Şimdi Ara

Tomografim çıktı, Covid19 düşündürüyor. Süreç nasıl işleyecek?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
86
Cevap
3
Favori
8.133
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
33 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Paniğim şu, kızımla beraber yaşıyorum. 8 Yaşında. Geçmeyen ateşime, mide bulantısı, ishal eşlik edince artık bir hastaneye gidip test yaptırmaya karar verdim. Covid-19 testinin sonucu daha çıkmadı ama Tomografi raporunda "Bulgular başta COVİD-19 pnömonisi olmak üzere viral pnömonileri yüksek olasılıkla düşündürmektedir." diyor.

Kronik hastalıklarım var. Bağışıklık sistemi hastalığı Lupus (SLE), bir böbreğim no fonksiyon, geçmişte plomer emboli geçirdim, damar tıkanıklığından atar damarım değişti, hiper tansiyonum var, halen aktif olarak kortizon, bağışıklık sistemini baskılayan Cellcept 500 mg (günde 4), bunun yanında antifosfolopid sendromu nedeniyle kan sulandırıcılar kullanıyorum. Bu nedenle, tedavimin hastanede olması daha mantıklı gibi geliyor. O nedenle her ihtimale karşı kızım için bir çanta hazırladım. Olur da gelip almaya kalkarlarsa geçici olarak komşuya emanet edip, abimlere haber veririm diye düşünüyorum.

Bu süreçler hakkında bilgisi olan varsa beni bilgilendirebilir mi? Covid testi pozitif çıkarsa, Ankara'da evde ilaç tedavisi mi veriyorlar, yoksa kronik rahatsızlıklarımı bilip de, beni hastaneye götürmek isteyebilirler mi? Kızıma test yaptırmadım, herhangi bir semptom göstermiyor. Ama onda da olabilir virüs. Şimdilik evde camları açık tutuyorum, evde de maske ile geziyorum. Umarım ona bulaşmamıştır.

• Arkadaş'ın hastalığı çok riskli yani kafasına göre ilaç değiştiremez hatta doktoruna danışmadan PAROL bile alamayabilir.

Bu yüzden ilaç tavsiye etmeyin doktor gerekli görürse ilgili bölümlerden konsültasyon ister fakat durum ciddi %90 BT ye göre tanı koyulabilir bence 184'ü arayıp işleri hızlandırın 1-2 gün de durum çok ciddi olur kronik rahatsızlık nedeni ile sizi bekletme gibi bir lüksleri yok siz önceliklisiniz.
    Anlamak mümkün değil, hem kronik rahatsızlıklarımın takip edildiği, hem de testi yaptırdığım İbni Sina ya gittim. Tomografi sonucu Covid19 gösteriyor dedim. Test sonucunu bekleyeceğiz diyorlar. Kronik hastalıklarım var, bağışıklık sistemimi baskılayan ilaçlar alıyorum, onlara devam mı edeceğim dedim. Doktorunuza sorun diyor. Dedim doktorum yok, bu hastanede poliklinikten takipliyim. En azından acile yönlendirme yapsanız, romotoloji doktoru konsültasyon yapsa. Yok. Sonuç çıkmadan bir şey yapamayız diyorlar. Sonuç da negatif çıkarsa yine bir şey yapamayız diyorlar. Enfeksiyona gitmeyi tavsiye ederiz o zaman diyor. Sizi. Yazdıklarınız ile gerçekte olanlar aksi uçlarda :(
  • Geçmiş olsun hocam hem SLE hem APS tanınız varsa süreç sizin için zor geçebilir. Çocuğunuza tanısı konmuş bir hastalık var mıdır? Çocuklar için daha basit geçiyor diye genel bir kanı var. Büyük ihtimal hastanede geçireceksiniz buna göre adımlarınızı atın doktorların her dediğini uygulayın.
  • Xakler kullanıcısına yanıt
    Çok şükür kızımın bir kronik rahatsızlık veya başka bir hastalığı yok.

