Şimdi Ara

Toyota p0045 p0046 turbo arızası yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
28
Cevap
1
Favori
3.644
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba. Aracım 3000 deviri ve viteslerde belirli hızı geçmiyor. Bu arıza kodlarını verdi.

dpf %11 dolulukta ve yeni temizledim. Yağ

yeni değişti.

Ne yapabiliriz? En uyguna nasıl kurtarabilirim. turbpnun mu değişmesi gerekiyor yoksa elektroniği mi

• Turbo arabaların hepsinde turbo basıncını kontrol eden 2 temel öge vardır. Birisi wastegate aktuatörü diğeri de n75 valfi ya da daha bilinen ismiyle turbo selenoid valfi. N75 valfinde sorun olduğunu söylüyor arıza kodu. Öncelikle n75 valfine giren basınç ve çıkan vakum hortumlarının kelepçelerini kontrol et. Mümkünse vidalı kelepçeler ile değiştir ve iyice sık. Yüksek basınçta bu hortumlar yerinden çıkabiliyor, gevşeyebiliyor. Sorun düzelmezse n75 valfini sök ve basınç tutup tutmadığını kontrol ettir. Bütün bunları eledikten sonra wastegate aktüatörünü kontrol et açık kalmış olabilir.
    Yapay Zekanın Yanıtı

Toyota'da P0045 ve P0046 Kodları: Turbo Arızası Yardımı

Toyota araçlarında P0045 ve P0046 kodları, turboşarj sisteminde bir arıza olduğunu gösterir. Bu kodlar, aşağıdakiler dahil olmak üzere çeşitli nedenlerden kaynaklanabilir:

• Hasarlı veya arızalı turboşarj: Turboşarj, motorun daha fazla güç üretmesine yardımcı olan bir cihazdır. Hasar gördüğünde veya arızalandığında, P0045 ve P0046 kodlarını tetikleyebilir.
    • Vakum kaçağı: Vakum hortumlarındaki veya valflerindeki kaçaklar, turboşarj sisteminin düzgün çalışmasını engelleyebilir ve bu da P0045 ve P0046 kodlarına yol açabilir.
    • Sıkışmış wastegate: Wastegate, turboşarjın aşırı basınç oluşturmasını önleyen bir cihazdır. Sıkıştığında, P0045 ve P0046 kodlarını tetikleyebilir.
    • Sensör arızası: Turboşarj sistemindeki sensörler, basınç ve sıcaklık gibi parametreleri izler. Arızalı sensörler, yanlış veriler sağlayabilir ve bu da P0045 ve P0046 kodlarına yol açabilir.

Toyota P0045 ve P0046 Kodlarını Giderme

Bu kodları gidermek için şu adımları izleyebilirsin:

• Arıza kodlarını tarat: OBD-II tarayıcısı kullanarak arıza kodlarını tarat ve belirli nedeni belirle.
    • Turboşarjı kontrol et: Hasar veya arıza belirtileri açısından turboşarjı görsel olarak kontrol et.
    • Vakum sistemini kontrol et: Vakum hortumlarında veya valflerinde kaçak olmadığından emin olmak için vakum sistemini kontrol et.
    • Wastegate'i kontrol et: Wastegate'in serbestçe hareket ettiğinden ve sıkışmadığından emin ol.
    • Sensörleri kontrol et: Turboşarj sistemindeki sensörlerin doğru çalışıp çalışmadığını kontrol et.

Önemli Uyarı

Turboşarj sistemi karmaşık bir sistemdir ve arızalar ciddi sonuçlara yol açabilir. Bu kodları gidermeye çalışırken güvenli bir şekilde çalışmak ve üreticinin talimatlarına uymak önemlidir. Gerekli teknik bilgiye veya beceriye sahip değilsen, aracını yetkili bir teknisyene götürmeni öneririz.

Yapay Zekanın Yanıtını Genişlet
  • Turbo arabaların hepsinde turbo basıncını kontrol eden 2 temel öge vardır. Birisi wastegate aktuatörü diğeri de n75 valfi ya da daha bilinen ismiyle turbo selenoid valfi. N75 valfinde sorun olduğunu söylüyor arıza kodu. Öncelikle n75 valfine giren basınç ve çıkan vakum hortumlarının kelepçelerini kontrol et. Mümkünse vidalı kelepçeler ile değiştir ve iyice sık. Yüksek basınçta bu hortumlar yerinden çıkabiliyor, gevşeyebiliyor. Sorun düzelmezse n75 valfini sök ve basınç tutup tutmadığını kontrol ettir. Bütün bunları eledikten sonra wastegate aktüatörünü kontrol et açık kalmış olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ÖlüyenYörüler

