Şimdi Ara

ACEMİYE YARDIM(ARABAYI KAYDIRIYORUM)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
44
Cevap
0
Favori
1.157
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba Arkadaşlar, Burada üstdüzey soruların arasında bu soruyu sormak biraz garip gelebilir ama sadece 20 günlük ehliyet sahibi biri olarak deli cesareti gösterip Avcılardan-M.köy ve Beşiktaş trafiklerine E-5 den gidip kazasız belasız dönüyorum ve epeyce tecrübem oldu(2000 model clio).Şuanda tek sıkıntım araba rampadayken sıklıkla arabayı kaydırıyorum ve stop edip el freni ile kalkmak zorunda kalıyorum.Aslında çok fazla bekleme zamanım varsa debriyaj ı kavramaya getirip arabayı hafif titretiyorum ve frenden çektiğim anda araba ilk hareketi yapıyor ve sorun olmuyor ama eğer sık aralıkla dur-kalk yapmam gerekirse veya biraz dik yokuşsa bende sıkıntı başlıyor.Sizlerden ricam ne tür pratik yaparsam bu olayı aşarım.Resmen rampa da önümdeki arabalar durmasın diye dua ediyorum:) Buarada bu hafta 2005 model hyundai accent CRDİ kullanmaya başlayacağım.Bu aracın clio ile rampada kalkışları arasında farklar varmıdır.Cevabını esirgemeyen herkese teşekkürler...

• Genelde Heel&Toe tekniğini kullanıorm ben. yani aynı ayağın topuğu frende ayakucu da gaz da. Ona da ayağın alışması lazım ama baya... Bence sen el frenini dene kalkarken o da çok dur kalk da zor olur...
  • quote:

Orijinalden alıntı: H.

Genelde Heel&Toe tekniğini kullanıorm ben. yani aynı ayağın topuğu frende ayakucu da gaz da. Ona da ayağın alışması lazım ama baya... Bence sen el frenini dene kalkarken o da çok dur kalk da zor olur...
    önemli olan heyecan yapmaman arkadaki kornaya basrsa bassın boşver ya salla öle öle alışırsın bide yokuşta tam durcakken arabayı durdurma kavramda tut yani tabi çok beklemiceksen yani. crdi da daha rahat kaldırırsın çünkü diesel arabalar daha rahat kalkıyo
  • quote:

Orijinalden alıntı: H.

Genelde Heel&Toe tekniğini kullanıorm ben. yani aynı ayağın topuğu frende ayakucu da gaz da. Ona da ayağın alışması lazım ama baya... Bence sen el frenini dene kalkarken o da çok dur kalk da zor olur...
    Dediğiniz gibi sık dur-kalk larda el frenini her zaman çekemem.Rampalarda kafam hep sol ayağımda oluyor.Kavramayı tutturdummu acaba diye.Bazen arabayı titretecem diye stop ettiriyorum.Buna rağmen girmediğim trafik kalmadı.Sadece 1 kez inönüden taksim e çıkan yokuşta kavrama da yeterli gelmedi ve frenden çektiğim anda araba aniden geri gitti gaza asıldım ama yemedi ve arkadaki aracın plakasına çok hafif dokundum.Herkes zamanla geçer alışırsın diyor ama rampalar resmen kabusum oldu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ertugrulh

Dediğiniz gibi sık dur-kalk larda el frenini her zaman çekemem.Rampalarda kafam hep sol ayağımda oluyor.Kavramayı tutturdummu acaba diye.Bazen arabayı titretecem diye stop ettiriyorum.Buna rağmen girmediğim trafik kalmadı.Sadece 1 kez inönüden taksim e çıkan yokuşta kavrama da yeterli gelmedi ve frenden çektiğim anda araba aniden geri gitti gaza asıldım ama yemedi ve arkadaki aracın plakasına çok hafif dokundum.Herkes zamanla geçer alışırsın diyor ama rampalar resmen kabusum oldu.

Alıntıları Göster
    Ya hocam zaman gerekiyor biras 1 ay icinde tum yollarida rahatca kullanirsin ama arabadan korkma sakin napalim carparsa carpsin alisacaz zaten yokusta ne kadar zarar verebilirsiniki max tamponlarsin biras korkma

bir de aklin sadece Sol ayaginda degil arabayi tumuyle hisset avuclarini dinle...

• quote:

Orijinalden alıntı: AIRBOSS

Ya hocam zaman gerekiyor biras 1 ay icinde tum yollarida rahatca kullanirsin ama arabadan korkma sakin napalim carparsa carpsin alisacaz zaten yokusta ne kadar zarar verebilirsiniki max tamponlarsin biras korkma

bir de aklin sadece Sol ayaginda degil arabayi tumuyle hisset avuclarini dinle...

Alıntıları Göster
    ya bende kullanmayı yeni öğreniyorum, bende kaldıramıyorum bazen, hele de rampada. offf oofff
    kolay gelsin arkadaşım, en kısa zamanda aşarsın inşallah sorununu. bende bendee

• quote:

Orijinalden alıntı: expo

ya bende kullanmayı yeni öğreniyorum, bende kaldıramıyorum bazen, hele de rampada. offf oofff
    kolay gelsin arkadaşım, en kısa zamanda aşarsın inşallah sorununu. bende bendee

Alıntıları Göster
    bence arabayı sürekli kavramada tut... bu şekilde daha seri olabilirsin..... uzun süre beklemen gerekiyorsa yapacağın bişey yok zamanla alışacaksın.....

(no smoke)

• quote:

Orijinalden alıntı: ErTech

bence arabayı sürekli kavramada tut... bu şekilde daha seri olabilirsin..... uzun süre beklemen gerekiyorsa yapacağın bişey yok zamanla alışacaksın.....