Şu süreçte beklemekten başka yapabileceğim bir şey yok sanırım. Test sonucu pozitif çıkarsa, Sağlık Bakanlığından benimle irtibata geçecekler sanırım di mi? Peki test pozitif çıkmazsa ne yapayım mesela?
  • Kızı kimse kabul etmez çünkü sende virüs varsa %100 kız da da virüs var başkasına bırakırsan bıraktığın yerdekilere de virüsü bulaştırır.
    BT pozitif çıktıysa %99 sizde virüs vardır tanı koyulup tedaviye başlanması gerekir böyle bir durumda TEST beklenmez.
    Test negatif bile çıksa hem tedavi başlar hemde 8-9 gün sonra tekrar test yapılır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TulparHAN -- 23 Ağustos 2020; 0:27:48 >
  • BFK kullanıcısına yanıt
    Test pozitif çıkmazsa büyük ihitmal değilsinizdir hocam. Tomografi uyumlu demişler yani şüphelisiniz bu kesinlikle virüslüsünüz demek değil. Pozitifse sizinle iletişime geçecekler o esnada SLE, APS, HT ve immün sistemi baskılayıcı ilaç kullandığınızdan mutlaka bahsedin.
  • Umarım değilimdir ama tomografi raporunda zature bulguları var. Buzlu cam alanları izlenmektedir demiş. Rapor tam olarak şöyle:

ACİL TORAKS BT 22.08.2020 KARŞILAŞTIRMA:- BULGULAR: Mediastinal-hiler kitle lezyonu ya da patolojik boyutta lenf nodu saptanmamıştır. Trakea ve ana bronşlar açıktır. Plevral perikardial efüzyon saptanmamıştır. Her iki akciğerde solda daha fazla olmak üzere buzlu cam alanları izlenmektedir.Akciğer parankim alanlarının %20 etkilenmiştir. Bulgular başta COVİD-19 pnömonisi olmak üzere viral pnömonileri yüksek olasılıkla düşündürmektedir.Hastanın izolasyonu ve tanısal testlerle değerlendirilmesi önerilir. NOT: İVKM kullanılmamıştır. - Bulgular başta COVİD-19 pnömonisi olmak üzere viral pnömonileri yüksek olasılıkla düşündürmektedir.Hastanın izolasyonu ve tanısal testlerle değerlendirilmesi önerilir. - Bulgular başta COVİD-19 pnömonisi olmak üzere viral pnömonileri yüksek olasılıkla düşündürmektedir.Hastanın izolasyonu ve tanısal testlerle değerlendirilmesi önerilir.

Kızıma gelince, ben hastaneye yatacak olursam, sonuçta abimlere giderse, hastalık riski olduğunu bilip, farklı bir odada izole ederler diye düşünüyorum. Farklı bir çözüm de gelmiyor aklıma. Valla insan kendisi de hasta olsa, ilk düşündüğü çocuğu oluyor :(

Bu arada rahatsızlığım nedeniyle Plaquenil kullanıyordum, onu kullanmaya devam ediyorum. Bir yandan kortizon, Cellcept gibi bağışıklık sistemini baskılayan ilaçları da kullanıyorum ama bırakmam mı gerekirdi acaba. Ama lupusum aktif ve böbreklerime tutulum yapmış durumda, onu da riske edemem sanırım. Neyse, artık dediğiniz gibi doktorlar ne derse ona göre hareket edeceğim. Bu arada sırtımda epey bi ağrı var, zature akciğerin önünde ağrı yapmayıp, sırta vurabilir mi ki?