Turbo arabaların hepsinde turbo basıncını kontrol eden 2 temel öge vardır. Birisi wastegate aktuatörü diğeri de n75 valfi ya da daha bilinen ismiyle turbo selenoid valfi. N75 valfinde sorun olduğunu söylüyor arıza kodu. Öncelikle n75 valfine giren basınç ve çıkan vakum hortumlarının kelepçelerini kontrol et. Mümkünse vidalı kelepçeler ile değiştir ve iyice sık. Yüksek basınçta bu hortumlar yerinden çıkabiliyor, gevşeyebiliyor. Sorun düzelmezse n75 valfini sök ve basınç tutup tutmadığını kontrol ettir. Bütün bunları eledikten sonra wastegate aktüatörünü kontrol et açık kalmış olabilir.
    N75 valfiyle wastegate aynı diye biliyorum ?
  • ÖlüyenYörüler kullanıcısına yanıt

Cevap için teşekkür ederim. Özel serviste turbo boruları,motor boruları sağı solu vs incelendi. Arıza kodunu almak için gittiğimde kontrol etmelerini istemiştim bir sıkıntı yok demişlerdi.

dediğiniz n75 valfi tek satılıyor mu? çıkma parça almam gerekir mi ve o da aynı şeyi yaşatır diye korkuyorum.

servislerde de genelde pek yer olmuyor,parçayı söktürdükten sonra 2-3 gün yeni parça aramak istemiyorum. Direkt parça kodu öğrenme şansım var mı

• MeGaDave06 kullanıcısına yanıt

Wastegate aktüatörü demiştim yani wastegate konumunu belirleyen diyafram ve itici koldan oluşan parça. Toyota p0045 p0046 turbo arızası yardım  n75 valfi wastegate konum kontrol valfi olarak da geçer. Wastegate aktuatörüne diyafram tarafından bağlıdır. Yani birbiri ile mekanik olarak bağlı parçalardır ama aynı parça değillerdir.

• arkhe662 A kullanıcısına yanıt

Bu hortumlarda küçücük bir çatlak bile basınçlarda büyük kayıp yaratabiliyor. Çünkü bu valfin boruları zaten bir pipet kalınlığında. Eğer böyle işlere yatkınsanız elinizle söküp iyice incelemenizi tavsiye ederim. N75 valfi de tek olarak satılır Toyota forumlarından parça numarasını kolayca bulabilirsiniz. Parçayı sökerseniz de üzerinde muhtemelen parça numarası yazacaktır. Parça numarası ile herhangi bir parçacıdan alıp takabilirsiniz.

• Turbo contasi degismeli.
  • aracınız megane veya 307 dir milleti kandırıp toyotaya bok atmayın. corolla ve bir toyota asla arıza yapmaz. trollugun luzumu yok. milleti kandırmayın.  

daha önce başıma geldi turbo hortumunda iğne ucu kadar bir delik bulundu değiştirdik... n75 te valfi acıp kapamada geç kalıyor denildi o da değişti. araç fişek gibi oldu.

• quote:

Orijinalden alıntı: sonofisiris2

aracınız megane veya 307 dir milleti kandırıp toyotaya bok atmayın. corolla ve bir toyota asla arıza yapmaz. trollugun luzumu yok. milleti kandırmayın.  

daha önce başıma geldi turbo hortumunda iğne ucu kadar bir delik bulundu değiştirdik... n75 te valfi acıp kapamada geç kalıyor denildi o da değişti. araç fişek gibi oldu.

Resimde 1ND-TV motor kodu toyotanın motor kodudur. adam neden trollesin.

• quote:

Orijinalden alıntı: sonofisiris2

aracınız megane veya 307 dir milleti kandırıp toyotaya bok atmayın. corolla ve bir toyota asla arıza yapmaz. trollugun luzumu yok. milleti kandırmayın.  

İroni yaptığınızı düşünüyorum,ona göre cevap veriyorum Toyota p0045 p0046 turbo arızası yardım 

Toyota da malzeme mühendisliği güzel ayarlanmış,iç aksam kalite vs leş ama motor bölümünde denso parçalar kullanılmış altyapısı genel olarak sağlam.Hatta araba yerli parçaları kabul etmiyor,çok parça seçiyor orjinal veya daha iyilerini bulmak gerekiyor.

Yine de direksiyon kutusu,turbo,d4d sorunları ( bu arıza harici hicbir sey yasamadık),airbag (geri çağırıldı ücretsiz yapıldı),klima klape vs gibi kronikleri çıkabiliyor. Genel olarak güven verdiğini söylemek mümkün,70.000 km 6 yıldır aklıma gelen arızası olmadı.