(no smoke)

Alıntıları Göster
    hocam dizel aracın torku yüksektir düşük devirlerde yüksek tork verir rampalarda falan daha rahat kalkar seni benzinli kadar yormaz, bide sana bi tavsiyem en basitinden eğer çok sıkıntı çekiyorsan önündeki arabanın gitmesini bekle ondan sonra ver devri yavaş yavaş bırak debriyajı çek patini ilerle zaten ilerde kavramanın ölçüsüne alışır gidersin ondan sonra zorluk çekmezsin fazla...

• quote:

Orijinalden alıntı: ErTech

(no smoke)

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: ErTech

(no smoke)

Yok hocam debriyaji yersin wallla yapma ole...

• quote:

quote:

(no smoke)

Alıntıları Göster
    ben 2 senedir kullanıyorum ehliyetsiz olarak. rampalarda pati çekerek arabayı hoplatarak kaldırıyorum. napim beceremiyom.

• quote:

quote:

(no smoke)

Alıntıları Göster
    bende ilk ogrenirken rampalarda kaldırmada cok zorlanırdım. Ayagın debriyajın kavrama noktasına alısınca sorun kalmıyor. Biraz calısma yap. Yokuslarda dur kalk calıs hemen alısırsın.
    Yokuslarda encok stop eden arabalar kucuk hacimli ve lpg donusumlu arabalar oluyor. Bizim 1300cc hacı murat baya stop ederdi. Ben alısmıstım artık usta soforler stop ettiriyordu ama. Zamanla benzinli marea ve simdi dizel Getz kullandıgım için sunu soyleyebilirim.
    DİZELLER KOLAY KOLAY STOPLAMIYOR YOKUSLARDA. Onun için rahat edersin dizele gecince.

• quote:

Orijinalden alıntı: Se®k@n

bende ilk ogrenirken rampalarda kaldırmada cok zorlanırdım. Ayagın debriyajın kavrama noktasına alısınca sorun kalmıyor. Biraz calısma yap. Yokuslarda dur kalk calıs hemen alısırsın.
    Yokuslarda encok stop eden arabalar kucuk hacimli ve lpg donusumlu arabalar oluyor. Bizim 1300cc hacı murat baya stop ederdi. Ben alısmıstım artık usta soforler stop ettiriyordu ama. Zamanla benzinli marea ve simdi dizel Getz kullandıgım için sunu soyleyebilirim.
    DİZELLER KOLAY KOLAY STOPLAMIYOR YOKUSLARDA. Onun için rahat edersin dizele gecince.

Alıntıları Göster
    ayağını frenden kaldırmadan debriyajdan çek yavaş yavaş.Sonra gaz ver.Motorun torku iiyse fazla gaz vermeden kalkar araba sırf debriyajdan kaldırarak.

• quote:

Orijinalden alıntı: testere

ayağını frenden kaldırmadan debriyajdan çek yavaş yavaş.Sonra gaz ver.Motorun torku iiyse fazla gaz vermeden kalkar araba sırf debriyajdan kaldırarak.

Alıntıları Göster
    Araba stop etmeden el freni ile kalmayi denesen diyorum alışana kadar senin için çok rahat olur alışırsın bir daha hiç vazgeçemezsin çok rahat oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BesNBirK

Araba stop etmeden el freni ile kalmayi denesen diyorum alışana kadar senin için çok rahat olur alışırsın bir daha hiç vazgeçemezsin çok rahat oluyor.

Alıntıları Göster
    Tüm cevaplar için bir kez daha teşekkürler.Umarım trafikde arkamda seyredenlerde en az sizin kadar anlayışlı olur:) Antreman için boş olan dik bir yokuş aradım hafta sonu ama malesef bulamadım.Bildiğiniz çalışmaya uygun bir yer varmı?Tabi trafiğe kapalı olacak:)
  • quote:

Orijinalden alıntı: testere

Alıntıları Göster
    evt..
    ayagı frenden cekmeden once hafıften debrıyajdan cek. ardından gaza bas ve debrıyajdan cekmeye devam et aynı anda.. ılk zamanlar frenden cekıp gaza basma suren uzun olacagı ıcın bıraz gerı gıdersın. ama gaza basmaktan korkma..

ayrıca dıger arklarında dedıgı gıbı zaman gereklı.
    heyecanda yapmamak lazım. bos bı yolda deneme yaparsan ıyı olur.

ben sahsen onumde ole bı durum oldugu zaman kornaya falan asılmıyorum. nede olsa bızde o yollardan gectık. anlayıslı olmak lazım.
    ama kımılerı 2 sn beklıyemıyorlar. kolay gelsın.

quote:

Orjinalden alıntı: testere

• Arkadakini düşünme daha çok heyecan yaparsın.
    boş rampalarda kavrama noktası çalış biraz.. zamanla alışırsın....
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafakilic

Arkadakini düşünme daha çok heyecan yaparsın.
    düz vites kullanınca onu bende yapıyom hiç korkma yapıştır gaza yawaş yawaş çek debriyajdan patiyle matiyle olsun stop etmeden kalkarsın en kolay çözüm şahsen ben 6000de kaldırıyom
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustafakilic

quote:

Orjinalden alıntı: mustafakilic

+1
    bence el freni ile kalkmaya devam et aksi takdirde balatayı yersin
  • quote:

Orijinalden alıntı: lokosit

quote:

+1

Alıntıları Göster
    quote:

Orjinalden alıntı: lokosit

quote:

+1

doğru söylüyor arkadaş

• quote:

Orijinalden alıntı: lokosit

quote:

+1

Alıntıları Göster
    evt kavramada tutmak cok da ıı degıl
    en ıyısı tam kalkıs anında kavramaya getırıp kalkmak..
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.