• Bu da bugünkü testte alınan kanların sonuçları:

Tomografim çıktı, Covid19 düşündürüyor. Süreç nasıl işleyecek?
  • acil şifalar diliyorum moralinizi yüksek tutun.Kızınıza bulaştıgını sanmıyorum ama onada test yaptırmanız iyi olurdu en azından aklınzda bi şüphe kalmazdı.Favipiravir isimli ilacı da alın arastırmalara göre en etklili ilaç o çünkü ve yan etkileri yok denecek kadar az.Çin'de yapılan arastırmalarda bu ilaç normal tedavisi süresini 11 günden 4 güne düşürmüş.Mutlaka doktorunuzla iletişime geçip bu ilacı kullanmak istediğinizi belirtin.Plaquenil kalp üzerinde olumsuz etkıler gösteriyor.Hipertansiyon oldugu için riski artırabilir.Geçmiş olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bridget1988 -- 23 Ağustos 2020; 0:40:22 >
  • Allah acil şifalar versin hocam insallah covid-19 deildir
  • Hocam CRP niz yüksekmiş. CRP ye de dikkat etmek gerek. Covid değil de farklı bir problemin habercisi olabilir
  • bridget1988 B kullanıcısına yanıt
    Arkadaş'ın hastalığı çok riskli yani kafasına göre ilaç değiştiremez hatta doktoruna danışmadan PAROL bile alamayabilir.

Bu yüzden ilaç tavsiye etmeyin doktor gerekli görürse ilgili bölümlerden konsültasyon ister fakat durum ciddi %90 BT ye göre tanı koyulabilir bence 184'ü arayıp işleri hızlandırın 1-2 gün de durum çok ciddi olur kronik rahatsızlık nedeni ile sizi bekletme gibi bir lüksleri yok siz önceliklisiniz.
  • üstad bu belirtiler, crp yüksekliği falan fmf(ailevi akdeniz ateşi) olabilir
  • 184'ü arayıp, durumu anlattım. Tedaviye başlamam gerekmez mi dedim. Başvurunuzu kaydettik, geri dönüş olacak dediler. Çok geçmeden geri dönüş oldu. Tetkikinizi yaptırdığınız hekiminize yahut takibinizi yapan hekiminize başvurun dediler. Hastalığımı uzun zamandır poliklinikten takip ettiriyorum, yani kronik rahatsızlıklarımla özel bir doktor ilgilenmiyor, kızım varken de tekrar hastaneye bu saatte gitmem zor dedim, covid testinin sonucunu bekleyebilirsiniz dediler.

Bir iki tanıdığa durumdan bahsettim ama kimse kızını alalım gibi bir teklifte bulunmadı. Sonuçta herkes kendi canını, çocuklarını, aile büyüklerini düşünerek, kızımı alma konusunda çok istekli olmamalarını anlıyorum. Bu durumda da kızımı uyandırıp, hastaneye götürüp, orada maskeli de olsa riske sokmak istemiyorum. Kızımın annesinden ayrıyız, boşandık, ona haber verdim, neyseki o Ankara'ya gelecek. Bir yandan geçen hafta sonu kızım benim yanıma geldi, o geldikten 4-5 gün sonra semptomlar başladı. Kronik rahatsızlıklarım nedeniyle kendime dikkat etmeye çalışıyordum. Tabi ne kadar dikkat etsek de bulaşmış olabilir, yahut kızımla da gelmiş olabilir, bilemiyorum. Bulaşma ihtimali olarak başka aklıma gelen, dışarıdan yemek çok yiyorum, kendimce gelen ürünlerin ambalajlarını dezenfekte ediyorum ama tek tük ihmal ettiğim siparişlerim olmuş olabilir. Görüştüğüm insanlarla hep açık havada, maskeli olarak görüştüm mümkün olduğunca. Ara sıra maskesiz ama açık havada görüşmüş olabilirim. Ama tanıdığım kimsede covid19 teşhisi olmadı şimdiye kadar. Kızımın annesi bi ara rahatsızlandı, covid negatif çıktı ama 14 gün karantina tavsiye ettiler. 14 Gün karantinaya dikkat etti.