Araba hk görüşümü özetleyecek olursam: aracı annem kullanıyor ben böyle bir araca asla binmem cok ruhsuz ve kötü. Aile kullanıma gelir,motoru tutumlu ve 7 airbag yıllardır standart olarak sunuluyor. Özel serviste orjinal parçalarla bakımı 700 tl civarında tutuyor. Servis bakımlı tercih etmek lazım,temiz araç olmazsa her araçta olduğu gibi bayağı üzer. Periyodik değişimler zamanında yapılmayınca üst üste birikiyor çok masraf oluyor.

a noktasından b noktasına en ucuz götürmeyi veya en kaliteli,en sessiz götürmeyi vaad etmiyor. Her şeyin ortalamasını sunuyor.

+++++++++++++++

Yarın özel servise gidiyorum,turbo hortumunu ve n75i özellikle belirtecegim. Bilgiler için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi arkhe662 -- 6 Temmuz 2021; 13:49:55 >

• Konuyu güncellemeyi unuttum. Arızayı çözdük.

Turbonun üzerindeki bu parça arızalıymış fakat parça tek satılmıyor ve turbo fiyatı 7000 TL. Şansıma,özel serviste sıfır bu parçadan varmış onu taktırdım fiyat henüz belli değil.

1000 kmye yakın yaptık herhangi arıza ışığı veya belirttiğim sorunlar olmadı. Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem bizim sorun böyle çözüldü.

• arkhe662 A kullanıcısına yanıt

wastegate aktuatörü işte bu parça oluyor 👍🏻

• quote:

Orijinalden alıntı: arkhe662

Konuyu güncellemeyi unuttum. Arızayı çözdük.

Turbonun üzerindeki bu parça arızalıymış fakat parça tek satılmıyor ve turbo fiyatı 7000 TL. Şansıma,özel serviste sıfır bu parçadan varmış onu taktırdım fiyat henüz belli değil.

1000 kmye yakın yaptık herhangi arıza ışığı veya belirttiğim sorunlar olmadı. Kimseyi yanlış yönlendirmek istemem bizim sorun böyle çözüldü.

Sorununuzun çözülmesine çok sevindim geçmiş olsun. Gözlem yapmaya devam edin sonuçları yine yazarsınız. Konuyu favorilere aldım

• quote:

wastegate aktuatörü işte bu parça oluyor 👍🏻

Benim patlamış turbonun resimlerini atsam benimde wastegate aktüatörümü söyleyebilir misiniz ?
    Biraz sıkıntılı vakite denk geldiğinden dolayı testler yapılmadan direkt olarak teslim aldım. Bayram sonrası bilgisayarda değerler kontrol edilecek,maliyeti belli olucak onları da belirtip konuyu güncelleyeceğim 👍🏻👍🏻
  • quote:

Orijinalden alıntı: MeGaDave06

Benim patlamış turbonun resimlerini atsam benimde wastegate aktüatörümü söyleyebilir misiniz ?

Alıntıları Göster

Fotoğraftan seçilirse söyleyeyim de ne işine yarayacak ki

• quote:

Fotoğraftan seçilirse söyleyeyim de ne işine yarayacak ki

Alıntıları Göster
    Hocam merak ediyorum turbonun üzerindeki elemanları tam bilmiyorum. Turbo biliyorsunuz hayati bi parça.

Hatta beni en önemli ilgilendiren turboyu besleyen yağ hortumu nerde bunu merak ediyorum. Yani turbo mili hangi delikten besleniyor hangi delikten geri dönüş yapıyor buda önemli benim içşn

Yağ besleme hattı çoğu turboda egzoz ve kompresör tarafının tam orasında oluyor. Bakınca çok rahat bir şekilde görüyorsun. İki taraftaki pervane de ortak bir mille birbirine bağlı ve eşit devirde dönüyor. Bu milin yağlanması gerekiyor.

• quote:

Yağ besleme hattı çoğu turboda egzoz ve kompresör tarafının tam orasında oluyor. Bakınca çok rahat bir şekilde görüyorsun. İki taraftaki pervane de ortak bir mille birbirine bağlı ve eşit devirde dönüyor. Bu milin yağlanması gerekiyor.

Hocam merhaba. 4 tane resim bıraktım gördüğünüz delikler ve giriş çıkışlar nedir her bi resim başına anlatabilir misiniz ? N75 valfi, aktüatör, yağ giriş hortumu, yağ çıkış hortumu vs nerde işaretleyerek gösterebilir misiniz ? Sizden çok şey istemiş gibi oldum kusura bakmayın zahmet olucak ama bilgi herşeydir

• 2. Resimdeki yağ çıkış bölümünden emin değilim. Ama yağ giriş olarak gösterdiğim yerin yakınlarında yağ çıkışı da olmalı. Çok detaylı inceleme şansım olmadı bir yanlışlık görüyorsanız düzeltmekten çekinmeyin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ÖlüyenYörüler -- 23 Temmuz 2021; 0:21:13 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.