Şimdi Ara

Ankara Fethiye Uzun Yol İzlenimlerim

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
20
Cevap
0
Favori
3.190
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Uzun zamandır sahil şeritlerine uzun yola çıkmamıştım, hep Anadolu içi takılıyorduk. Zor bela izni alınca bir Fethiye yapalım dedim. Bu yolla ilgili izlenimlerimi aktaracağım.

Öncelikle yol gayet iyi, birkaç yerde çalışmaya denk geldik. Burdur'dan sonra da birkaç yerde tek şeride düşüyor ve biraz tehlikeli ve virajlı dağ yolları var. Ancak bir sıkıntı yaşamadık.

EDS birkaç yere kurmuşlar, oralarda hızımızı 70 e düşürdük.

Çevirme ve radar çok denk gelmedim, belki 2 ya da 3 tane. Zaten 120 yi aşmadık.

Yolda genel olarak, gündüz yoğun gurbetçi trafiğine denk geldik. Her 3 arabadan 5 i gurbetçiydi nerdeyse. Şimdi gurbetçi olmalarından kaynaklı bir sıkıntımız yok. Ancak genel sürüş tarzları ile ilgili sıkıntılar var. Sol şeritten 60 km ile tın tın gidip, sol şeridi bırakmama gibi. Ya da sağ şeritten sizi tehlikeli bir biçimde sollama (sağlama) hamleleri gibi. Adam yavaş yavaş gidiyor, ister istemez solluyorsun. Bunu herhalde gururlarına yediremiyorlar. Akabinde birden gaza basıp , sizi geçip önünüze kırıyorlar. Bunu alışkanlık yapmışlar. Anlamadım gitti.

Büyük sıkıntı olarak da iki plaka ile sıkıntı yaşadım. Allah affetsin Anadolu insanı her yerde kendini belli ediyor. Biri 19 plaka , diğeri de 66 plaka idi.

66 plaka, iki şeritli yolda şeridin tam ortasından gidip uzuuuun bir süre orayı bırakmadı. Sollayayım diyorsun sola geçiyor, sağlayayım diyorsun sağa geçiyor. Yozgatlı hemşeriler beni affedin, hemşerinize baya bir rahmet okuduk.

19 plaka ile de birkaç ışıkta ne yazık ki denk geldim. Değişik hareketler, yoğun makas atma isteği ama becerememe, yan yana giden iki aracın arasına girip, kaza riski oluşturma. Bu arkadaşa da baya bir dua ettim.

Kamyonlar ve tırlar özellikle gece yolcuğunda fazlalar. Gündüz, il-ilçe arası çalışan küçük otobüsler, sprinterlar, craftler, 120 km ile seyir halindeyken arada 10 cm kalacak şekilde arkadan tampona yapışma huyları var. Bu meslekte genel bir davranış stili sanırım. Bir türlü aşamadık.

Bir de bizim insanımızda Sollama ve Uzun yol bilgisi sıfır. Sollamaya çıkacağım sinyal veriyorum. Adam teeee 10 km uzaktan bana sellektör atıyor girme diye. Tamam , adam geçsin de öyle sola geçeyim diyorsun, ama bekle ki adam gelsin. Ona rağmen sellektör atmalar, geçme demeler falan. Değişik huylarımız var

Gelelim Fethiye'ye.

Fethiyenin ilginç ve sıkıntılı bir trafiği var. Çok fazla motosiklet var ve kaza riski oluşturuyor. Tam döneceksin, pat önünden geçiyor. Bir de kırmızı ışıkların süresi çok fazla. Bekle Allah bekle ki yeşil yansın.

Tatil notlarına gelirsek,

Sahiller, plajlar, gezi yerleri bize çok kalabalık geldi. Bizden önceki hafta daha da kalabalıkmış. Aşırı yoğun şekilde gurbetçi kalabalığı her yerdeydi. Beni affetsinler, gurbetçi vatandaşlarımız heryerde kendilerini belli ediyorlar. Kalabalık geziyorlar, bağıra çağıra yüksek sesle Almanca konuşuyorlar. Almanya'da bir süre bulundum. Orada trende, metroda, sokakta yüksek sesle Türkçe konuşarak kendilerini belli ediyorlardı. Burda da kendi aralarında Almanca konuşmalarını yadırgamadım değil. Neyse

Yakıt tüketimine gelirsek.