Kronik rahatsızlıklarım nedeniyle bundan önce epey süre ile hastanelerde kaldığım, doktorların yakınlarıma her şeye hazırlıklı olun dediği zamanlar oldu, atlattım. Artık kendimle ve sağlığımla ilgili her türlü kötü habere karşı bağışıklık kazandım diye düşünüyorum ama tabi insanın küçük yaşta çocuğu olması farklı baktırıyor konuya. Bunu da geride bırakacağımı umuyorum ama her ihtimale karşı ani bir evden ayrılış ihtimaline karşı evde, eşyalarımda, bilgisayarımda hazırlıklarımı yapıyorum bir yandan.

Herkesin güzel dileklerine ve ilgisine teşekkürler.

• Dostum ben radyoloji teknikeriyim,şüpheli çok hastanın bt sini çektim bt ye göre karar verilebiliyor dostum kesin olmasada riske kims girmez çünkü akciğerlere inince buz parçası gibi bi görüntü oluyor
  • Geçmiş olsun hocam. Umarım yakın vakitte bu hastalığı yendiğinizi veya size hiç bulaşmadığını yazdığınız konularınızı görürüz.

Olur da pozitif çıkarsa bu konuda bilgi sahibi veya yetkin değilim ama tek tavsiyem doktor tavsiyesi dışında hareket etmemeniz olur. Henüz tam başa çıkamadığımız bu durumda işler daha da zorla?masın.
  • BFK kullanıcısına yanıt
    Hocam acil hasta değilseniz tedavi yapmıyorlar eve yolluyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi riseofstar -- 23 Ağustos 2020; 1:53:3 >
  • Benim 2 testim negatif fakat tomografim çok tipikti covid 19 için. Sizde bakteriyel pnömoni düşündürecek bulgu yok balgam nefes darlığı öksürük olmaması prokalsitonin düşüklüğü covid lehine bulgular. 2 immünsüpresif ilaç kullanıyorsunuz yatarak doktor hemşire gözetiminde tedavi olmanız gerekmekte. Aniden kötüleşebilirsiniz ve geç kalınmış olabilir. Geçmiş olsun
  • Kızınıza test yaptırıp zaten pozitif birine baktırabilirsiniz veya negatifse abiniz baksın. Hastaneye ne zaman yatacağınız belli olmaz hazırlıklı olun. Ben böyle bir durumda pozitif negatif ayırt etmem, önlemimi alır bakarım çocuğa. Ama kendi ailemden gördüğüm kötülükleri bildiğim için çeşitli ailelerin nasıl vefasız olabileceklerini biliyorum.

Kimse almazsa polise durumu anlatıp geçici olarak yetiştirme yurduna verebilirsiniz.

Kocaeli'de yaşıyorum uzak olmasa bakmayı teklif ederdim. Ankara'da üniversite öğrencisi bir çoçuk bakıcısı bulabilirsiniz.
    Armut.com'a ilan verin. Gelen kişiden edevletten alınmış ikametgah, öğrencilik ve sabuka kaydı belgelerini isteyin.

Öğrenci dememin sebebi kızınız pozitif ise bulaşma riskine en çok öğrenciler girebileceği için.
    Negatifse yaşlı bakıcıya da verebilirsiniz.
  • Hocam çok geçmiş olsun. Çok fikrim yok ama moralinizi yüksek tutmaya çalışın bağışıklık hücrelerinizin sayısını olumlu yönde etkileyecektir diye düşünüyorum
  • Hocam covid olsanız bile kesinlikle moralinizi yüksek tutun. Kanser hastası olup covide yakalanıp yenen 75-80 yaşında insanlar tanıyorum.
    Evet corona virüsü insanı zorlayan ve yoran bir hastalık ama bu hastalıkla savaşacağım yeneceğim diye motive olursanız o kadar kolay iyileşirsiniz.
    Moralinizi daima yüksek tutun sağlıklı günler sizinle olsun inşallah :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TinyAngel -- 23 Ağustos 2020; 3:15:25 >
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.