Şimdi Ara

İkinci elde otomatik araç tehlikesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
87
Cevap
0
Favori
5.219
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Yaklaşık 2 aydır 85bin tl'ye kadar araç bakıyorum. Kredi ihtiyacı olmadan 2015 clio dizel otomatik edc alabiliyorum. Ama aynı zamanda ikinci el leon bakıyorum. 2015 60bin km'de araçlar 85bin tl civarında. Ama dsg hakkında o kadar çok şey okumama rağmen ikinci elde dsg alınır mı bilmiyorum. Forumda ve youtube'da herkes dsg alır almaz 20bin tl kenarda paranız olması gerekir deniliyor. Ya bu tehlikeye girmeyip daha ucuz olan clio edc tercih edeceğim yada dsg'de karar kılacağım. Dsg şanzımanlarda ekspertizler sanırım testler yapılıyor. Bunlar güvenilir mi ?

Daha önemli bir soru : ikinci el'de otomatik araç almak her zaman tehlikeli mi ? (özellikle dsg)

• Araç fiyatları nisan ayına göre baktığım modellerde en az 10-15 bin arttığı için araba almaktan vazgeçtim ben :) Ekim kasım gibi tekrar bakacağım. Ama burada gördüğüm en büyük sorun şu aslında : otomatik araç arıyorum manuel kullan diyorlar , 308 yada benzeri bir araç bakıyorum diyorum egea al diyorlar. Herşeyin bir fanatiği var sanırım :) Herneyse araç almaktan fiyatlardan dolayı vazgeçtim.
    80bine 308 alabiliyorken şuan aynı araçlara 98-100 yazmışlar. Leonlar 2015-2016 ları 100bin civarında . Sıfırı geçen ay 130bindi.
  • Düz vites al. Araba kullanma keyfine turp sıkma
  • İstanbul trafiginde manuel cok zor :)
  • Tam otomatik ya da cvt seçeneklerine mi bakılsa sanki. Çift kavramaya hiç girmeden. 85 lira az para değil baskan
  • Arkadaş doğru düzgün araba kullanmayı bilen adam otomatiği filan bozmaz korkmayın yok dsg yok edc seneledir araba kullanırım bi taneside arıza vermedi
  • Servis bakımlı ise ve model yılı 2016 en fazla 2015 gibi olursa pek sorun olmaz, olsa bile kavrama değişiminde dahi önemli bir yüzdesini karşılıyorlar genelde bedelin. Eskihisar VWde tam servis bakımlı garantisi bitmiş 2014 Leon mekatronik arızasının tamamını karşıladılar, 80bin km civarındaki araçta. Hatta mekatronikten olduğu kesin değildi sorunun yine de değişim yapıldı. Akılları başlarına gelmiş.

Eski 2009-2010 model, servis dışında bakım görmüş kazası falan olan DSG araçlara bulaşmanın ise hiçbir mantığı yok.
  • 2015 sonrası Dsg ler de Problem az diye duydum. Fiat egea dizel otomatik tavsiye ederim. 2016 düşük km en dolu paket alabilirsiniz. Bende egea dizel otomatik var. Geçen clio kiraladık egadan çok geride bir araç. Her yönden. Egea nin sanzimani sorunsuz kafam rahat alabilirsin 3 yıl garantili olur zaten. Öte yandan leon egea dan daha iyidir. Onun da benzinlisini alabilirsin yakıt Problem değilse güzelce kullanırsın. Bunların dışında ben uzun yıllar kullanırım, kafam agrimasin diyorsan tam otomatik alabilirsin. O fiyatlara eski kasa honda Civic, opel Astra olabilir, peugeot 308 olabilir bir çok araç var.
  • Edc de dsg nin laciverti.

Ikisinden de uzak durun derim.

Hayirli gunler
  • Benzin yada dizel çok farketmiyor. Ancak 20-30bin tl kredi çekerek leon alacağım için arıza yapmasından endişeleniyorum. Diğer araçlara da göz attığımda model ve yıl olarak Clio'da düşündüm. Yani çok fazla krediye girmeyip acaba 2015 model 66bin tl civarlarında clio'da düşünüyorum.

Şuan leon ilanlarında bir tane araç buldum.https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-seat-1.6-tdi-seat-leon-ototmatik-677787074/detay/ Arabaya bakmak için randevu aldım ama servis bakımlı olup olmadığını sormak aklıma gelmedi.