1690 km yol (Kaş, Göcek , Dalaman yaptık birkaç gün)

Toplamda 530 TL lik mazot gitti. Tek çizgi idi, Ankara Polatlı'da aldım. Fethiyede aldım, Dönüşte Polatlı'ya varmadan 240 km menzil gösteriyordu. Ucuz diye 100 tl lik bir daha aldım. Ama almasaydım, Ankara'ya varınca aşağı yukarı gidişimle seviye eşit olacaktı.

1.4 tdi motor

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ABCdiküçgeni -- 12 Ağustos 2021; 22:18:44 >

• gurbetçilerin çoğu burda okumamış, biraz da görmemiş varoş kesimden gidenler. hepsi için söylemiyorum ya da hakaret amaçlı değil söylediğim ancak böyle. orda parayı görüp buraya gelince de x10 olarak bozdurunca adamlar kral oluyor, nobran şekilde takılıyor. görmemişin oğlu olmuş çekmiş koparmış hesabı. memlekette yerli halk her türlü ağır vergi yükü ile eziliyor. ya gurbetçi olacaksın ya mülteci memlekette.

• Bende gittim oralara tek izlenimim özellikle sahil şehirlerinde çok fazla gurbetçi var . Altlarında aşırı lüks araçlar veya devasa lüks jipler var. Ama en dikkatimi çeken bu gurbetçiler hiç bir şekilde kurallara uymuyor. Özellikle hepsi sol şeritten abartmıyorum 150-200 km saat hızla gidiyor. Tabi türk lirasının değeri düşünce adam cezayı öder geçerim diyor koymaz ki onlara. Keşke yurtdisinda uydukları kurallara burada da uysalar.
    Tabiki bizim insanımız da hız kurallarına uymuyor. Radar olan yerlerden yavaş radar bittikten sonra basıyor gaza. Bence otoyollarda maksimum hız 80 olmalı . 80'in üstünde arabayı kontrol etmek zorlaşıyor zaten. Ayrıca umarım her yere radar konur da kimse hız sınırlarını aşmaz , aşşada cezayı yer.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Moueson -- 12 Ağustos 2021; 22:27:24 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Ben avrupa plakalı bir araç sellektörle taciz ederse iplemiyorum. Önümde eds var, hızımı anlık kesmişim arkadaki dönerci anında sellektör ile taciz etmeye başlıyor. Sağım dolu görüyor, edsyi de görüyor ama sellektöre devam, çok bekler inadına frene basıyorum. Yiyorsa evinden binlerce km ötede kaza yapsın görsün gününü.

Ama gözlemlerime göre batı karadenizdeki avrupa plakalı araç kullanıcıları normal efendi adam gibi kullanıyor onlara ben de efendi gibi davranıyorum, taciz etmeden tek sellektörle yol isterse müsait olduğum anda kenara geçiyorum adam arabasının keyfini çıkara çıkara gidiyor.

• gurbetçilerin çoğu burda okumamış, biraz da görmemiş varoş kesimden gidenler. hepsi için söylemiyorum ya da hakaret amaçlı değil söylediğim ancak böyle. orda parayı görüp buraya gelince de x10 olarak bozdurunca adamlar kral oluyor, nobran şekilde takılıyor. görmemişin oğlu olmuş çekmiş koparmış hesabı. memlekette yerli halk her türlü ağır vergi yükü ile eziliyor. ya gurbetçi olacaksın ya mülteci memlekette.

• Çok yakmış hocam araç, kaçak mazottan fiyatından hesap yaptım benim Mercedes Axor çekici o kadar yakmıyor Allah yardımcınız olsun

• quote:

Orijinalden alıntı: Ussuz

Çok yakmış hocam araç, kaçak mazottan fiyatından hesap yaptım benim Mercedes Axor çekici o kadar yakmıyor Allah yardımcınız olsun

eurodizel hocam bu en ucuz 7.45 den buldum fethiyede.

bir de sabit uzunyol düşünme bir sürü dağ yoluna gittik. babadağ a bile arabayla çıktım

• ABCdiküçgeni kullanıcısına yanıt

Hocam ufak çaplı bir sitem mesajiydi aslında o mesajim :) niye 100km/ Litre değeri yazmıyorsunuz diye. Mazot fiyatları değişiyor çünkü hem de takibi zor oluyor böyle. Ama 100km deki ortalama tüketim evrensel bir birim ondan dolayı bunu tercih etmek daha mantıklı :)

• bizim burada o lüx sandığınız araçlarla gezen gurbetçilerimiz inanın almanyanın fakiridir çoğu. tanıdığım bir komşu gurbetçiden biliyorum orada devletten yoksulluk yardımı alıyorlar. 65 m2 evlerde 4 kişi yaşayanlar var, tabi buraya zimbabweden bile gelseniz kral olursunuz. vergi buranın vatandaşlarını soyma aracına dönüşmüş, ümüğü sıkılı.

