesi cook uzuk bir ihtimal hatta yok denebilir.

Sizan gaz yukari degil asagi gidecek zira.

Hayirli gunler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tasshelhoff -- 15 Ocak 2019; 12:12:3 >

• tasshelhoff kullanıcısına yanıt
    https://www.youtube.com/watch?v=TG8O4JoEm14
  • Asıl şunu izleyin

• Benzin LPG den daha kolay alevlenebilir bir malzemedir. Araç yangınlarının büyük çoğunluğu da bu sebeple olmakta.

Ancak algı farklı.

Hiç "Benzinli araç alev alev yandı" diye bir haber başlığı gördünüz mü ?

peki "dizel araç alev alev yandı" diye bir haber başlığı gördünüz mü ?

Algı başka bir şey :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.