Clio ve Leon çok farklı segment ve kalitede olduğununda farkındayım. Ancak daha az kredi çekerek clio mu yoksa fazla kredi çekerek dsg sorununu göze almak mı ? sorusunu şuan cevaplandırmaya çalışıyorum :)

• Clio olabilir dediğinize göre Yaris Hybrid'e de bir bakın. Spirit modeli daha donanımlıdır. Bir de Cool modeli var.
    Bu araçta şanzıman bulunmaz. O yüzden otomatik şanzıman arızası konusunda içiniz rahat olur.
    Batarya konusunda 5+5 yıl, toplam 10 yıl veya 100.000km garanti verilir.
    Detaylar için aracı inceleyin. İyi bir alternatif olur.
  • Seat ibiza 1.0 eco tsi dsg kullanıcısıyım. Aracım 2016 model ve ilk sahibiyim. Eğer dsg - edc araç alacaksanız bence herşeyden önce alacağınız kişi aracı nasıl kullanmış ve kullanıyor bunu anlamaya çalışın bence. Dsgyi kullanırken bikaç ufak ayrıntıya dikkat derseniz sıkıntı yaşamazsınız. Eğer bu kurallara uyumadan kullanıldıysa yıpranmıştır ve sizin elinizde patlayabilir....
  • quote:

Orijinalden alıntı: izuner

İstanbul trafiginde manuel cok zor :)
    O zaman tam otomatik ya da cvt al başına alma bela varsın 1-2. Litre yaksın kafan rahat etsin yoksa masrafı üzer
  • quote:

Orijinalden alıntı: Black_Blade123

Seat ibiza 1.0 eco tsi dsg kullanıcısıyım. Aracım 2016 model ve ilk sahibiyim. Eğer dsg - edc araç alacaksanız bence herşeyden önce alacağınız kişi aracı nasıl kullanmış ve kullanıyor bunu anlamaya çalışın bence. Dsgyi kullanırken bikaç ufak ayrıntıya dikkat derseniz sıkıntı yaşamazsınız. Eğer bu kurallara uyumadan kullanıldıysa yıpranmıştır ve sizin elinizde patlayabilir....
    Bizzat kendim aracımdan küçük olması dışında çok memnunum ama hem artık küçük gelmesi hemde tam otomatik dizel araç düşüncemden dolayı şu sıralar peugeot 508 1.6 bluehdi eat6 bakıyorum bende....
  • Bakın bu konu artık sıkmaya başladı.Çok net söyliyim DSG sorunludan çok nazlı bir şanzımandır ve ne kadar nazını çekmezsen yada huyuna gitmezsen o kadar erken sıkıntı çıkarır ama huyuna gidip nazını çekersen ve bak kesinlikle çok önemli BAKIMLARINI ADAM GİBİ YAPTIRIRSAN sıkıntısız binersin.Ama ben sürekli sıkışık trafikte kullanıcam otomatik araba aldım bide naz mı çekicem uğraşamam yarı otomatik şanzımanın huyundan suyundan anlamam dersen girme neden çünkü sıkıntı çıkartma ihtimalini yükseltme olay bu kadar basit.EDC tip olarak DSG ile aynı prensiple çalışır ama daha az nazlı ve daha az sorunsuz olması için kullanışlılığı kısılmış gibidir adeta tercih senin dediklerimi dikkate al ve tercihini yap.Tabi bunlar naçizane tavsiyemdir.

İkinci el mevzusunda da evet Türkiye şartlarında kabul ediyorum risklidir aldığınız kişinin nasıl kullanmış olduğu önemlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SkyTraveler -- 14 Nisan 2019; 19:0:10 >
  • servis bakımlıysa bir problem olmaz.
  • Ben aldım...

2015 jetta dsg...

Arabayı 68.000 kmde aldım. Şu an 91.000...

11 ayda 23.000 km yaptım... dsg gayet sorunsuz maşşallah...
  • CihangirCanavarı kullanıcısına yanıt
    şanzıman yağı yetkili serviste hiç değişti mi?
  • Çift kavramalardan tamamen uzak durmalı. Sıfır ya da ikinci el farketmez.
  • altrea kullanıcısına yanıt
    Yok yetkili servise uğramam... önceki sahibi de yetkiliye gitmiyordu... Geçen hafta 90bin bakımı yapıldı sadece filtreler ve yağ değişti... bir de balata diskler...

Aracın bakımlarını kardeşim yapıyor neyin ne zaman değişeceğini o takip ediyor
  • Hocam o paraya

1.6 civic lpg li otomatik
    1.6 corolla lpg li otomatik
    Ya da eat6 şanzımanlı dizel Peugeot 308 öneririm.

Yakıtına gücüm yeter lpg siz kullanacağım dersen de insignia öneririm.

Tercih senin. Bu paraya sıkıntı çıkarma ihtimalleri en düşük olan araçlar bunlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sert3333 -- 14 Nisan 2019; 21:27:25 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.