• quote:

Orijinalden alıntı: Ussuz

Hocam ufak çaplı bir sitem mesajiydi aslında o mesajim :) niye 100km/ Litre değeri yazmıyorsunuz diye. Mazot fiyatları değişiyor çünkü hem de takibi zor oluyor böyle. Ama 100km deki ortalama tüketim evrensel bir birim ondan dolayı bunu tercih etmek daha mantıklı :)

Yol bilgisayarını çıkarken sıfırladım.

Fethiyeye girdiğimde ortalama 4.0 lt / 100 km idi. Ortalama hız 80 diye hatırlıyorum.

Dönüşte geceye kaldık, Afyon- Ankara arası bastım biraz. O da 120-130 civarı. Fazla değil. Eve vardığımda ortalama 4.6 olmuştu

• Hafta sonu Kaş' a gideceğim, umarım ki orası da istila altında değildir, en son iki yıl evvel alanya tarafına gitmiştim havuz dibinde 8 şezlongu birleştirip bağıra bağıra konuşup kabilece cips falan yiyip yalın ayak bastığınız yerleri batırıyorlardı. Ve baca gibi sigara içiyorlar çoluk çocuk dinlemeden, İnsan çoğu kez bunlar adına utanıyor, bu bir kompleks falan değil, uygar hiçbir halk böyle davranmaz.

< Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Bu dönerciler 20 sene önce ülkeye geldiklerinde süklüm püklüm olurlardı yaşı yetenler hatırlar. Euro'nun gücünü ele alınca aslan kesildiler.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • Genellemeler yanlıştır derler ama dediklerinizin hepsine katılıyorum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Gerçekten çok kalabalık bu sene sahiller. İnsan profiline hiç girmeye gerek yok, maalesef ortadoğu ülkesi olduğumuz gerçeği, bu alanda da tokat gibi vuruluyor yüzümüze.

Onun dışında crafter, sprinter tarzı minibüsler konusunda kesinlikle çok haklısınız. Çok süratli ve tehlikeli araç kullanıyorlar. Kıyı şeridinde en çok çekindiğim taşıtlar bunlar.

• d plaka mercedeslerden uzak duruyorum. adam a180 le gelmiş hava atıyor, a180'e senin ülkeni bırak, bizim ülkede bile yıldız gözüyle bakılmıyor.

• Yerli ve yabancı plakalı fark etmiyor siyah minibüsler trafikte tam baş belası. Yoldaki hız sınırında giderken tampona yapışıyor, sollamanı bitirmeni bile bekleyemiyorlar. Fren sıkmayı geçtim gazdan ayağını çeksen arka tampona girecekler.

Araba sürmek gaza frene basıp, direksiyonu çevirmekten ibaret değil. Önündeki trafiğin ani bir şekilde yavaşlayabileceğini, durabileceğini, yola bir insan veya bir hayvanın çıkabileceğini hesap edip her daim en kötü senaryoya göre hareket etmek gerekiyor. Direksiyonun başına geçip zeka özürlü gibi araba kullanarak kendilerini iyi şoför zannediyorlar sanırım.

Benzer hareketleri yapanların da genelde benzer araçlar kullanması ilginç bir durum.

• ne zaman döndünüz. seydikemerden sonraki bekçiler yolu nasıldı hocam yol çalışması vardı en son.

• fethiye ye çok gittim çok iyi bilirim merkez herkesin bildiği yerlerden denize girerseniz elbette kalabalık olur her zaman yaz sezonunda ancak çok güzel koyları vardır ben en kalabalık sezonda en yakın ailenin 200 metre mesafe ile denize girdiğimi bilirim

• quote:

Orijinalden alıntı: Qonrul

ne zaman döndünüz. seydikemerden sonraki bekçiler yolu nasıldı hocam yol çalışması vardı en son.

bir hafta oluyor.

Bir iki yerde yol çalışması var ama bir sıkıntı yok. oralarda tek şeritten akıyor trafik

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.